Narodil se v Kladně a žil tu do svých třinácti let. Jeho otec Vlastimil jako kouč vyhrál pro Kladno jeho první mistrovský titul v roce 1959 a právě za něj přebíral v sobotu Marek Sýkora cenu spojenou se vstupem do nově vytvořené Síně slávy kladenského hokeje. A našel si i čas ke krátkému vyprávění o svém vztahu ke Kladnu.

Při otevření Síně slávy se to hemžilo ve „vipce" kladenského zimáku hlavně zdejšími odchovanci. Vy jste trochu výjimka, všeobecně jste považován za Plzeňáka. Jak to vnímáte vy?

Jsem rodilý Kladeňák. Odcházeli jsme v mých třinácti letech, to šel táta trénovat do Vítkovic. Pak zamířil do Plzně a tam už jsme zůstali. Takže já se cítím rodilým Kladeňákem, ale je fakt, že množství let prožitých v Plzni to pokrývá. Nicméně ke Kladnu pořád vztah mám, sleduji ho, byť tady už nikoho nemám.

Vedl jste řadu českých klubů, kromě Plzně i Pardubice, Vary nebo Vítkovice. Dostal jste někdy nabídku Kladno trénovat?

Já myslím, že ne. Čekal jsem ji za ta léta aspoň jednou, jenže nikdy nepřišla. To je docela zajímavé.

Váš táta je tady hodně ceněný, i když víc o něm slyšíme až teď, v posledních letech. Najednou jako bychom si začali víc vážit prvního trenéra, který hokejisty dovedl k mistrovskému titulu, a jenž dovedl i reprezentaci k ceněnému bronzu na MS 1959, včetně slavného vítězství nad Kanadou. Mluvili jste spolu o Kladně, když ještě žil?

Samozřejmě, vyjma posledních let, kdy tátu zajímaly spíš jiné věci, to už byl hodně starý. Ale jinak jsme se o Kladně bavili úplně pravidelně.

Jaké v něm tepalo hokejové srdce, plzeňské nebo kladenské? A jak to máte vy?

Zůstalo v něm to kladenské. Získal tady první titul a cítil, že v začátcích hokeje v Kladně udělal hodně práce. Já také nemohu říci, že mám srdce úplně plzeňské. Je to i tím, že jsem trénoval i jinde, hodně v Rusku. Takže v Plzni bydlím, chodím tam na hokeje, ale nemohu říci, že jsem úplný fanoušek. Spíš to sleduji jako trenér a sleduji hráče, které jsem trénoval. Nejsem s Plzní tak svázaný.

Jako hráč jste asi první krůčky také dělal v Kladně, že?

Určitě, hrál jsem tady do těch třinácti než jsme odcházeli. Později jsem pokračoval v Plzni, kde jsem byl deset let v mužích. A to jsem se do Kladna dostal a zahrál si proti němu. Jenže oni byli tehdy v těch nejlepších letech, jezdili jsme sem prohrávat (úsměv).

Teď už karta trochu otočila, že?

To je pravda.

Vlastimil Sýkora

Otec Marka Sýkory – Vlastimil Sýkora začínal v dorostu HOSK Kladno. Mezi muže byl zařazen již v roce 1938 a působil zde dalších 15 let, během kterých odehrál 291 utkání a vstřelil 255 gólů (v lize 22/5). Již ve 33 letech se začal věnovat trenérské práci. Prvních pět let působil na Kladně, kde v roce 1959 dovedl tým k historicky prvnímu zlatu. Později působil ve Vítkovicích, Plzni, Gottwaldově, Č. Budějovicích nebo Slaném. Trénoval také ve Francii, kde byl lodivodem HC Chamonix. Ještě na prahu sedmdesátky vedl také Rouen. Žil v Plzni, kde oslavil ještě 91. narozeniny, aby v listopadu loňského roku skonal.

Vlastimil Sýkora (vlevo) spolu se synem Markem  ukazují dres, který uznávaný trenér dostal k svému životnímu jubileu

Vlastimil Sýkora se synem Markem při oslavě svých devadesátin. Foto: Deník/ Vlastimil Leška