V 51. minutě ještě ale nic nenasvědčovalo tomu, že by Kladno mělo v Edenu uspět. Po dvou přesilovkových bombách J. Nováka z první části a Knota z prostředního dějství vedli sešívaní 2:0 a do mnoha velkých šancí hosty nepouštěli. A co propustili, to chytil brankář Frodl, který neinkasoval ani v předešlém kladenském zápase a držel proti Paterově družině neprůstřelnost už 110 minut.

Jenže pak přece jen Rytíři na střeleckou strunu zabrnkli. Kubíkovi rána v přesilovce ještě nevyšla, ale Tenkrát ji dostal na hůl a snížil. Tenkrát pak mohl bleskově i vyrovnat, ale gól si nechal až na power play. 

V power play přitom slávisté dvakrát minuli odkrytou klec a právě Tenkrát je po akci Machače potrestal vyrovnáním v čase 59:03. "Trochu se štěstím jsme se dostali do pásma, byla tam nepovedená střela, ale Tenky to dokončil. Pro nás skvělý gól," těšilo Patrika Machače.

V prodloužení byla sice Slavia nebezpečnější, ale gól nedala a v nájezdech rozhodl další veterán – Petr Ton, osvědčená volba do kritického scénáře. Tentokrát nevolil tradiční blafák do bekhendu, ale druhou oblíbenou variantu, prudkou ránu. 

Patrik Machač, který byl u obou vyrovnávacích gólů na ledě a druhý připravil, byl spokojený, že Kladno po dvou nemastných neslaných dvou třetinách přidalo. "Hru jsme zjednodušili, řekli jsme si, že budeme puk nastřelovat a hru nebudeme komplikovat. Když je soupeř zalezlý, tak to je nejlepší způsob, jak se k nim dostat," mínil centr, který byl při zranění Jiřího Burgera hodně vytěžovaný také na buly. A šla mu. "První centr se zranil, takže jsem tam chodil víc. A že se daří, to záleží i na období a jací hráči proti vám nastupují," dodal Machač. 

Asistent kladenského kouče František Kaberle uznal, že Rytíři byli v prvních dvou třetinách horším týmem. "Zápas byl víceméně vyrovnaný, ale nešly nám přesilovky, dostali jsme dva góly v oslabení. Ve třetí třetině jsme se ale zlepšili, tlačili jsme Slavii a podařilo se nám dát kontaktní branku. V závěrečné minutě jsme dokázali vyrovnat, když jsme při přesilovce odvolali gólmana. V nájezdech jsme pak byli šťastnější," zhodnotil Kaberle. 

Jeho tým hned v pondělí přivítá druhou Jihlavu, sledovaný zápas začne v 18 hodin. 

Slavia Praha - Rytíři Kladno 2:3 po nájezdech.

Branky a nahrávky: 10. Novák (Šafránek, Kubica), 31. Knot (Pohl, Beránek) – 51. Tenkrát (Ton, Kubík), 60. Tenkrát (Machač, Růžička), rozh. náj. Ton. Rozhodčí: Zubzanda – Belko, Štětina. Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2. Střely na branku: 26:34. Diváci: 1658. Třetiny: 1:0, 1:0, 0:2 - 0:0.

Slavia: Frodl – Pohl, Holý, Kolařík, Knot, Bača, Novák – Jankovský, Šafránek, Beránek - Kadlec, Kubica, Rys – Šmerha, Šagát, Krliš – Tejral, Andrlík, Kružík. 

Kladno: Cikánek – Hořava, Drtina, D. Růžička, Zelingr, Ptáček, Ulrych, Repe – Tůma, Burger, Kloz – Jánský, Přikryl, Strnad – Ton, Machač, Tenkrát – Gratton, Kubík, Cetkovský. 

Rudolf MUZIKA, Jan ŠEJHL