Rytíři si vytvořili výhodnou pozici už v první třetině. Sice i počtvrté v téhle sérii inkasovali po výborně sehrané přesilovce Poruby, jíž nechtěně pomohla ke gólu i nešťastná teč bránícího Suchánka, ale pak už se skóre měnilo na druhé straně.

Správně naštvaný Machala, jenž při inkasované brance seděl na trestné a nejen podle něj neprávem, se proháčkoval středem a zavěsil parádně svůj osmý gól ve vyřazovací části. Asistenci si připsal i Jaromír Jágr, ale brzy poté ze hry odstoupil a zůstal na střídačce.

Hosté otočili zápas i bez něj. Račuk objel branku a bekhendem zavěsil k tyči. A to ještě Kubík, který Jágra nahradil v první lajně, do konce třetiny měl dvě velké šance po pasech Plekance.

Ve druhé třetině sice Rytíři trvale soupeře tlačili a měli ho z šesti navazujících přesilovek dorazit, ale hra v početní převaze je aktuálně jejich největší slabinou. Šance sice hosté měli, ale Melka, Kubík. A dokonce ani Plekanec skvělého Foltána nepřekonali.

Povedlo se jim to až v úvodu třetí části tečí Pituleho, ale mezitím už přišlo vyrovnání. První lajnu Poruby kryli Kladeňáci dosud výborně, ale po devíti vteřinách od buly selhali a zcela volný Korkiakoski ukázal v koncovce kvalitu střelce. Naštěstí Pituleho odpověď přišla už po minutě, ale domácí konec sezony ještě mít nehodlali. Ve své teprve druhé přesilovce ukázali Kladnu, jak s převahou nakládat. Celé dvě minuty doslova drtili hosty a nakonec už po návratu Račuka na led Pořízek přesně tečoval nabídku Kozáka – 3:3!

Rozhodnout mohl Machač, jenže před odkrytou klecí mu scházelo víc síly a muselo se do prodloužení, což pro hosty hrající na tři formace nebylo ideální. Jenže teorie smazali, Porubu vůbec nepustili ze třetiny a v 66. Minutě Plekanec tečoval puk do břevna a pak se nejrychleji zorientoval - 3:4.

Asistent kouče Kladna Jiří Burger mínil, že se Kladno zlepšilo po první inkasované brance, ale nezvládlo druhou třetinu, kdy nedokázalo využít pěti přesilovek. "Kdybychom některé využili, tak by bylo o utkání rozhodnuto. V třetí třetině Poruba dokázala srovnat krok, protože jsme hráli pasivněji a začali bránit. V prodloužení si myslím, že jsme byli lepší a zaslouženě jsme vstřelili vítězný postupový gól," řekl Burger.

Domácí Karel Suchánek ocenil kvalitu Kladna, které podle něj postoupilo zaslouženě, když bylo lepší v prodloužení. Ocenil však i svůj tým, který podle něj hrál ve středu svůj nejlepší zápas. "Dnes tým fungoval úplně jinak. Takto jsem si přesilové hry představoval v předešlých utkáních. A to byly momenty, proč série nakonec skončila takto. Kladno má vyspělé hráče a je připraveno hrát o ty nejvyšší mety," dodal zkušený matador, který Porubu zvedl s davidem Moravcem až ke konci sezony.

HC RT TORAX Poruba 2011 – Rytíři Kladno 3:4 pp (1:2, 0:0, 2:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kozák (Szathmáry), 41. Korkiakoski (T. Jáchym, T. Voráček), 54. Pořízek (Kozák, Szathmáry) – 8. Machala (Jágr, Snuggerud), 16. Račuk (Filip, Marosz), 42. Pitule (Zacharčuk, Melka), 66. Plekanec (Suchánek, Machač). Rozhodčí: Souček, Ondráček – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:2. Využití: 1:0. Střely na branku: 28:48. Konečný stav série: 0:4.

Poruba: Foltán – T. Voráček, Žovinec, Szathmáry, Kozák, Urbanec, Slavík, Teper – Korkiakoski, T. Jáchym, Pořízek – Špaček, Hudeček, Endál – Adam Raška I, Toman, Kanko – Brodek, Klíma, Stloukal.

Kladno: Košarišťan – Frye, Mikliš, Snuggerud, Sorokin, Suchánek, Zacharčuk– Machala, Plekanec, Jágr – Marosz, Filip, Račuk – Hlava, Pitule, Melka – Kubík, Machač, Jelínek.

Program finále první hokejové Chance ligy: 

Sobota 17. dubna - 1. zápas: 18:00 Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava.

Neděle 18. dubna - 2. zápas: 18:00 Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava.

Středa 21. dubna - 3. zápas: 17:30 HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno.

Čtvrtek 22. dubna - 4. zápas: 17:30 HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno.

Neděle 25. dubna - případný 5. zápas: 18:00 Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava.

Úterý 27. dubna - případný 6. zápas: 17:30 HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno.

Čtvrtek 29. dubna - případný 7. zápas: 18:00 Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava.