Slovenský reprezentant, který paradoxně před deseti lety málem v Kladně skončil (tehdy ho Středočechům vyfoukl Zlín) nakonec pohřbil Kladno čtyřmi brankami.

Eaton se díky jasné výhře 7:3 opět vyšplhal do elitní šestky extraligy. Předkolo play off však stále hrozí. Všichni nejbližší konkurenti Východočechů v 50. kole vyhráli. Boj o přímý postup do play off se tak rozhodne až během závěrečných dvou večerů v pátek a v neděli. Pardubice zajíždějí do Zlína a doma hostí Boleslav.

Kladno nemusí smutnit tak mnoho. Na poslední Mladou Boleslav, která prohrála 1:3 ve Vítkovicích, má dále pětibodový náskok a v posledních dvou kolech se předvede doma proti Brnu a Litvínovu. Tam se naděje Vagnerplastu ubírají víc.

Jen sedm minut mohli Kladenští pomýšlet na solidní výsledek. Zásluhou Valského, jenž zakončil po Paterově příhře brejk čtyř na jednohootevřeli skóre, ale pak už jen smutně sledovali gólovou smršť domácích. A mohli si za to především sami. Fatální hrubice v defenzivě je odsoudily do role pouhého statisty. Obrátku ve skóre měla na svědomí Radilova lajna s křídly Bartekem a Somíkem. Během necelých šesti minut napálila za Cikánka tři puky, čímž určila další vývoj zápasu.

ČEZ Arenu ohromil především Somíkův kousek. Ve vlastním obranném pásmu sebral kotouč, projel s ním celé kluziště a neomylně zavěsil. Ve druhé třetině pak vítězoslavně zvedl ruce po své třetí brance. Eaton měl včera vůbec patent na luxusní góly. Další lahůdky nabídli spokojenému auditoriu Koukal s Rákosem.

Kladno těšil stý zásah v sezoně, o který se postaral snížením na 4:2 Drtina, poté ještě pálil přesně uzdravený Kalla.

Ohlasy trenérů:

Pavel Hynek (Pardubice): "Z utkání jsme měli trochu obavu, protože nám v přestávce proběhla kabinou viróza, přidala se i zranění a tak jsme do utkání šli bez pěti hráčů základní sestavy. Měli jsme špatný začátek zápasu, důležité ale bylo, že jsme ještě v první třetině dokázali dát tři góly a rychle to otočit. Pak už jsme to kontrolovali a dneska nakonec viděli diváci deset gólů. Jsme rádi za tři body.

Jiří Kopecký (Kladno): „Jeli jsme sem s představou, že Pardubice budou lehce nervózní, protože je na ně tlak kvůli šestému místu, což se ze začátku tak trochu potvrdilo, ale pak bohužel naše tři hrubé chyby postavily domácí na nohy a takhle rozjeté Pardubice se těžko zastavují. Za stavu 6:3 jsme tam měli dvě přesilovky, kdy to tam skákalo po lajně. Kdyby tam něco spadlo, dalo se s utkáním ještě něco dělat, ale stalo se pouze to, že jsme inkasovali sedmý gól. Pardubice tak zaslouženě vyhrály.“

HC Eaton Pardubice – HC Vagnerplast Kladno 7:3 (3:1, 3:1, 1:1). Branky a nahrávky: 7. Bartek (Kaberle), 11. Somík (Bartek, Radil), 13. Somík, 24. Rákos (Kolář II), 31. Somík (Bartek, Kočí), 37. Koukal (Kolář I, Starý), 56. Somík (Kolář I) – 6. Valský (Patera, Eberle), 30. J. Drtina (J. Nedvěd, Patera), 41. Kalla (Bicek). Rozhodčí: Blecha, Mikula – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Smoleňák (Kladno) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 8147.

Pardubice: M. Růžička – M. Drtina, Kaberle, Jillson, Mezei, Kolář II, od 41. navíc Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Somík, Radil, Bartek – Pineault, Špirko, Buchtele – Semorád, Kousal, Rákos. Trenéři: Jandač a Hynek.

Kladno: Cikánek (21. Falter) – J. Nedvěd, J. Drtina, D. Růžička, Toman, L. Procházka, Piskáček, Mrázek, Kameš – Bicek, Patera, Kuchler – Smoleňák, Kalla, Bílek – Hovorka, J. Hašek, Bělohlav – Eberle, Valský, Kotrla. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Radek ŠPRYŇAR, Rudolf MUZIKA