Pochopitelně nejdůležitějším měřítkem v týmových statistikách jsou získané body. Těch mají Rytíři na kontě 56 a patří jim tak druhé místo. Bez bodu ze zápasu odešli pouze sedmkrát. V tomto ohledu je lepší pouze Jihlava, která odehrála o zápas méně.

Také je zajímavé, jak si Kladenští vedou při nerozhodném stavu. Do prodloužení dospělo 7 utkání s kladenskou účastí. Čtyřikrát Rytíři rozhodli již během nastavené pětiminutovky. Pokud ale došlo na samostatná střílení, neporadili si Kladenští ani jedinkrát.

Co se týče gólů, Rytíři útočí na 100 vstřelených gólů. Od této mety je dělí pouhé 4 přesné zásahy. Pouze čtyři týmy vstřelily v letošní sezoně více branek. U obdržených branek je situace ještě příznivější. Pouze Jihlava inkasovala méně branek než Kladno! Nutno ale dodat, že obě statistiky jsou ovlivněny kontumovaným utkáním s Českými Budějovicemi.

Jako slabina se ovšem jeví přesilové hry, které Kladnu nevycházejí ani herně, ani gólově. S úspěšností přesilových her pouze 13,73% patří Rytířům až 11. místo. I přesto mají vyšší úspěšnost než velký konkurent z Českých Budějovic. Neúspěchy při přesilovkách ale vyvažují kvalitně sehraná oslabení. Úspěšnost ubránění oslabení mají Rytíři nejlepší v celé lize!

Při předpokládaných příchodech Plekance, Jágra a třeba Wisniewskiho by přesilovková čísla měla jít nahoru.

Kdy padají góly?

Jsou v zápase nějaké chvíle, kdy padají góly více? Abychom si mohli tuto otázku zodpovědět, rozdělme si pomyslně zápas na pětiminutovky. Pak můžeme zjistit, že Rytíři dominují v prvních pěti minutách třetí třetiny s celkovým skóre 12:3. Velmi dobře si vedou i mezi 36. a 40. minutou, kdy vstřelili 10 branek a obdrželi rovněž tři.

Negativní bilanci mají Kladenští pouze ve dvou pětiminutovkách. Konkrétně mezi 31. a 35. minutou a také mezi 46. a 50. minutou.

Podobně se můžeme podívat i na rozhodující branky. Nyní už je ale nutné pracovat přímo s minutami. Nejrychleji bylo rozhodnuto v 19. kole proti Benátkám nad Jizerou, kdy Rytíři vsítili vítězný gól již v 8. minutě! Nejrychlejší gól, který rozhodl o prohře Kladna, oproti tomu padl „až“ ve 26. minutě.

Není bez zajímavosti, že pokud se Rytíři prosadili ve 43. minutě, byla to rovněž vítězná branka. To se během sezony potvrdilo dvakrát! Podobný kousek se povedl také v prodloužení, konkrétně v 61. a 63. minutě. Ovšem tam je potřeba uvažovat, že v prodloužení je každý gól vítězný. Naopak góly, které rozhodly o prohře Rytířů se v žádné minutě neopakovaly.

Individuální statistiky

Nejdůležitější a zároveň nejsledovanější statistikou je počet vstřelených branek. V ní vládne se 13 góly útočník s číslem 13 – Ladislav Zikmund (foto). Zajímavé je, že ani jeden jeho zásah nebyl v přesilové hře (devět hráčů využívají trenéři na přesilovku častěji). Ke 12 gólům vstřelených v rovnovážném stavu hráčů na ledě zaznamenal i 1 úspěch v oslabení.

Kladno (v modrém) zdolalo Havířov po boji 3:2. Ladislav Zikmund v péči maséra Ládi Malého.Právě při rovnovážném stavu nemá Zikmund mezi Rytíři konkurenci. O druhé místo ve vstřelených brankách se dělí Petr Vampola a Jakub Strnad, kteří mají pouze 6 přesných zásahů.

Mezi Rytíři rovněž Zikmund vede i v procentuální úspěšnosti střelby. Za zády soupeřova brankáře skončila jeho každá 5. střela! I v tomto případě se nejvíce Zikmundovi blíží duo Strnad – Vampola.

Další možností pro srovnávání je ukazatel G/60, který přepočítává počet branek na 60 minut strávených na ledě. I nyní je hvězdou Zikmund, který za každých odehraných 60 minut vstřelil průměrně 1,59 gólu. V této statistice druhé místo drží Tomáš Plekanec, který ale odehrál pouze necelých 45 minut ve dvou zápasech. Třetí místo drží Strnad, který v každých 60 minutách vstřelil průměrně 1,25 branky.

Vzhledem k oslnivým statistikám proto není divu, že fanoušci za odehrané tři měsíce zvolili Ladislava Zikmunda hned dvakrát hráčem měsíce!

Co je ještě zajímavé?

Možná to, že Petr Vampola ze sedmnácti asistencí má hned 13 prvních. Je také jediným hokejistou, který má více bodů než zápasů, jichž odehrál jen 24 (bodů 27).

U Ladislava Zikmunda jsme už nakousli, že moc nehraje přesilovky (průměrně 1:56 min. za zápas). Naopak totální důvěru má Kanaďan Nash (151 min. celkově, průměrně 5:36 na zápas), trenéři sázejí i na Kubíka (140 – 4:50), Vampolu (132 – 5:32), Říhu (114 – 5:00) a Strnada (průměrně 4:29).

Jenže hraje se také na druhé straně hřiště, kde to leckdy bolí víc a pro tým jsou tady často užiteční jiní borci. U zblokovaných střel oceňuje statistika nejužitečnější hráče. Ty, které neuhnou a nejdou blokovat tzv. na čapí noze. V Kladně v tomhle ohledu vládne Petr Hořava, to ani nepřekvapuje. Zastavil už 32 střel. Velmi dobří jsou také Nash (27) a Zelingr (23).

Kladno pod novou multifunkční kostkou porazilo Šumperk 6:2. Josef Zajíc junior. Zároveň ale tihle tři nepatří k elitě, co se týče bodování +/-, které je také hodně vnímáno. Tady si vede nejlépe mladý Josef Zajíc (+13 - foto) před dvojicí Zikmund – Strnad (+11) a další duem Kehar – Kubík (+10). V minusu jsou pouze mladí hráči ze čtvrté formace.

Ještě se zastavme u ice-timu, tedy celkového času stráveného na ledě. Podobně jako u přesilovek, i tady trenéři věří nejvíc Kanaďanu Nashovi, byť to někdy vypadá, že už fyzicky nemůže. I tak si zahraje průměrně téměř 24 minut za jedno utkání (23:58) a to je nejvíc z celé Chance ligy! Přes dvacet minut se dostávají také Petr Vampola (22:25), Jakub Strnad (21:24), Jiří Říha (20:48) a Adam Kubík (20:04). Kubík má nejvíc odehraných minut z celé ligy - 582. že mladí musí hodně hrát, toho se Rytíři drží.

Pořádnou nálož dostal celkem pochopitelně o víkendu i Tomáš Plekanec. Nová posila hrála průměrně 22:26 minuty.

Tresty odsezené i odstáté

Jestli Petr Hořava vládne statistice zblokovaných střel, pak na prvním místě ho hledejte také v kolonce trestů. Nicméně 40 minut za 27 zápasů, to ani nelze nazvat ho raubířem ledu.

U Hořavy je zajímavé, že si jako jediný tresty nikdy neodsedí. Na trestné zásadně stojí, nebo štráduje. Pokud tedy nedostane desítku, to už se stalo dvakrát a zhoršuje mu to bilanci. Nejvíc dvouminutových trestů tak inkasovalo trio Vampola, Zajíc a Hajný (13).

Vhazování a neskutečný Plekanec

I statistika vhazování je docela zajímavá, díky povedené buly se často rozhoduje o tom, zda se budete bránit, nebo naopak můžete soupeře svírat v jeho pásmu. Zásadní je vhazování při nestejném počtu hráčů na ledě.

Rytíři v téhle činnosti vynikají, Vampola nebo Kaut patří k ligové elitě. Nicméně úplně se vymyká Tomáš Plekanec. Vyhrál 73,33 procent všech buly, v obranném pásmu (kde musí pokládat nevýhodně jako první hůl na led) 62,50, ve středním 81,82 a v útočném 77,78!

Konkurovat mu mohou aspoň částečně nejlepší hráč na buly v celé lize – Tomáš Divíšek z Prostějova, budějovický Kanaďan Gilbert, nebo Jihlaváci Zeman a Skořepa. Ti všichni mají ale podstatně nižší cifry, o deset a více procent. I v tomhle ohledu bude Plekanec pro rozhodující boje sezoně gigantickou posilou.

Jako perličku můžeme dodat, že jediným hráčem soutěže, který má stoprocentní úspěšnost na buly, je Brendon Nash. Ale zahrál si jedinou…

Dvojka fakírů na závěr

A ještě brankáři, bez nich nikdy nic nevyhrajete a nikam nepostoupíte. Ani kdybyste si k Džegrovi a Plekymu přibrali Maria, Wayneho a Connora. Pro Kladno je na statistiky příjemný pohled.

Co se týče úspěšnosti zákroků, jsou oba fakíři v rytířské zbroji v první trojce: Lukáš Cikánek vede (92,56) a Adam Brízgala je třetí (92,05)! U průměru obdržených gólů je to jen o malinko slabší: Cikánek je druhý za budějovickým Strmeněm (2,05) a Brízgala pátý (2,31).