Tradiční sok z lázeňského města vedl těsně před koncem druhé třetiny 3:0 a obratu mnoho nenasvědčovalo. Ale přišel poté, co hostům napadaly do Mensatorovy sítě čtyři góly - rozhodující z hole Látala. Navíc Mladá Boleslav vyhrála překvapivě v Litvínově, stáhla však manko na Kladno jen o jediný bod - na osm.

Přesně před rokem Kladno bez vyuatovaných čtyř veteránů Patery, Procházky, Kaberleho a Bělohlava doma Vary válcovalo, vedlo 3:1, přesto soupeř z mála dovedl duel až k nájezdům a teprve tam padl. Středeční duel byl podobný. Tentokrát určovala ráz střetnutí od začátku Energie, vedla 3:0, jenže v závěru druhé části Kuchler snížil a ve třetím dějství si Bicek s Treillem vynutili prodloužení. V něm už po minutě a půl zamířil Látal přesně z tyči a rozhodl o nečekaném importu bodů do Kladna.

OHLASY

Antonín Stavjaňa (Karlovy Vary): "Hráli velice dobře do stavu 3:0. Měli jsme další šance. V momentě, kdy jsme po naší chyb umožnili Kladnu snížit,
myslel jsem si, že hráči budou o to více pozornější. V poslední třetině jsem ale znovu po hrubých individuálních chybách Kladnu umožnili vyrovnat a
nakonec v prodloužení hosté zvrátili zápas. Za takové individuální chyby již musí padat pokuty. Jiná cesta není, jak to hráčům dostat z hlavy."

Petr Tatíček (Kladno): „Konečně se na nás usmálo trochu štěstí. Začali jsme ale opravdu hrozně, strašný výkon. Ale po dvou gólech Varů jsme se trochu zvedli a nepoložili se ani po třetí brance ze střední vzdálenosti. Pomohl nám gól Kuchlera, navíc v posledních třetinách je vidět, že máme pokaždé dost sil. Chci věřit, že tenhle výsledek nás může nakopnout,“ doufá trenér.

REPORTÁŽ

Utkání začalo náporem favorizované Energie a už v první půl minutě přivítal hostujícího Faltera Koštál svojí ranou z mezikruží do hrudi kladenského gólmana. Na tlak domácích se snažil navázat Dej, ale jeho teč do odkryté branky v časové tísni postrádala přesnost. Nápor energetiků vyvrcholil v 5. minutě. Rána Skuhravého sice ještě brankou neskončila, ale vyražený puk našel Kumstát, poslal na hůl najetého Jana Košťála, který se z první prosadil. Netrvalo dlouho a už v 6. minutě musel Falter lovit puk ze sítě znovu. Melenovský od mantinelu nahrál na hůl zcela volného Františka Skladaného, který neměl tváří v tvář brankáři problém skórovat.

V polovině třetiny čelili Kladenští minutu a půl ve třech proti pěti energetikům, ale hosté domácí kolotoč ustáli bez inkasování. Naopak chvíli poté hráli přesilovku hosté a Mensatora ohrozil hlavně Bicek svojí bezprostřední ranou do betonů karlovarského brankáře. V 17. minutě si nátlakovou hru zkusili i hosté, ale nic nebezpečnějšího než dělovka Drtiny do výstroje Mensatora z toho nebylo. Tlak Kladna naopak vyrušila další přesilová hry Energie, ve které nejvíce zahrozil kapitán Skuhravý ranou od mantinelu, která sice projela Falterovi mezi betony, ale pak si to namířila těsně kolem tyčky kladenské svatyně.

Druhé dějství začali lépe hosté. Vytvářeli si více šancí a Mensator měl co dělat. Poradil si ale s tečí Kally, tak i se závarem v brankovišti, vedeným Kotrlou. V následné přesilové hře Energie mohla skórovat domácí pětka, ale ani teče z holí Košťála a Skuhravého do klece nespadly. Ve 28. minutě ujel ve vlastním oslabení Petr Kumstát, ale Falter jeho blafák mezi betony prokoukl a jen tak, tak puk na brankové čáře udržel. Přesně v polovině základní hrací doby se na útočný výlet vydal domácí bek Gřegořek, ale jeho pas do brankoviště domácího adresáta nenašel.

Ve 32. minutě se již skóre měnilo. Sailer si najel do pravého kruhu, odkud nahrál přesně na hůl Skladaného, který se do kotouče opřel z první a prostřelil Faltera mezi tyčkou a betonem. Karlovarští i nadále vládli ledové ploše a tvořili si gólové příležitosti. Ve 35. minutě nahrával zpoza branky Kladna Skuhravý na hůl Kumstáta, kterého jen se štěstím vychytal gólman Vagnerplastu hbitou lapačkou. Nápor Varů ale rázně utnul Jiří Kuchler, když se po pasu Bicka přesně trefil z mezikruží do karlovarské svatyně. Hosty vstřelená branka nabudila, ale do konce druhé třetiny se již na nic nevzmohli.

Začátku třetí třetiny opět vévodili v poli domácí borci. Za zmínku stojí například únik Melenovského, který bekhendem zakončoval do špičky betonu Faltera nebo šance Skuhravého, který vypíchl puk z hole brankáře Kladna a jasné brance zabránil jen bek hostů, který si stoupl do klece. Neutuchající nápor domácích pokračoval.Hruška mohl bekhendem pálit do prázdné, ale akci překombinoval a klec netrefil přesně. Hosté paradoxně využili menšího herního útlumu Energie a první vážnější šanci ve třetí třetině využili.Bicek využil toho, že se Mensator nestihl přemístit a po pasu od Patery přesně vymetl karlovarskou klec.

Šok pro domácí přišel v 51. minutě. Sascha Treille si objel branku, položil si Mensatora a bekhendem vyrovnal utkání. Pět minut před koncem hráli svěřenci kouče Stavjani oslabení, ale i přes některé šance Kladna vyrovnaný stav udrželi. Konec třetiny se nesl na vyhrocené vlně především mezi domácím publikem a rozhodčím. Karlovarští fandové se mnohokrát dožadovali odpískaného faulu, který však sudí uznali jako čistý. V samém závěru třetiny opět dominovali domácí, ale vyhnout se prodloužení se jim již nepodařilo.

V prodloužení pokračovali domácí v presu hostů. Rozjetý Skuhravý pálil do Faltera, pro odražený puk si sjel Mucha a dělovkou trefil břevno kladenské branky. Hned z protiútoku se ovšem hosté prosadili a vydřeli si druhý bod navíc. O branku se postaral Martin Látal, když se rozjel do pásma Energie a střelou s obrovským nápřahem prostřelil Mensatora.

Karlovy Vary - Kladno 3:4 pp (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1). Branky a nahrávky: 5. Košťál (Kumstát), 6. Skladaný (Melenovský, Dej), 32. Skladaný (Sailer, Melenovský) - 38. Kuchler (Bicek, Patera), 47. Bicek (Patera), 51. Treille (Bílek), 62. Látal (L. Procházka).Rozhodčí: Minář, Hodek - Kalivoda, Bádal.Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. Diváci: 2776

Karlovy Vary: Mensator- Čutta, Kokko, Dobroň, Gřegořek, Sloboda, Rohan, Mucha - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hruška, Sailer, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Dej - Vachovec, Kuběna, Cyganov - Zucker.

Kladno: Falter - Drtina, Kameš, Piskáček, Platil, Procházka, Růžička, Toman - Bicek, Patera, Kuchler - Kalla, Treille, Bílek - Bělohlav, Látal, Valský - Eberle, Knotek, Kotrla.