Jak si Kladenští vedou ve statistikách nejen proti tomuto soupeři a na co si dát větší pozor? Na to jsme se zkusili podívat při dalším statistickém ohlédnutí.

Kdy padají góly?


Možná si vzpomenete, že v podobném článku jsme tuto otázku řešili již v polovině základní části. Jak byl ale další vývoj?

Statistika vstřelených a obdržených gólů Kladna podle pětiminutovek.

Pokud jste fanoušci kladenských Rytířů, určitě vás potěší pohled na skóre v poslední pětiminutovce v první třetiny. V této části hry mají Kladenští v součtu všech svých zápasů obdivuhodné skóre 17:3! Středočeši soupeře přestříleli o více než 10 branek taktéž mezi 31. a 35. minutou (21:10) či 41. a 45. minutou (17:5).

Soupeři Kladenské gólově přestříleli v prvních třech pětiminutovkách první třetiny a také mezi 26. a 30. minutou.

Oproti ostatním částem jsou tyto rozdíly v principu zanedbatelné.

Pokud se budeme koukat na přesné minuty, je třeba zmínit velice povedenou 16. minutu (6:0) a 36. minutu (7:1),
Naopak kamenem úrazu může 29. a 57. minuta, které Rytíři prohráli 0:4, respektive 1:5.

Nejdelší bodové série

Pokud rádi čtete rozhovory s hráči či ohlasy trenérů, určitě jste zaznamenali zaklínadlo „potřebovali bychom sérii výher“. Jaké nejdelší série se v letošním ročníku Rytířům povedly? Pro porovnání počítáme výhry či prohry včetně prodloužení.

Nejdelší série výher – konkrétně pět, se Kladenským povedla na přelomu roku mezi 31. a 36. kolem. Tedy bez 34. kola, které se přehrávalo dříve.

Jaká byla nejdelší série proher? Maximálně tři. To se Rytířům stalo rovnou dvakrát. Lepší v tomto ohledu jsou pouze Karlovy Vary s maximálně dvěma porážkami v řadě a České Budějovice, které sice mají také sérii tří proher, ale víckrát se neopakovala.

A jak si stojí čtvrtfinálový soupeř Kladenských, tým z Prostějova?

Díky velmi vydařeným zápasům v prosinci se Prostějovští mohou radovat rovnou ze sedmi výher v řadě. V případě série proher jsou na tom přesně stejně jako tým ze středních Čech.

A kdo je na ledě při střelách?

Jak říká notoricky známá poučka, „kde není ranky, není branky“. Kdo ale střílí více?

Zkusme pro porovnání využít statistiku Corsi, která pracuje se všemi střeleckými pokusy, tj. střelami na bránu, mimo ni i zblokovanými. Tato statistika se počítá pro všechny přítomné hráče na ledě a pouze v rovnovážném stavu hráčů na ledě.

Výsledkem je poměr mezi střeleckými pokusy vlastního týmu a střeleckými pokusy soupeře za každého hráče. Pokud je tento výsledek větší než 50 %, tým soupeře přestřílel při účasti na ledě daného hráče. Lze tedy Corsi interpretovat jako individuální přínos hráče pro tým. Ale pojďme k praktickým číslům.

Všichni Rytíři se přes hranici 50 procent dostanou a této statistice mezi Kladenskými vládne sám „král“ Jaromír Jágr s téměř 66 procenty. Mezi hráči, kteří odehráli více než 10 utkání, je nutné vyzdvihnout krajánky Kurjanova (60,88) a olympionika Repeho (57,72 %).

Naopak nejhůře na tom je mladý obránce Matula (50,77 %) či Švéd Svedlund (50,83 %).

A jak vypadá porovnání se čtvrtfinálovým soupeřem z Hané?

Nejlepším hráčem v této statistice je Ladislav Pospíchal, který však odehrál za Jestřáby jediný zápas. Přes hranici 50 procent se z Prostějovských dostala pouze pětice hráčů – Král, Hajný, Dvořáček, Starý a Rudovský.

Nutno dodat, že z této pětice hráčů pouze Dvořáček a Rudovský odehráli za Jestřáby většinu zápasů v základní části.

Jaká je bilance mezi Rytíři a Jestřábi?

Kladenští ve své historii na domácím ledě se svým čtvrtfinálovým soupeřem ještě nikdy neprohráli. Podívejme se ale, jaké je bilance mezi Kladnem a Prostějovem v posledních čtyřech sezonách, kdy se tyto týmy pravidelně potkávají?

Z osmi zápasů na kladenském ledě Rytíři sedmkrát vyhráli v základní hrací době, v jednom případě si však museli počkat až na nájezdy. Nejvyšší výhrou byl výsledek 7:1 v sezoně 2014/2015.

Na Hané již situace pro Rytíře tak příznivá nebyla. V šesti z osmi zápasů Rytíři dovedli bodovat. Čtyřikrát dokonce slavili vítězství, ale v řádné hrací době bylo vítězství pouze jediné – v sezoně 2015/2016 Kladenští slavili výhru 4:1. Naopak Jestřábi se ze všech bodů radovali dvakrát. Naposledy při výhře 6:3, což byla pro Rytíře v posledních čtyřech sezonách nejtěžší prohra s tímto soupeřem.

A jak to tedy dopadne?

Při statistickém porovnání se můžou Rytíři zdát jako jasný favorit. Ale statistiky ještě nikdy nic nevyhrály a jak se říká – play-off je nová soutěž, ve které se může stát cokoliv.

JAN ŠEJHL