„Za Jaromírem jsem byl už loni v New Yorku, ale tohle bylo něco jiného. Možná bych to přirovnal k tomu, když jsme po pádu železné opony poprvé cestovali do západního Německa. Pro obyčejného kluka z Kladna neskutečný zážitek," rozplýval se Vít Heral.

Ten necestoval na Floridu na dovolenou, ale jako doprovod partnerů kladenského hokeje při jejich cestě za slavnou osmašedesátkou. „Je to krásný kout světa a je vidět, že tamní podnebí sedlo dokonale i Jardovi. Možná i díky slunci neskutečně pookřál. Když jsem s ním mluvil, bylo mi jasné, že tam chce pokračovat, což se nakonec povedlo a dohodl se Pantery na další smlouvě," vypráví Heral.

Jak už bylo řečeno, s Heralem cestovalo na jih Ameriky několik partnerů Rytířů, které tam uvedl na schůzky s Jágrem. „Také jsme natáčeli videa pro naše další partnery v Čechách a také jsme točili společně interní věci pro Jardu týkající se jeho přípravy. To bylo v posilovně a jak je u něho běžné, tak v noci. Přípravu v nočních hodinách praktikuje i v Americe," vypráví chlapík, který na funkci tiskového mluvčího Rytířů nastoupil po vstupu mladšího Jágra do vedení klubu před třemi lety a je ve velké většině ohlasů hodnocen pozitivně.

Sunrise, ráj pro dovolenou i hokej
Podle Herala je doslova kouzelné, že když člověk vyjde z BB&T Centra o kapacitě 19250 diváků a ocitne se přímo pod palmami. S Jágrem prý dokonce vtipkovali, že je vysází také v Kladně. Škoda, že by se jim tady nedařilo, třeba při srpnových přípravných duelech by je někteří fanoušci ocenili.

„Největší sranda ale byla, když jsem si při utkání s Montrealem šel koupit párek v rohlíku a přede mnou stojí ve frontě Tomáš Kaberle. Toho jsem tam opravdu nečekal, ale jestli bude v Kladně hrát i v příští sezoně, to jsme opravdu neřešili," směje se Heral.

O vážných věcech
Situace Kladna není růžová, ví to i Jágr. Zatímco český hokejový národ ho miluje, doma to nemá jednoduché. Fanoušci dobře vědí, že právě on se svým otcem klub léta drží při životě, ale poslední výsledky se jim nelíbí. Stejně jako fungování klubu, kde oficiálně za vše odpovídá právě a jedině mladší Jágr a ten je celý rok za oceánem.

Vít Heral přiznává, že se o Kladně bavili na Floridě hodně, ale konkrétní výstupy chce nechat pouze na majiteli. „Nikdy jsem nehodnotil sportovní věci, nepřísluší mi to – hokej jsem nikdy nehrál. Nicméně o fungování klubu jsme se bavili a dost otevřeně. Jarda problémy vnímá a cítí. Nicméně už to, že jsme tam jeli s partnery ukazuje, že on se i v zámoří klubu věnuje a práci mu dává," říká tiskový mluvčí.

Dodává, že původně měli s Jaromírem v plánu udělat rozhovor na klubové stránky, ale nakonec vše odložili až na Jágrův návrat do Čech. Což bude v nejbližších dnech. „Každopádně je na něm vidět, jak moc ho situace dospělého kladenského hokeje štve. A řešit ji bude," je si jistý Heral.

Jedeš na koni, nebo autem, křičela hvězda
Ten na Floridě prožil i krušné chvilky, těm se už ale teď jen směje. Zejména příhodě, kdy vezl obchodní partnery Rytířů na společnou večeři s Jágrem, který čekal v hotelu. Cesta, která měla trvat tři minuty, se natáhla skoro na tři čtvrtě hodiny. „Přitom mě navigoval, měl jsem ho na uchu. Ale shodou okolností cesta vedla přes druhé největší nákupní centrum ve Spojených státech. Jardův pokyn: Jenom projeď přes parkoviště, mi nestačil. Takové parkoviště jsem v životě neviděl, je obrovské. Pak už v telefonu nadával, jestli jedu na koni nebo v autě a ve finále na nás čekal hladový před restaurací. A pochopitelně jsem to pak po celý pobyt poslouchal," usmívá se Vít Heral.

Pro partnery Rytířů je podle něj pozvánka na NHL a setkání s Jágrem pořád výjimečnou věcí, koneckonců pro koho by to tak nebylo. A nemusíte být hokejovým fanouškem. „Myslím, že se jim to líbilo, protože diskutovali nejen pracovní věci. Debata přešla v naprosto neformální a ta je s Jaromírem vždy zajímavá. Protáhlo se to až do noci. Přitom to bylo po prohraném zápase s Tampou, na Jardovi ale žádné rozladění absolutně nebylo znát," těší ho.

Při pasování nového Cestujícího Jágra
Herala maximálně potěšilo také osobní setkání s Travelling Jagrs, tedy s Cestujícími Jágry. Tahle skupinka z kanadského Calgary na sebe upozornila před časem tím, že navštěvuje některé zápasy Jaromíra Jágra v dresech týmů, jimiž v kariéře prošel. A také s parukami připomínajícími hráčův sestřih ze začátků jeho kariéry. Heral měl štěstí, parta neočekávaně dorazila také na Floridu.

„Já jim před odletem, aniž bych věděl, že je na Floridě potkám, posílal z Kladna nějaké suvenýry z klubu včetně bílého dresu. A pak na ně narazím před halou Floridy. Tak jsem za nimi šel, samozřejmě za tím, co nosí náš kladenský dres. Hned jsme se pobratřili, popovídali a zajímavé bylo, že tam právě pasovali jednoho svého nového člena, shodou okolností Čecha, který v Americe jezdí kamionem. Pasování probíhá asi tak, že mu nasadí paruku a dres. Vše běželo na kostce v hale. Pěkné, navíc slíbili, že dorazí i do Kladna," vypráví Vít Heral.

A na závěr porovnal ze svého pohledu dvě místa v Americe, která při cestách za majitelem Rytířů navštívil. Před New Yorkem by prý určitě upřednostnil Floridu. „Také mi Jarda říkal, ať si tam moc nezvykám. Byl jsem tam během Velikonoc a to byla v Čechách strašná zima. Že bydlí na Floridě i další čeští hokejisté, tomu se absolutně nedivím. Na důchod, ať už hokejový nebo jiný, je to fakt ideální, když máte možnosti," zasní se Heral, podle něhož jsou lidé na Floridě víc v pohodě, než Američané žijící v New Yorku. „Tam jsou příliš hektičtí, nic pro mě."