Prahy zejména a středních Čech také se událost dotkla rovněž hodně intenzivně, ačkoliv žádný z reprezentantů v kraji nevyrůstal.

Jágr se z Ruska vrátil v pořádku. Před tragédií

Slavného Jaromíra Jágra, který v Rusku hrál ještě v minulé sezoně, zastihla zpráva o tragédii těsně poté, co se vzbudil po návratu – právě z Ruska. Nejslavnější český hráč v zemi, kde působil v posledních letech, ještě potřeboval zařídit pár drobností, aby se vrátil ve středu dopoledne. „Vzbudila mě právě tahle zpráva, vůbec jsem nevěděl, co se děje a byl jsem v šoku. Pak se mi to samozřejmě rozleželo v hlavě a začal jsem o tom přemýšlet. Co k tomu říct? Každý to vnímá a prožívá jinak, každý měl k těm klukům jiný vztah. Ale pro všechny je to strašná zpráva.“ (celý rozhovor s J. Jágrem čtěte na straně 22)

Bříza se s tragédií nemůže srovnat. Osobně ani lidsky

Za pražský klub promluvil generální manažer Petr Bříza, jenž má v týmu Rachůnkovy mladší bratry Ivana a Tomáše. „Je velmi těžké hledat slova k této tragédii. Je to pro mne velký šok. Osobně a lidsky se s tím stále nedokážu vyrovnat. Znal jsem je nejenom jako spoluhráče, ale i kamarády,“ řekl Bříza a připomněl, že Prahu tragédie zasáhla více než by se dalo čekat. „Vždyť Josef Vašíček byl spjat se Slavií, Jan Marek zase se Spartou, kde nyní působí bratři Karla Rachůnka. Všichni tři slavili jedny z nejhezčích chvil své sportovní kariéry, zisky titulu mistra světa, na Staroměstském náměstí. Je to pro nás všechny nenahraditelná ztráta,“ hlesl Bříza.

Vtipálkovi Čužákovi humor došel

V Jágr teamu i na Manhattanu se potkával s Vašíčkem i Rachůnkem Lubomír Čužák Rys, bývalý kladenský hokejista a později velký přítel Jaromíra Jágra mladšího. Také on, jindy vtipkující bavič, byl zdrcen.

„Je to smutné, bolestné a neskutečné. Je to osud, že byli na špatném místě v nepravou dobu, ale nejde k tomu moc co říkat. Nejvíce to bolí rodiny. Je mi to hrozně líto, nejen jako hokejistovi, ale také jako člověku. Nevím jak bych se k tomu vyjádřil, slova nestačí,“ téměř nabíral Rys, podle něhož byl Vašíček výborný kluk. „Stejně jako Honza Marek, ale s tím jsem tolik v kontaktu nebyl. S Karlem Rachůnkem jsem se v New Yorku, když hrál za New York Rangers, vídal na každém tréninku. Zvlášť budu vzpomínat na tu jeho vyrovnávací trefu proti Švédům, ta je nezapomenutel­ná,“ dodal.

Smolař Horna ví, že ONI měli smůlu jinou, horší

Kladenského hokejistu Tomáše Hornu, jenž s Vašíčkem vyhrál v roce 2000 titul mistra světa, zastihla zpráva o tragédii na zimním stadionu, kde bruslil s malou dcerkou. „Vzalo mě to a ještě víc večer u televize, to se mi do očí draly slzy,“ řekl Horna, který kvůli svým stálým zraněním platí za největšího smolaře v kladenském hokeji.

I on ale ví, že jeho smůla se s hokejisty nedá srovnat. „Právě jsem byl se zraněným zápěstím u doktora a uvědomil si, že i kdybych o tu ruku přišel úplně, ve srovnání s leteckým neštěstím hokejistů to není vůbec nic. Strašné to musí být hlavně pro ty, kteří tu klukům zůstali, jejich rodiny, děti.“

Vašíčka Tomáš Horna uznával jako hokejistu i výborného člověka. „Vše, co se o něm teď píše, je pravda. Už tehdy před jedenácti lety ve svých dvaceti byl vůdčí osobností týmu, navíc k ostatním hráčům se choval hodně pozorně. Byl to strašně hodný kluk,“ dodal Tomáš Horna.

Truchlili i ti malí

Zlín, Sparta, Kladno… Ale tragédie zasáhla všechny fanoušky, a také všechny kluby, i ty nejmenší. Za rakovnický HC (krajský přebor) promluvil Vladimír Soukup, vedoucí mužstva: „Ve středu jsme měli trénink, a když jsme se to dozvěděli, byli jsme všichni špatní. Myslím si, že z nás osobně reprezentanty nikdo neznal, ale zasáhlo nás to pochopitelně hodně. Přece jen to byli mladí kluci, kteří toho dokázali moc. Přiznám, že jsem večer i zaslzel. Je možné, že se s některým z nich poznal Brejník, to je jediný náš hráč, který hrál extraligu (Kladno, Olomouc – poz. red.) a mohl se s nimi potkat. Ten odešel z kabiny beze slova.“

Kaňka: Výsledky jdou teď stranou

Kapitán druholigových hokejistů HC Benešov Michal Kaňka, jenž střílel kdysi branky i v extraligovém Kladně, míní, že jde o tragédii pro český hokej. Teď jdou veškeré výsledky stranou. Všechny kluky jsem znal hlavně z televize, ale i nějaké zápasy proti nim odehrál, hlavně v jejich začátcích, protože byli asi o pět let mladší. Například proti Honzovi Markovi jsem hrál, když byl v Jindřichově Hradci. Osobně jsme se ale neznali,“ přiznal Kaňka.

V Mělníku tekly večer slzy i panáky

Smutno bylo také v Mělníku. „Už ráno byly před bránou zimáku zapálené svíčky a během dne se objevily další,“ potvrdil manažer HC Junior Viktor Šebík s tím, že další uctění památky se chystá v podobě minuty ticha před sobotním přípravným utkáním s HC Kladno 88.

I když v táboře mělnických hokejistů není aktuálně žádný člen, který by některého z reprezentantů osobně znal a nebo si s nimi či proti nim byť jen jednou zahrál, zasáhla tahle zpráva všechny do jednoho. „Mě osobně strašlivě – odmítal jsem tomu uvěřit, pouštěl jsem internet snad každých pět minut znova a znova, a doufal, že se tam objeví zpráva o tom, že se někdo spletl a nebo že to byla jenom novinářská kachna. Bohužel, všechny další zprávy tu první jenom potvrzovaly a upřesňovaly,“ těžko se srovnává s tragédií Viktor Šebík, u kterého doma došlo i na slzy.

„Dcera to obrečela, protože Jan Marek byl jedním z jejích nejoblíbenějších hokejistů, Sparťan. Já sám jsem ty svoje slzy večer spláchl několika panáky, i když jsme vstávali před pátou na ranní trénink,“ přiznává velký smutek.