ČÍŇANÉ I S ČECHY

Čínský celek, který vede legendární český hokejista Jiří Šejba a pomáhá mu další borec let minulých Josef Zajíc, měl původně hrát v Berouně, nakonec ale věci vzaly jiný směr a bude se střídat s Řisuty a také HC Lev Slaný (krajská liga) na slánském zimním stadionu. Číňané nezasáhnou do play off, tak byla nastavena pravidla, ale jinak bude hrát jejich tým všechna kola.

Kvůli odstoupení Nymburka se zmenšil počet týmů ve skupině Střed na osm, a tak svaz soutěž přelosoval. Bude nakonec šestikolová a kromě Číny tu hrají také Kolín a Příbram. Potkají se s Klatovy, Táborem, Pískem, Kobrou a David servisem České Budějovice.

Národní tým nejlidnatější země planety v prvním kole čeká ve Slaném Tábor (středa 10. 9. v 19:00). Kolínští Kozlové hostí David servis Č. Budějovice (18:07) a Příbram přivítá Písek (17:30).

Za čínský národní tým budou hrát i někteří mladí hráči z kladenské juniorky. Jsou to bratři Jakub a Michal Kučerovi pocházející z Vlašimi a útočník Pavel Husarik. Doplní pracovité Číňany, které se snaží kočírovat autor asi nejslavnějšího československého hattricku z finále MS 1985, Jiří Šejba. Ten byl ale po posledním testu proti Kralupům (krajská liga) dost zklamán, že jeho tým přišel kvůli taktickým chybám o náskok. „Pro mě spousta práce navíc, kdy potřebujeme dostat tým nahoru, abychom vyhrávali,“ uvedl s ohledem na blížící se start ve druhé lize. V Kralupech prý tým, který odehraje domácí zápasy v nedalekém Slaném, ještě nenastoupil v plné síle. „Máme ještě další čtyři hráče, kteří jsou zranění a jsou nejlepší z našeho týmu, ale šetříme si je až na první zápas. Druhá liga jede systémem středa – sobota, někdy bude i vložené pondělí. Program je velice nabitý a my prakticky musíme odehrát do půlky ledna všechna utkání. Takže pro kluky to bude hodně náročné,“ je mu jasné.

VE STŘEDU VELKÁ SLÁVA V PŘÍBRAMI

V Příbrami se ujal nováčka soutěže také trenér se slavnou minulostí, Jan Tlačil vedl i pražskou Spartu. Dostal zajímavé posily, třeba trojici borců z Nymburka – Maška, Josefuse a Rittiga. Hlavně pak ale duo Frolík – Šinágl, hodně zkušené borce se zkušenostmi nejen z českých nejvyšších soutěží. Martin Frolík, Kladeňák a starší bratr hvězdy Calgary Michaela, dokonce odehrál tři zápasy za českou reprezentaci. S někdejší oporou hlavně Berouna Petrem Šináglem hráli loni v Německu, potkali se i v Kladně a spolu s Ladislavem Gengelem se na ně Tlačil určitě bude moci spolehnout.

Pro Příbram je návrat do II. ligy po patnácti letech událostí. Prvnímu duelu bude dnes předcházet i slavnostní úvod určený všem týmům klubu. „Zahájení je organizováno hlavně pro mladé hokejové ročníky a budeme rádi za každého návštěvníka, který přijde naše mladé sportovce a A-tým v následném zápase podpořit,“ řekl prezident klubu Petr Vinš.

Kolín je ze Středočechů nejtradičnějším účastníkem druhé ligy. Kozlové moc změn v sestavě nechytají, snad jen příchod nymburského ostrostřelce Jana Stehlíka. S koncem Nymburka však Kolínští přišli o vždy sledované derby.

ŘISUTY MAJÍ HUMLA

Ve skupině Sever nastoupí další tým ze Slánska, HC Řisuty. V létě tam toho po dalším úniku play off změnili hodně. Na pozici kouče skončil olympijský vítěz Martin Procházka, jehož vystřídal chebský Michal Jäger, v poli pak ukončila činnost asi největší klubová ikona všech dob – útočník a kapitán Matěj Kos. Náhrada je ale hodně zajímavá, vedení totiž přivedlo ještě loni extraligového veterána Ivana Humla, který si zahrál za Boston NHL, získávala tituly ve finské lize a v posledních letech patřil k tahounům Chomutova.

Navíc se vrátil Petr Patyk, který zkoušel štěstí v prvoligové Třebíči. Místo brankáře Stahla (Ústí) přišel jiný talent z Kladna Jiroušek, obranu vyztuží Vencovský z Poděbrad a útok Formánek (naposledy Černošice).

Nový trenér na klubovém webu nemlžil a vyhlásil cíl: postup do play off. „To je cílem pro každý tým. Celou sezonu dřete, abyste si tyhle zápasy mohli užít a my všichni uděláme maximum, aby sezona byla co nejdelší,“ prohlásil Jäger na klubovém webu.

Jeho tým zahajuje sezonu ve Dvoře Králové, který posílil ex-mistr světa Petr Čáslava.

Rozdělení skupin II. ligy:

Skupina Střed: Kolín, Příbram, Čína, Klatovy, Tábor, Písek, Kobra Praha, David servis České Budějovice.

Skupina Střed: Bílina, Děčín, Dvůr Králové, Řisuty, Nová Paka, Trutnov, Most, Jablonec n/N.

Skupina Východ: Havlíčkův Brod, Nový Jičín, Moravské Budějovice, Valašské Meziříčí, Žďár nad Sázavou, Šumperk, Opava, Kopřivnice.