Rodák ze Žiliny u Kladna hrál hokej zejména za Kladno, jehož je odchovancem. Po základní vojenské službě, během níž hrál za Duklu Litoměřice, se vrátil do Kladna a hned získal místo v sestavě, což tehdy nebylo jednoduché. Debutoval na ledě Pardubic (vítězně) a výhry sbíral prakticky po celou svou kariéru.

Kladenské mužstvo totiž dozrávalo a postupně získalo čtyři tituly mistra v řadě a pak přidalo po roční odmlce ještě jeden v roce 1980 - zatím poslední.

Čermák byl pokaždé jeho pevnou součástí. Nejvíc hrál v obranné formaci s Jaroslavem Vinšem, kde měl jako ten robustnější na starosti hrubší práci, naopak menší Vinš zase rozehrávku.

Bogan, jinak se Čermákovi neřeklo, odehrál za A tým Kladna 14 sezon až do roku 1982, získal zmíněných 5 titulů mistra republiky i vítězství v PMEZ. Zúčastnil se také památných zájezdů Kladna do zámoří. Za kladenské áčko odehrál celkem 841 utkání, ve kterých vsítil 127 branek (v nejvyšší soutěži 498 zápasů a 54 branek). Po ukončení hráčské kariéry se úspěšně věnoval i trenérské práci ve Slaném, Berouně, Příbrami, Řisutech i italském Zoldo u dospělých, a také u kladenského dorostu.

"Nejvíce si cením titulů mistra republiky s Kladnem. Už proto, že jich bylo pět, z toho čtyři v řadě. Ty čtyři tituly jsme získali prakticky jen s kladenskými odchovanci," řekl kdysi v rozhovoru pro Kladenský deník slavný obránce.

Jeden z jeho dvou synů David se stal rovněž úspěšným hokejistou a později trenérem. Do jara vedl Kladno, nyní se přesunul do Českých Budějovic jako asistent Jaroslava Modrého.