Vyhrál jste kanadské bodování Medveščaku (59 zápasů, 34 bodů), tým dlouho bojoval o postup do play-off. Spokojen?

Sezona byla z osobního hlediska super, kanadský trenér Záhřebu Gordie Dwyer mi od začátku věřil, dal nás dohromady do lajny s Čechy Tomášem Mertlem a Markem Kvapilem, dostávali jsme spoustu času i v rozhodujících momentech. A podržel nás, když to třeba nešlo, jak jsme chtěli. Play-off jsme bohužel neudělali, ale to bylo hlavně kvůli zranění Danny Taylora, kterého si nakonec vzala Sparta. Danny je neskutečný gólman, znám ho už z dřívejška z Kanady, a je schopen toho, čeho Pavel Francouz loni v Litvínově – vyhraje vám sám titul. Nám ale bohužel v klíčových momentech sezony chyběl, byť postup by byl nad rámec – nikdo s námi nepočítal.

Budete v Záhřebu pokračovat?

To ještě neumím říci, na starosti to má můj agent. Sezona se mi ale povedla, tak snad něco dobrého seženu. Vždycky jsem to tak měl. Ale důležitější pro mě je, že jsem dokázal některým lidem, že na KHL mám.

Jsou tací?

Určitě. Lidé jsou pochybovači a ne každý vám přeje. Vy jejich názor můžete zvrátit jen výsledky a svou pílí. A to člověka pohání v životě dopředu.

V Medveščaku jste hráli tři Češi a také slovenský obr v obraně – Milan Jurčina. Je to výhoda?

Možná to bude znít blbě, ale už jsem venku dvanáct let a kolikrát jsem v týmu radši s Kanaďanama či Američanama. Tím neříkám, že by Kvapil s Mertlíkem byli špatní jako parťáci, to naopak, ale třeba do naší kladenské party s Vorasem, Ondrou Pavelcem nebo Froldou by zapadali hůř. Víc by se tam hodil Milan Jurčina, který má rád srandu a okamžitě jsme si sedli.

Máte na Čechy i horší vzpomínky?

Nejhorší je – a už jsem to zažil ve Finsku – když se sejdete v týmu s Čechem nebo Slovákem a vůbec si nesednete. Já to zažil se Slovákem Záborským, měli jsme i menší konflikt a vše vyústilo v to, že jsme oba řekli: Buď já, nebo on! Nic takového ale v Chorvatsku nebylo, s klukama jsme vycházeli dobře.

Hrát hokej v Chorvatsku není úplně standardní věc, u Jadranu prostě hokej nikdy moc neznamenal, tak je ve fóru fotbal, basket a vodní pólo…

Já tomu říkám Jugoška (smích). Samozřejmě jsme to využili a byli několikrát i u moře, docela jsem to tam objezdil. Já když tam šel, tak už jsem vědět, že mají skvělé fanoušky. Jsou vážně hlasití a pomáhají celý zápas. Na děkovačku musíte, i když jste prohráli. To není jako v Čechách, kde zahrajete jednu blbou přesilovku a lidi už pískají. Některé věci tam docela pochopitelně nebyly z hokejového hlediska tak dokonalé jako ve Švédsku, Finsku nebo Americe, ale vše nahrazuje taková srdečnost. V lepší partě jsem nikdy nehrál, všichni byli na stejné vlně. Hráči, fanoušci, lidé ve městě. Jediným negativem je cestování.

Asi velkým negativem, cesty z Jadranu na Sibiř asi nejsou příjemné…

Je to peklo. Medveščak není tým s největším rozpočtem, takže se šetřilo. Obyčejně jsme létali do Moskvy linkou a pak přesedali. Někdy jsme letěli zpátky místo patnácti také dvacet dva hodin, protože nám dvakrát došlo na Sibiři palivo. Fakt náročné.

Navíc se o ruském leteckém prostoru a technice se nedá říci, že by byly úplně bezpečné. Nepřihodilo se něco nepříjemného také vám?

Musím to zaklepat, ale jedna horší věc tam byla a zrovna v Jaroslavli (v roce 2011 tady havaroval letoun z hokejisty místního klubu včetně Čechů Rachůnka, Marka a Vašíčka). Už jsme odlétali a samozřejmě když sedíte v letadle, tak si na ty kluky vzpomenete. Venku bylo minus pětadvacet, foukal vichr a start se pořád opožďoval, až to bylo šest hodin. Pak už jsme letět ani nechtěli, ale pilot řekl, že to zkusíme a naštěstí vše dopadlo dobře.

Co národní tým. Loni jste byl jeho pevnou součástí, v téhle sezoně vás nový kouč Vůjtek na akce nezval. Mrzí to?

Každý chce hrát v nároďáku. Mně dal první pořádnou šanci Vladimír Růžička a jsem mu za to vděčný. Ale každý trenér má svoje koně a pan Vůjtek věří jiným. Tak to je, ale nejsem zapšklý, ani náhodou. Předtím jsem nejezdil na reprezentační akce také a svět se nezbořil. Hokej hraji dál.

Teď se hodně probírá nominace na Světový pohár. Vaši velcí kamarádi Jakub Voráček nebo Michael Frolík v ní nechybí a nakonec ani Ondra Pavelec, o kterém se ale hodně spekulovalo, novináři navrhovali spíš Saláka či Furcha. Co vy na to?

Mně na českých novinářích někdy něco trochu vadí. Samozřejmě vím, že tam existuje nějaká spolupráce a někdy je až do očí bijící, jak píší jen o některých klucích, byť jsou výborní. Čeká hokejová kultura je novinami ovlivněná hodně, ale když si pak přečtu blog, jaký je Radko Gudas blázen a že by vůbec neměl hrát, tak mi to hlava nebere. Názor novinářům neberu, ale kolikrát mi to přijde strašně neobjektivní, skoro jako na objednávku. Přece nemůžu napsat, že je Gudas kopyto, on hraje NHL!

A co se týče Ondry Pavelce?

Mrázek s Neuvirthem jsou skvělí gólmani a v nominaci museli být. Ale musel tam být i Ondra. Hraje se to na užším kluzišti v Kanadě a Saša Salák je sice skvělej brankář, nicméně chytá v Evropě. A s Mrázym a Neuvim tam musí jet někdo zkušenější, oni na mezinárodní scéně ještě neodchytali nic. Ale nejsem trenér, jen fanoušek.

A stanete se po kariéře trenérem?

To zatím netuším, ale licenci si dělám. Bylo by blbé s tím začínat, až skončím s hraním, studování trvá několik let.

Zpět do Záhřebu, jemuž skončila sezona brzy a někteří jeho hráči se vydali i do české extraligy. Mertl vypomáhá Hradci, už zmíněný Taylor zase Spartě. O vás zájem na Spartě nebo v mateřském Kladně nebyl? Oba týmy mají velké plány…

Ozvali se mi z Finska a také z Kladna. O tom jsem skutečně uvažoval reálně, domlouvali jsme se s Boganem Čermákem (manažer Rytířů), ale řeknu to upřímně a na rovinu: peníze, které si tam vydělám do konce sezony, nechci nechat ležet na stole. Pak je tam ještě za B: loni jsem odehrál strašně moc zápasů, hrál až do května a letos jsem se cítil ke konci už bez síly. Neuškodí mi, když bude letos pauza delší.

Kladno ovšem sérii s Ústím nezačalo dobře, jak vůbec vidíte vy jeho možnosti?

Viděl jsem oba zápasy play-off a chci klukům věřit. Tým celou sezonu prokazoval kvalitu, ale teď je tu play-off a to je veliký rozdíl. Kluci to v úterý poznali. Dvě stě gólů proti Šumperkům, Kadaním a Mostům je fajn, ale teď přijel nažhavený mančaft, který si vás přečte. A není to jednoduché, ať jste v jaké lize jste. Podle mého by měli hrát trochu jinak.

Jak?

Pořád jsem tam viděl ten český hokej, tři útočníci v koutě. Obránci zase pořád čekají na pořádnou přihrávku na volej, jenže takhle už moc gólů v moderním hokeji nepadá. To možná když to Honza Dlouhý nabíjel na jedničku Honzovi Krulišovi. Chybí mi větší tlak do brány a zarputilost. Smutné je, že po oba zápasy byl nejlepším hráčem dvacetiletý Kehar. Já ho v životě neviděl hrát, slyšel jsem ale o jeho minulosti a co má za sebou. Ale kloubouk dolů a před trenéry také, že tam dvacetiletýho kluka pošlou i v prodloužení na oslabení tři na čtyři. Kehar s Procházkou jasně nejlepší dva kluci, ale to je na play-off málo. Lídři, kteří by měli rozhodovat, ukázali zatím málo.

Sledujete i Spartu, kde jste také hrával? I ona má vysoké ambice, byť v extralize.

Víc sleduji Kladno a Kubu Valského z liberce, který je teď mým sousedem, ale Spartu pozoruji také, s Taylsem (Taylorem) jsem v denním kontaktu. On opravdu může vyhrát zápas i průměrnému týmu a ten Sparta nemá. Poskládali výborný mančaft, šlapou a budou silní i v play-off.

Poslední otázka míří na Hostouň. Fotbalový tým kousek od Kladna, kde máte kamarády a trénujete s nimi jako brankář. Ukážete se tam na jaře?

Teď měli ples, kam jsem se nedostal, ale určitě se za nimi zase půjdu podívat. Vybudovali tam skvělý tým, útočí už asi na šestý postup za deset let. Snad jim to půjde. Hlavně musí být rádi za pana Hondla, ten to tam drží. A když se podívám na vesnice kolem, nikde takový komfort k fotbalu kluci nemají. Měli by si to užívat dokud to takový v dobrém slova smyslu blázen bude podporovat.