Zatímco Jaromír Jágr starší jako zástupce svého syna, majitele Rytířů Kladno Jaromíra Jágra mladšího, ostře vystoupil proti dalšímu zadržování dotací pro hokej, tak město – minoritní vlastník – dál trvá na pochybeních ze strany klubu. A dotace posílat nebude.

„Rád bych se od pana primátora (Milana Volfa) dozvěděl, o co mu vlastně doopravdy jde. Odstranit Jaromíra Jágra z vedení kladenského hokeje?" ptá se Jágr starší v článku uveřejněném na webu kladenských Rytířů.

Právě nejvyššího muže vrcholného kladenského úřadu viní z toho, že od druhého kvartálu v roce 2015 nedostali Rytíři ze schválené dotace ani korunu. Jde o desítky milionů.

Mimo jiné chce město po klubu, aby proplatilo faktury za provoz zimního stadionu na účet své společnosti – Sportovní areály města Kladna. Tomu se Jágr nestačí divit. „SAMK nám neustále posílá faktury za provoz stadionu včetně položek, jako jsou odměny zaměstnanců, které neřídíme, a další náklady, jež nemáme možnost ovlivnit. Navíc jsme byli upozorněni na možnou výpověď ze zimního stadionu, tudíž nám vlastně hrozí tím, že nebudeme mít kde hrát," zlobí se otec legendárního hráče.

V dodatku smlouvy z 1. ledna 2014, který má Kladenský deník k nahlédnutí, se skutečně píše o domluvě obou stran, že nájemce bude platit pouze v případě, že dostane dotaci.

Primátor města Milan Volf je ze situace rozladěn a s Kladenským deníkem o tom hovořil. Nicméně mediální válku v tomto stadiu sporu vést nehodlá a odkázal jen na tiskovou zprávu, podle níž je vyjádření hokejového klubu zcela nepatřičné. „Přesně odráží přístup klubu k problému, 
a proto nebudeme reagovat," píše se v úvodu.

Podle města není chyba rozhodně na jeho straně, ale na straně majoritního vlastníka (tedy Jaromíra Jágra mladšího). „Pokud by z jeho strany byla minimální vstřícnost a umožnil mimo jiné přístup k účetnictví a jeho kontrolu, mohli jsme se v řešení problému dávno posunout," píše se dál.

Obě strany zapadly do zákopu a vedou ostrou válku přes něj. Ve hře je koneckonců největší sportovní klub na Kladensku, jediný profesionální klub. Donedávna špičkový, extraligový, nyní pouze prvoligový, byť na špici tabulky. Zůstává přes všechna proti fenoménem města, jenže jak dlouho mu to vydrží?

Že funguje dodnes, to je i zásluha magistrátu a zastupitelů. Ti mu už dlouhé roky přiznávají formou dotací na mládež i dospělé vysoké částky. Letos poprvé po letech je (zřejmě) nevyplatí, ač se s nimi v rozpočtu pro rok 2015 počítá.

„Město spravuje veřejné prostředky a musí postupovat s péčí řádného hospodáře podle podmínek dotačních smluv, platných předpisů a rozhodnutí zastupitelstva. Hokej je v Kladně jediným sportem, který řádně nevyúčtoval dotace a hrubě porušuje smluvní podmínky. Porušení nejsou údajná, ale faktická, a to v řádech desítek milionů korun jen za rok 2014," píše se ještě ve zprávě města Kladna, podle něhož je hloubková kontrola jedinou cestou, jak nalézt objektivní a věcné řešení problému.

„Město je k tomu připravené a vysoutěžená účetní firma, auditor i soudní znalec čekají pouze na zpřístupnění účetnictví společnosti Hokej Kladno."

Jaromír Jágr starší paradoxně s Milanem Volfem táhli káru s nápisem kladenský hokej, která je někdy hodně těžká, společně dlouhé roky.

Nejprve se dali dohromady při prvním Volfově primátorském mandátu, kdy město přebralo do své správy zimní stadion a výrazně tak klubu ulehčilo.

Později se oba dali dohromady znovu, to už Volf primátorem nebyl a klub pomáhal Jágrovi staršímu vést coby ředitel. Společně šli tehdy i do komunálních voleb, ale neuspěli.

Klub v následné kritické chvíli vysvobodila nově založená společnost Hokej Kladno, vstup města (s injekcí 25 milionů) a také Jaromíra Jágra mladšího.

Loni však Milan Volf se stranou Volba pro Kladno ve volbách uspěl a karta se otočila. Tvrdě kritizoval vedení klubu za sestup z extraligy, za zpackanou sezonu v nižší soutěži. A přišly také spory finanční.

Nové vedení města prostudovalo smlouvy a našlo nedostatky. Jedním z hlavních je ten, že ani jeden ze subjektů ve společnosti nesmí obchodovat sám se svými firmami. Jaromír Jágr mladší byl přitom ve vedení Jágr Teamu, což je firma, která zajišťuje pro všechny kladenské hokejisty nákup sportovního vybavení.

Konšelé se hrozili i toho, že Jágr Team prodává vybavení Rytířům za předražené ceny, tady si ale obě strany protiřečí. „Že šlo ze strany Jágr Teamu o naprosto férové ceny, jsme doložili," říká jasně Jaromír Jágr starší. Rada města ale předložila nedávno zastupitelům svou verzi – grafy od srovnávacího portálu Heureka ukazující opak.

Problémem se stává také mládež, přesněji řečeno PZ Kladno. Oddělený klub pouze pro děti, dorostence a juniory, kladenská specialita ještě z dob socialismu.

Od města dosud dostávaly Pracovní zálohy tři a půl milionu ročně. „U PZ Kladno neexistuje s ohledem na čerpání dotací žádný problém, nemůže být řeč ani o nějakém střetu zájmů. Jde o samostatný subjekt, navrhovali jsme řešení, přesto mu dotace nejsou vypláceny," hněvá se Jágr starší a dodává, že dál tenhle klub vedení táhnout nemůže.

A přidává, že Rytíři se snaží městu vypomáhat i se zimním stadionem. Zajistili nákup nového osvětlení, mantinelů, domluvili se na levné elektřině a plynu od sponzora.

Nicméně platit teď musí energie oni, přestože nedostávají dotace. Nově zařídili multifunkční kostku.

Tyhle investice ovšem město neobměkčí. Jeho vedení trvá na pochybeních při čerpání dotací a dokud neskončí audit, bude jednání zřejmě na mrtvém bodě.

Na případné cestě do extraligy to bude s největší pravděpodobností podstatně větší překážka, než jsou Budějovice, Slavia nebo celá extraligová baráž dohromady.

A to je škoda.