První třetinu sice domácí Poruba odehrála lépe než Kladno, ale téměř minutovou přesilovku pět na tři zazdila. Výborně chytající Košarišťan navíc lapil sólo zkušeného Endála i další šance. Kladenští už s Hlavou, ale bez Gumana, hrozili málo a za pasivitu byli potrestáni v úvodu druhé části, kdy na konci oslabení Mikliš nevyhodil a Špaček zblízka nedal Košarišťanovi naději. I ve třetím duelu série tedy Poruba vedla.

Teprve inkasovaná branka Rytíře uvolnila a začali hrozit také. Největší šanci nedal Račuk, který sám proti Foltánovi mířil jen do tyče. Přesto zlepšená hra přinesla Kladnu góly. Melka vydřel puk pro Hlavu a ten návrat do sestavy po jednozápasovém distanci oslavil parádní ranou pod horní tyč.

Ideální pomsta soupeři!

Pak byl blízko brance i Jágr, který stejně jako Račuk trefil jen tyčku, ale smůlu měli i domácí. V závěru třetiny sahali po druhé brance, Košarišťan však odolal a z brejku fantom letošního play off Melka dorazil akci Filipa.

Jeho sedmá trefa v play off, navíc psychologický moment: do sirény scházelo jen 14 vteřin!

Ve třetí třetině Kladenští celkem v klidu hru kontrolovali. I tak mohl Stloukal vyrovnat, jenže z mezikruží trefil tyčku a to mělo pro Porubu fatální následky. Račuka ještě vychytal Foltán, Filip akci s Maroszem překombinovali, ale osm minut před koncem dostal Hlava puk před branku a Machač pohotově Foltána pokořil – 1:3.

Závěr byl nervóznější, když hosté nedali přesilovku pět na tři a pak sami hráli v oslabení. Domácí ho vylepšili odvoláním brankáře, ale Pitule vracející se z trestné je ztrestal čtvrtou brankou.

"Víme, že Kladno je v rozhodujících momentech zkušený tým a dávají nám lekci z produktivity. O osudu utkání rozhodla druhá třetina, kdy jsme je dostali pod tlak, ale hráči si nedají říct, nehrají jednoduše. V každém střídání musí soupeře dohrávat, a když jsme to vypustili v určitých momentech, tak nás to potrestalo," postěžoval si trenér Poruby Karel Suchánek.

Hostující David Čermák si pochvaloval, jak jeho tým utkání zvládl. "Myslím si, že domácí hráli urputně půl zápasu, ale jak jsme se dostali do vedení, tak jsem si ho pohlídali a zaslouženě zvítězili," řekl.

HC RT TORAX Poruba 2011 – Rytíři Kladno 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. Špaček (Hudeček, Teper) – 35. Hlava (Melka, Zacharčuk), 40. Melka (Filip, Hlava), 53. Machač (Hlava, Kubík), 59. Pitule (Machala). Rozhodčí: Pražák, Vrba – Jindra, Polák. Vyloučení: 6:7, navíc Suchánek (K) 10 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 24:29.  Stav série: 0:3.

Poruba: Foltán – Žovinec, Voráček, Urbanec, Teper, Kozák, Szathmáry, Slavík – Špaček, Hudeček, Kanko – Korkiakoski, Adam Raška I, Stloukal – Hotěk, T. Jáchym, Pořízek – Brodek, Toman, Endál.

Kladno: Košarišťan – Frye, Mikliš, Snuggerud, Sorokin, Suchánek, Zacharčuk – Machala, Plekanec, Jágr – Marosz, Filip, Račuk – Hlava, Pitule, Melka – Kubík, Machač, Š. Jelínek.