Adam hokej původně hrál, a to v mládežnických týmech SONP Kladno, kde se probojoval až do celku hrajícího dorosteneckou ligu. Zahrál si také za Lány, kde bylo vždycky dobré hokejové podhoubí.

Když mu bylo dvaadvacet, tedy v roce 1961, zkusil si poprvé jaké je to zúčastnit se hokejového mače s píšťalkou. "Hrát v Lánech pro mě bylo málo, tak jsem zkoušel v Kladně pískat a všiml si mě pan Válek, tehdejší předseda komise rozhodčích. Chytil jsem se příležitosti a začal pískat," vzpomínal Jiří Adam na začátky v knize Oty Černého Sport na Kladně.

V nižších soutěžích se mu dařilo a postupně se dostal až mezi československou elitu, tehdejší I. ligu. Celkem pískal třiadvacet sezón, kromě ligy byl často účastníkem evropských juniorských šampionátů a jednou MS skupiny B (1985). Předtím mu ale zahraniční výjezdy nadlouho zatrhli, protože po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 s kolegy z Poldovky pomalovali mosty kolem fabriky protiokupačními hesly. "Chlap, co nám ty kýble s vápnem rozdal, nás pak vyšetřoval a trestal. Jedenáct let jsem nesměl vycestovat," vzpomínal Adam opět v knížce Oty Černého.

Naposledy Jiří Adam řídil duel při příležitosti šedesátých narozenin Milana Nového, tehdy to byl svátek celého kladenského hokeje.

Jeho syn Jiří Adam mladší se prosadil jako rozhodčí také, ale ten paradoxně ve fotbale, kde došel až do nejvyšší soutěže.

close Jiří Adam slaví osmdesátku. Tady je sy synem Jiřím, který byl rovněž prvoligovým rozhodčím, ale fotbalovým. info Zdroj: archiv zoom_in Jiří Adam slaví osmdesátku. Tady je sy synem Jiřím, který byl rovněž prvoligovým rozhodčím, ale fotbalovým.

close Jiří Adam slaví osmdesátku. info Zdroj: archiv zoom_in Jiří Adam slaví osmdesátku.