Lepší vstup do utkání si Rytíři nemohli přát. Hned po 46 vteřinách hry se puk odrazil od domácích obránců k Redlichovi a ten z mezikruží přesně našel mezírku mezi betony domácího gólmana Lundströma. Na domácí straně o sobě dal vědět Čachotský. S jeho střelou i dorážkou Dostálka si ale Cikánek poradil s jistotou.

A naopak udeřili i podruhé Rytíři. Po dobré kombinaci po ose Kubík – Kružík – Kaut - posledně jmenovaný zakončoval do odkryté klece. Z dvougólového vedení se ale hosté dlouho neradovali. Kladenští si špatně rozebrali domácí hráče a Čachotský našel nikým nehlídaného Harkabuse, který si dostal puk za přesouvajícího se Cikánka – 1:2!

Větší šance i dál měli ale Rytíři. Říha si poradil s domácím obráncem a švédský brankář ve službách jihlavské Dukly vyrazil puk lapačkou těsně mimo. Kladenské to ale nemuselo moc mrzet. V poslední minutě v oslabení Redlich na modré obral obránce, všem pláchl a zamířil přesně do šibenice Lundstömovy branky. Gólově tak orámoval první třetinu.

Jaromír Jágr v kleštích jihlavské obranyKrátce po začátku druhé části mohli Rytíři udeřit v témže oslabení i podruhé. Strnad ale v úniku Lundströma nepřekonal. V početní nevýhodě mohli skórovat i domácí. Jihlavští unikli sami na brankáře. Pekrovi se ale nepodařilo propasírovat puky mezi betony Cikánka.

Zajímavá příležitost se Kladenským nabídla v podobě přesilovky čtyř proti třem. A v ní se promítla kladenská zkušenost. Po spolupráci Jágra s Plekancem dostal přihrávku Říha. Ten už propálil vše, co mu stálo v cestě a Rytíři se tak mohli počtvrté v utkání radovat.

Naopak velké šance domácích zůstavaly bez úspěchu. Suchánek se Zemanem Cikánka více nepotrápili. Stejně jistě si Cikánek vedl i proti Harkabusovi, který tak druhý přesný zásah večera nepřidal. Ani sedmivteřinová dvojnásobná početní výhoda domácím k větší střelecké příležitosti nepomohla.

Pro diváky byl jistě zajímavý útok Jágra s Plekancem. Jágr přenechal kotouč svému spoluhráči, Plekancovi ale střela nesedla.

Navýšit rozdíl ve skóre mohla dvojice Říha – Zikmund. Puk ale oběma přeskočil hůl. Závěr utkání se nesl ještě ve vyhroceném duchu poté, co oblíbenec domácích Čachotský naboural do obra Lakose, ale sám střet neustál. Do slovních výměn s domácí střídačkou se zapojil i Jágr. Větších příležitostí už k vidění nebylo, a tak Rytíři ovládli první utkání v semifinálové sérii.

„Rozhodla naše produktivita, když jsme se v první části z nemnoha šancí dostali do vedení. Pak to bylo o výborném Cikánkovi v naší bráně a o naší sestavě v oslabení,“ mínil kouč vítězného týmu David Čermák.

Domácí asistent František Zeman litoval úvodního dějství. "První třetinu jsme odehráli velice dobře, ale paradoxně jsme ji prohráli 1:3. To rozhodlo utkání. Zbylé dvě třetiny jsme neodehráli v play offovém rytmu, takhle jsme si to nepřestavovali. Musíme se z toho poučit, protože to připomínalo dvě třetiny prvního utkání s Litoměřicemi."

HC Dukla Jihlava – Rytíři Kladno 1:4 (1:3, 0:1, 0:0).

Branky a nahrávky: 13. Harkabus (Čachotský) – 1. Redlich, 6. Kaut (Kružík, Kubík), 20. Redlich, 29. Říha (Plekanec, Jágr). Rozhodčí: Zubzanda, Grech – Tvrdík, Šimán. Vyloučení: 6:7 + 10 OT Harkabus, využití 0:1, oslabení 0:1, využití. Diváků: 6349.

Jihlava: Lundström – Pohl, Kajínek, Matějíček, Půža, Holý, Suchánek, Štebih – Pekr, Skořepa, Anděl – Dostálek, Čachotský, Harkabus – Bezúch, Zeman, Jiránek – Hrníčko, Hlinka, Osmík.

Kladno: Cikánek – Říha, Kehar, Nash, Zajíc, Lakos, Svedlund – Jágr, Plekanec, Melka – Strnad, Vampola, Redlich – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, Kaut, Kubík.

Jan ŠEJHL