Tomáš Plekanec boduje téměř v každém zápase, drží se na čele produktivity a navíc patří k nejméně trestaným hráčům. „Amerika vás naučí hrát fair. Ale musím uznat, že v naší extralize se hraje také velmi čistě," říká Plekanec, který naposledy pomohl dvěma body porazit Karlovy Vary.

Kladenský klub, stejně jako všechny ostatní kluby, se podepsal pod Chartu fair play. A tak se nabízí otázka, už musel s týmem řešit její porušení? „Vůbec. Jsem moc rád, že jsem se v Česku nesetkal s žádnými prasárnami ani zákeřností," přiznává Plekanec.

A co kdyby on sám se musel při vypjatém zápase přiznat k nějakému přestupku?  „Každý chce vyhrávat za každou cenu. Hokej je plný emocí a adrenalinu," začne vyhýbavě třicetiletá opora kanadského Montrealu. „Nikdy jsem se zatím nesetkal s tím, že bych se musel přiznat k něčemu, co rozhodčí neviděl," dodává.

Co ale kdyby přeci jen, přiznal by se? „Třeba jestli bych dokázal odvolat svůj gól? Asi dokázal. Upřímně však musím říct, že by hodně záleželo na situaci. Nutno přiznat, že jich je hodně málo. Záleželo by na emocích. Teď vůbec nevím, co bych udělal," přiznává.

Trojnásobný medailista z mistrovství světa zatím nebyl svědkem žádného výjimečného činu. „Snad jen negativního, ale to bohužel také k hokeji patří. Například simulování nebo zákeřné zákroky. Po návratu do Čech jsem to ale nezažil."

Sám by prý neměl problém spoluhráči, který to se svým zákrok přehnal, domluvit. „Ale určitě bych to nepřeháněl, protože všechno, co se děje na ledě je v neskutečných emocích. Adrenalin nás občas donutí udělat věc, za kterou se později stydíme. Nejhorší je, když jde o zranění kolene nebo hlavy. To jsou věci, které bych okamžitě z hokeje vymýtil."

Richard VALOUŠEK