Tehdy vyhráli Kladeňáci bitvu dvěma trefami Lepina a parádou Bicka v závěru 3:2. Play-off mají letos oba celky téměř jisté, Pražané dokonce přímou účast, i tak ale zase půjde o moc. Duel se hraje netradičně v pondělí od 18.10 hodin a vysílá ho živě TV Fanda.

Kladno, jež po porážce Pardubic v Liberci má už téměř jisté předkolo (ostatní výsledky nedělního kola ho však nepotěšily), by chtělo ještě atakovat nejlepší šestku. A pokud ne, určitě by raději předkolo začínalo doma, což se loni smolně nepovedlo.

Nicméně Slavii v téhle sezoně zatím ani jednou neporazilo a vzalo jí jediný bod. To bylo ještě za působení Jágra a spol., ovšem parta z NHL byla u všech tří dosavadních střetů. „Slavia v těch zápasech ukázala jednoznačně svoje největší zbraně. Výborně organizovanou a dostatečně zkušenou obranu, vynikající brankáře, a sice mladý, ale dobrý útok," říká asistent trenéra Rytířů Petr Tatíček.

Ten uklidňuje fanoušky, které trochu vyplašil střelec posledních duelů Jakub Valský. Ten v duelu se Zlínem dostal pukem do helmy, má pod okem monokla a trochu spekuloval i o zlomeném nosu. „Trénoval normálně. A kdyby měl zlomený nos, tak by dostal kryt a hrál také," vtipkoval Tatíček.

Méně do smíchu mu bylo po pátečním utkání, které sice jeho tým slavně vyhrál, ale ve chvíli, kdy se asistent chystal na tiskovku, ne a ne najít vlastního tatínka. Táta, jak se Tatíčkovi přezdívá, tak hledal tátu, proto mezi novináře vyrazil hlavní kouč Vojta. „Je mu třiaosmdesát, takže mi do smíchu opravu nebylo, ale vše dobře dopadlo," usmál se Petr Tatíček.

Dobré rozpoložení mužstva před důležitým utkáním neskrýval ani Miloslav Hořava, jemuž se stejně jako dalším borcům v modrém páteční duel moc vydařil. Zdolali druhý celek tabulky, a teď opět čeká druhý, Slavia totiž díky Kladnu přeskočila Zlín.

„Se Zlínem bylo dobré, že jsme se dostali do vedení, což proti mužstvu, které fakt hodně brání a sází na „zanďoura" moc dobré. To je pro nás super a něco takového by se samozřejmě hodilo i proti Slavii. Ta brání podle mého ještě víc než Zlín. Když ale budeme hrát tak jako v pátek, vyhrajeme," je přesvědčen Hořava a na argument, že venku Rytíři tak jako doma nehrají, klidně hází argument jiný.

Týká se duelu v Liberci, kde dal gól jeden gól, druhý připravil a udělala základ pro nesmírně cenné vítězství. „V Liberci je užší plocha, a to samé na Slavii. Mně tohle maximálně vyhovuje. A jestli to rozhodnu jako v Liberci? (úsměv) Kéž by to tak bylo. Jasným cílem je pořád dostat se do šestky, jsme tady kvůli tomu," dodal aktuálně jeden z nejzkušenějších hráčů Kladna, který se v týmu sešel po čase s mladším bratrem Petrem a oba jsou posilami v pravém slova smyslu. „Je to super, ale neplánovalo se to, vše vyplynulo ze situace. Už jsme toho docela dost odehráli, takže jsme na sebe docela zvyklí a vyhovuje nám to."

Dodejme, že kvůli zranění nebude hrát stále ještě obránce Černošek, nejdřív může nastoupit v pátek s Plzní. 

„Už před zápasem se Zlínem jsme si říkali, že pokud z posledních pěti zápasů dokážeme třikrát vyhrát a neprohrajeme za tři body v Litvínově, tak bychom měli být šestí," dodal hlavní kouč Zdeněk Vojta. Zda budou počty správné, je těžké odhadnout. Zdá se, že ani tři výhry by stačit nemusely. 

Statistické údaje před pondělním zápasem 49. kola hokejové Tipsport extraligy:

HC Slavia Praha (2.) - Rytíři Kladno (7.).

Začátek zápasu: 18:10 (TV Fanda).

Vzájemné zápasy v sezoně: 3:2, 4:3 po sam. nájezdech, 2:0.

Nejproduktivnější hráči: Tomáš Hertl 38 zápasů/28 bodů (17 branek + 11 asistencí) - Jaromír Jágr 34/57 (24+33), z aktuálního kádru: Pavel Patera 38/31 (10+21).

Statistiky brankářů: Dominik Furch průměr 2,08 inkasované branky na zápas, úspěšnost 92,87 procenta a jednou udržel čisté konto, Miroslav Kopřiva 2,17, 92,31 a dvakrát udržel čisté konto - Jan Chábera 2,78, 91,24 a dvakrát udržel čisté konto, Lukáš Cikánek 3,31 a 88,50.

Zajímavosti:

- Slavia desetkrát za sebou doma bodovala a z toho devětkrát vyhrála.

- Pražané mají se 105 inkasovanými góly nejlepší defenzivu v extralize.

- Kladno venku třikrát v řadě nebodovalo.