Od vyhlášení naší soutěže sehrál útočník Montrealu všech osm zápasů, vnichž zaznamenal stejný počet bodů. „NHL sleduji každý den, hlavně výsledky našich mladých hráčů,“ přiznal vítěz, který se kdysi věnoval hokeji rekreačně. Kaktivnímu sportu má blízko idnes ve 47letech. Otec dvou dcer totiž když je potřeba zaskočí do brány fotbalového Slavoje Pozdeň!

Klubové suvenýry od druhého nejproduktivnějšího hráče Canadiens jen omálo unikly Petrovi Holl (45) a Petře Holl (42) zKladna. Vítězi jsme umožnili položit Tomáši Plekancovi několik otázek.

Hezký den Tomáši, hlavně letos se oVás už hodně napsalo. Jistě to souvisí stím, že se celému mužstvu iVaší lajně daří. Je těžké najít nějaké neprobrané téma. Tak alespoňtakto.

Jaký je rozdíl mezi osobnostmi Souraye a Hamrlíka a jejich přínosem pro Montreal?

Zmého pohledu neporovnatelný. Souray sice nastřílel spoustu gólů zpřesilovek, ale co se týče ostatních věcí, jako bránění, rozehrávka atd., vtom nám Hamrlík neskutečně zvedl kvalitu obrany. Hraje stabilně velicedobře!

Nemám možnost sledovat NHL vtelevizi. Hraje Montreal evropský hokej (mezi osmi nejproduktivnějšími hráči není Kanaďan)?

Neřekl bych ani tak evropský hokej, trenéři po nás chtějí spíš opak. Hrát jednoduše, hodit to na manťák a dojet si pro to. Jelikož máme hodně dobré bruslaře, tak pokud tím stylem hrajeme, tak přehráváme každého. Když je ale na ledě Kovaljov, tak to není ani evropský styl, ani kanadský, ale ruský– kličkovaná čtyřmi hráčiatd.

Vtéto sezoně čeští hokejisté nefigurují mezi nejpilnějšími sběrači kanadských bodů. Co může být za malou procentuální úspěšností střelby zkušených hráčů jako Jágra (a vlastně jeho NYR) či Eliáše?

Těžko říct čím to je. Jágr byl na vrcholu hodně dlouho a pořád hraje dobře. Ale podle mě jim moc neprospěl příchod Druryho a Gomeze. Jágrovi se hraje dobře scentrem typu Nylandera a toho si bohužel nechalivzít.

Kromě Vás se více prosazují další mladší hráči. Již loni Hemský, Erat, Olesz, Šmíd, M. a Z. Michálkové, letos iVrbata, Hudler, Hanzal, Kreps, Fleischmann, Novotný nebo Krejčí. Dostávají hodně prostoru na ledě nebo jsou už oporami svých týmů. Je to budoucí zlatá generace českého hokeje?

Tak jestli bude zlatá, to Vám neřeknu. Doufám vto, ale určitě tihle hráči budou reprezentovat a tvořit základ týmu. Ale mezi ty hlavní reperezentační hráče budou patřit Havlát a Eliáš. Kolem nich by se to mělo stavět.

Máte nějaké vzory mezi předchůdci vNHL imimo ni?

Nemám. Když jsem začínal na Kladně, tak jsem samozřejmě rád sledoval Jágra, ale speciálně nějaký vzorne.

Něco málo ze soukromí– jaká je kanadská kuchyně, případně existuje někdo jako známá maminkaJágra?

Na kanadskou kuchyni jsem si zvykl, takže si nestěžuji. Nejhorší to je vždycky ze začátku než se člověk přizpůsobí novému životnímu stylu. Vlastně všechno je nové, takže ito jídlo.