„Cesta byla hlavně pracovní, protože jsme natáčeli se zástupcem jednoho z hlavních partnerů klubu a Jaromírem reklamní materiály, ale přiznám, že tahle práce je i trochu za odměnu. Není to jen tak, já byl v Americe poprvé. A učarovala mi, je to jiný svět," přiznává tiskový mluvčí Rytířů Vítek Heral.

Užil si doslova všeho, co se nabízelo. Třeba tři zápasy Jágrova New Jersey během pěti dnů. Doma s Montrealem a Detroitem a poté v New Yorku při derby s místními Rangers. „Pro mě bylo hlavně poučné, jak se tam dělá doprovodný program při hokejových zápasech. Něco do našich podmínek těžko zařadíme, ale inspirace tam určitě byla. A hlavně setkání s dalšími Kladeňáky, vždyť v zápase s Montrealem byl na ledě kromě Jágra, Židlického a Eliáše i Tomáš Plekanec," zasnil se Heral.

Při tomhle duelu kousek vedle něj seděl Alois Hadamczik. I reprezentační trenér uznal v přestávkové debatě u nedobrého piva za deset dolarů (prodají vám ho jedině po předložení pasu!), že Kladeňáci hrají v utkání prim. „Chválil jsem tři Kladeňáky a on mi sám připomněl, že Eliáš začínal v Kladně také," usmál se spolutvůrce nové, příznivější tváře hokejových Rytířů.

Ale i pro něj bylo nejvíc setkání s majitelem klubu, svým zaměstnavatelem Jaromírem Jágrem. Byť bylo času málo, jeden zápas střídal druhý. „Bylo vidět, že je unavený, přesto se nám věnoval a vše potřebné jsme stihli natočit. Nejvíc jsme se setkávali po utkání v místnosti určené hráčům a jejich příbuzným. Já tam vlezl v klubovém tričku a česky se ozvalo: Hele, Rytíř! Byla to paní Židlická. S jejím manželem jsem se viděl po čase moc rád, seznámil jsem se i s Patrikem Eliášem. Příjemné."

Co se týče aktuální situace Kladna v extralize, ta Jaromíra pochopitelně trápí moc. „Bylo to na něm vidět, ale dopodrobna jsme nic neprobírali. Nejsem v klubu od toho, abych řešil sportovní věci," odmítá Heral.

Legraci si užil víc s Jágrovým kamarádem Petrem Exnerem přezdívaným Šána, byť až po návratu do Prahy. Ten pro Herala přijel na letiště a první, na co se ho zeptal, bylo, jestli je pořádně vyvalený. Když se ozvalo, že ani ne, Šána kontroval. Nekompromisně a pravdivě: „Kecáš, seš vyvalenej!"

Některé chvilky v Americe ale nebyly pro Herala tak příjemné. Projít na letiště s notebookem, dvěma kamerami a dalším příslušenstvím pro natáčení nebylo zdaleka jednoduché. „To tedy opravdu ne. Kontrolovali mi všechno opravdu důkladně, odpověděl jsem na tisíc otázek. Musel jsem se svléknout do ponožek včetně svršků."

Nebyla to jediná patálie ve Spojených státech. Když pán, suverénní Moravan pracující pro organizaci Devils, jenž vezl Herala po městě, zajel omylem do ulice, kam to značka zakazuje, zastavil ho ostrý policista.

Ruku na pistoli u pasu a ne právě přátelským tónem počal zjišťovat, kam že jedou, proč jsou ve Státech, kolik měl vůz majitelů. „Všichni v autě jsme ztichli, nebylo to příjemné. Najednou řekl, že má důležitější případ, ale že na něj musíme počkat. A odběhl hledat zločince. Po půlhodině propustil řidiče jiný policista, ale tahle vzpomínka příjemná není," mračí se Heral.

Vzápětí nabízí ale i jednu příjemnější. Do plných kufrů, v nichž vezl několik Jágrových dresů pro známé, ale i dárky od tety, se mu už nevešla krásná bonboniera. „Čekal jsem před hotelem na odjezd na letiště a přemýšlel, že ji sním. Vtom přišla bezdomovkyně a chtěla nějakou pomoc. Zalovil jsem pro dva dolary, ale pak mi svitlo, že jí raději dám tu bonbonieru. Přišel ke mně místní portýr, obrovský černoch, poplácal mě po zádech a pochválil. To bylo fajn," usměje se.

Do předvánočního příběhu Vítka Herala takhle historka zapadá dokonale. Stejně jako ta, když se posadil do zaplněné Madison Square Garden a připomněl si, že v téhle asi nejslavnější sportovní hale světa před šestatřiceti roky, ve stejném období před Vánoci, hrálo i jeho milované Kladno. S Rangers tehdy smolně remizovalo 4:4, co by za takový výsledek dalo dnes. „Ale byl jsem na naše město i v té chvíli hodně pyšný," dodal Vít Heral.

Chtěli byste vyrazit na NHL? Drahý sen

Pro fanouška je to sen, ale sen dost drahý. Jen se dostat za velkou louži, to něco stojí, kolem patnácti tisíc korun. A zápas NHL, byť jde jen o základní část, také není žádnou lácí. Vysolíte 150 dolarů (3000 korun). Dres New Jersey s Jágrovým jménem na zádech přijde na 180 – 200 dolarů (téměř 4000 korun). A když si dáte o přestávce něco dobrého, vyndáte z peněženky další dolárky. Dvacet za pivo (a ještě musíte ukázat doklady), deset za párek v rohlíku. „I pro Američany je to drahé, ale neberou to jako housku na krámě," usmívá se Vít Heral.

Vít Heral, Spiderman a Iron Man. Spiderman znal Kladno, Jágra a před měsícem byl v Praze na dovolené.

Vít Heral, Spiderman a Iron Man. Spiderman znal Kladno, Jágra a před měsícem byl v Praze na dovolené. Foto: Batman