Na ledě makal naplno, bez omezení. Zatím ve výstroji nejslavnějšího klubu světa - Montrealu, za který odehrál 984 zápasů v základní části a dalších 87 v play off. A stal se jeho legendou.

Česko teď sleduje jeho rozhodnutí, kudy v kariéře dál. Mateřské Kladno, na které nedá dopustit a každý rok tady v létě s kamarády trénuje? Kde rozdával radost už jako mladý kluk a později třeba při výluce v NHL?

Nebo to bude třeba Kometa Brno, odkud má nabídku a odkud pochází jeho současná přítelkyně, tenistka Lucie Šafářová? Nebo další pravděpodobní zájemci, Třinec, Vítkovice, Plzeň nebo Mladá Boleslav, kde jako mladý také hrával?

Jisté se zdá být jen to, že zakotví v Česku. Rozvádí se se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou a to bude zřejmě složitý proces a bude chtít být nablízku všem důležitým rozhodnutím.

Možná i proto Plekanec váhá, jak se rozhodne. Zatím u něj prý nepřevládá žádná z lukrativních nabídek, nebo sportovní touha zahrát si třeba s Jaromírem Jágrem, svým přítelem a majitelem Kladna. „Láká mě hlavně hrát už zápasy, čtyři týdny jsem bez nich. Na to se těším, a když to bude s Jardou, tak to bude fajn. Ale on ještě tak čtyři pět let hrát bude, máme dost času,“ smál se ve středu Plekanec.

Kdo zná jeho vstřícnost, uvěří mu i to, že jednat bude se všemi dalšími kluby, které o jeho služby projevily zájem. Na českou extraligu opravdu ještě bohatě stačí. „Samozřejmě bych rád hrál extraligu, něco málo v hlavě mám, ale úplně jsem o tom nepřemýšlel. A podle čeho se rozhodnu? Co budu cítit, že je pro mě nejlepší,“ říká muž, který už absolvoval vyšetření u doktora Pavla Koláře a ten mu jen o jeho zranění potvrdil, co věděl z Kanady. „A jsem rád, že to není nic jiného. Je otázkou dvou týdnů, než bych mohl naskočit do nějakého zápasu.“

Bruslil už v Montrealu, hned po návratu do Česka zamířil v úterý večer s Jaromírem Jágrem na jeho tradiční večerní trénink. „Byli jsme se sklouznout, ale o případném příchodu do Kladna jsme nejednali, ani slovem. Když mi volal do Kanady, tak jsem se jen ptal, zda mohu v Kladně trénovat s týmem. Ale přepokládám, že si najdeme čas, sedneme si a probereme to,“ nastínil scénář nejbližších dnů.

Na svoje Kladno dál dopustit nedá, chystá se i na večerní magnet Chance ligy mezi Rytíři a Českými Budějovicemi. „Půjdu se podívat na některé zápasy a fandit klukům, přece jsem tady vyrostl a je to můj tým. Těším se,“ zdůraznil.

Jen jediný dres ze svého dalšího hokejového působení vyškrtl jednoznačně. Ten, jemuž tolik obětoval a díky němuž ho mají rádi fanoušci v celé republice – dres reprezentační.

„Ten už určitě ne, jedině jako fanoušek. Nebo tam nosit vodu,“ usmál se účastník jedenácti mistrovství světa a dvou olympiád.

Jak se nakonec rozhodne?