Skvělý člověk i hráč, úžasný bruslař, dal svých 72 gólů v kladenském dresu. A zajímavé je, že první dva do sítě Sparty, když ho trenér Vejvoda nasadil v sezoně 1992–1993. Ton góly tehdy rozhodl a šokoval dál, branku vstřelil v prvních pěti utkáních za dospělé. A všechny tehdy se trápící Kladno vyhrálo. Už je to dávno…

Běžela 22. minuta zápasu Sparta - Liberec, když se na modré čáře napřáhl Petr Ton a jeho tvrdá střela doletěla až za záda Marka Pince. Ton tak jubilejním zápisem načal cestu za výhrou 2:1 a vstup mezi vyhlášené kanonýry jej těšil. „V mém věku je to o to cennější,“ řekl po utkání novinářům šestatřicetiletý útočník.

Stal se 56. členem Klubu hokejových střelců. „Je to samozřejmě příjemné. Těch hráčů tam kvůli odchodům do zahraničí a NHL tolik není. Ani já jsem v to moc nedoufal, když jsem se vrátil v devětadvaceti letech po šesti sezonách z Finska a měl jsem na kontě nějakých 72 branek,“ doplnil bývalý hráč Kladna, který v letech 1998 až 2003 hrál za Jokerit Helsinky, Blues Espoo a Kärpät Oulu.

Po návratu do Sparty se mu stabilně střelecky daří, v této sezoně ale překonal své střelecké maximum 27 tref z ročníku 2007/08. „Co si budeme povídat, hráči po třicítce už pravidelně dvacet a více branek za sezónu nedávají. O to pro mě bylo těžší ve svém věku přispívat takovou sumou branek v sezóně,“ usmíval se těsně po utkání v kabině.

Ze spousty gólů, které v kariéře vstřelil, je prý těžké nějaké vyzdvihovat. „Dal jsem 111 branek ve Finsku, tady 250. Tak asi těžko si budu pamatovat všech 361 branek, ale určitě si pamatuju první dvě branky na Spartě, ještě v dresu Kladna,“ odmítal Ton narážky na to, že se podle jeho detailních popisů může zdát, že si pamatuje každou branku ve své kariéře. „Dneska jsem si vzal na památku puk a určitě si tuhle branku nahraju a dám si jí do soukromého archivu. Navíc maminka mi hlídá důležité milníky v kariéře, pořád schovává nějaké výstřižky pro děti,“ prozradil.

(rm, čtk)