Technický centr se narodil 24. října 1952 v Kladně. Tady také působil řadu sezon s výjimkou vojenské služby v Dukle Trenčín (1980-82).  Stal se pětkrát mistrem ligy (75-78 a 80), ale také zažil pád Kladna z nejvyšší soutěže (83). To už byl po odchodu Milana Nového kapitánem týmu.

Celkem odehrál za středočeský klub 845 utkání a vstřelil 412 branek. V československé nejvyšší soutěži to bylo 446 zápasů a 127 gólů.

Na závěr kariéry si zahrál v italské Cortině d´Ampezzo a poté přešel jako absolvent fakulty tělesné výchovy a sportu na trenérský post. Začal v Kladně, s nímž v roce 1990 postoupil do semifinále nejvyšší soutěže proti Spartě. A byla to tehdy krásná série, Kladno se spoustou nemocných hráčů, ale také mladičkým Jaromírem Jágrem prohrálo po bitvě 2:3.

Právě ve Spartě pak Sýkora slavil další úspěchy, dohromady při třech angažmá (to nejčerstvější začalo před pár týdny), ale ještě předtím se prosadil jako kouč také ve Finsku (SaiPa Lappeeranta, Lukko Rauma, později Ilves Tampere).

To už měl za sebou první trenérský titul s pražskou Spartou (2002), k němu později připojil i titul s Pardubicemi  (2010). Hned po něm dosáhl velkého úspěchu, když se stal koučem bohatého ruského Petrohradu, jemuž se pod jeho vedením dařilo, ale selhal v play-off a Sýkora se vrátil do Čech.

Tady vedl loni Chomutov, který ho nečekaně odvolal v play-off. Už předtím dvakrát vedl také jiný severočeský tým - Litvínov. A v extralize ještě Znojmo.

V neděli se představí se Spartou v Kladně.

Václavu Sýkorovi gratulujeme!