V létě se reprezentant česka, který bojoval na jaře neúspěšně o nominaci na MS v Minsku, tradičně převléká do brankářského fotbalového dresu. A v Knovízi na Slánsku si vedle velkých kamarádů Ondřeje Pavelce, Michaela Frolíka nebo Petra Tatíčka tradičně zahrál benefiční turnaj konaný na podporu konta Nikolka. Slavní kladenští hokejisté na tohle konto pomáhají přispět, aby podpořili rodinu Michala Ježka, jenž při fotbalovém utkání před pěti lety tragicky zahynul.

„Jezdíme sem pravidelně a líbí se nám tady. Už si ani léto bez Knovíze nedovedu představit. My chceme vždycky vyhrát aspoň jeden zápas, což se povedlo. Nikdo se nezranil, přišlo hodně lidí, vybraly se nějaké peníze na dobrou věc. To je důležité.

Vy ale pravidelně chytání ve fotbalové bráně trénujete, po hokejové sezoně se připravujete s prvním celkem Hostouně…
To je pravda. Chodívám tam pravidelně, znám všechny kluky. Bohužel tam teď už není trenér Mužík, jehož znám snad patnáct let. Ale je to tam pohoda.

Nelákali vás někdy, že vám udělají registračku?
To ne, ale povedlo se jim to vedle v Dobrovízi, tam mě přihlásili. Takže uvidíme, třeba bude někdy šance a naskočím do mistráku tam.

Co se týče hokeje, prý jste přestoupil z ruského Chanty-Mansijsku do finského TPS Turku. Vypadá to, že ve Finsku vám to svědčí víc, v Rusku vždycky odehrajete jen jednu sezonu?
Ano, jsem zpátky a ve Finsku mi zatím docela šlo. Nicméně v Rusku to letos také bylo dobré. Bohužel jsme nepostoupili do play-off a to byl dost velký průšvih. Já měl smlouvu na rok a k tomu ještě přišel trenér, který chce vsadit na jiné cizince. A tak přišla řada na mě, vyplatili mě ze smlouvy a jdu do Finska.

Mohlo se promítnout i to, že řada kvalitních hokejistů je najednou po odchodu Doněcku z KHL volná?
Končí vlastně i pražský Lev a to už je fakt hodně kvalitních hráčů na trhu. Proto když jsem dostal hodně kvalitní nabídku z Turku, kde jsou trenéři, kteří mě už ve Finsku dřív dva a půl roku vedli, nechtěl jsem už čekat. Já už jednou takhle čekal do září a nebylo to nic příjemného.

Finsko pro vás musí být zaslíbené. Střelecky se vám dařilo v Pori, ale hlavně pak v Lahti, odkud jste ale dvakrát po sobě jako nejlepší střelec celé SM-Liigy odcházel za novou šancí v Rusku. Jaký tam je život pro Čecha?
Mně se tam ohromně líbí. Celkově. A moc se tam těším.

Vraťme se ještě k fotbalu. Sledujete mistrovství světa? Nevyrazí vaše parta kolem Ondry Pavelce a Jakuba Voráčka přímo do Brazílie?
Je pravda, že jsme o tom přemýšleli, ale ještě nevíme, jak to celé nakonec dopadne. Šampionát každopádně sleduji a je zatím dost divoký. Favorité, kteří měli vyhrávat, odjeli po skupinách domů a bude si muset vybrat jiné koně. Věřil jsem Portugalcům, ale ti úplně zhasli. A strašně mě zaujala Chile, která bohužel také vypadla. Určitě nechci, aby vyhrály zase Německo nebo Brazílie. Přeji to už také někomu úplně jinému.