Kladno zvládlo před našlapaným Horáckým stadionem v Jihlavě první duel, studené skotské střiky ordinovala družina slavného Jaromíra Jágra už v úvodu zápasu. Jihlava se už za stavu 1:3 nevzpamatovala, ale zabrala v sobotu a stav série vyrovnala.

„Druhý zápas byl vyrovnaný a Jihlava byla jen o kousek lepší. Je škoda, že se to nepovedlo i tentokrát, šance na to byly. Jeli jsme sem ale s tím, že chceme uhrát alespoň jeden zápas a to se nám povedlo. Teď už se nebudeme koukat na to, co bylo, už se koukáme dopředu na další zápasy,“ říkal bojovník Petr Vampola, který, jak je jeho zvykem v jakémkoliv mužstvu, na sebe v play off strhává velkou pozornost a je zásadním tahounem modrobílé party (zatím 2+8).

Teď slibuje, že Kladno udělá vše pro to, aby se soupeři, s nímž v posledních letech těsně, ale pokaždé prohrálo, odskočilo. „Máme výbornou partu a všichni si jdeme za naším cílem. Podmínky pro nás byly před startem trošku těžké, ale nebudu říkat, čeho se to týkalo. Jsem ale rád, že si z Jihlavy vezeme bod, a strašně se těším do Kladna, protože jim tam tohle vrátíme,“ bojovně vykládal po sobotní porážce muž, který ze sebe v rozhodujících chvílích umí vymáčknout to nejlepší. Jak jinak by dobyl zlato na MS či vyhrál tituly se Vsetínem, Plzní i Libercem? A koneckonců i Kladnu pomohl v roce 2004 k triumfu v baráži proti Havířovu a návratu do extraligy.

Bojovník v něm zůstává i teď po překročení sedmatřicítky. „Emoce a vyhrocenost budou určitě ještě úplně někde jinde než v Jihlavě, protože budeme hrát doma. Náš výkon bude snad také někde jinde,“ věří Petr Vampola.

Kladno ale proti kompaktnímu týmu Dukly nebude spoléhat zdaleka jen na něj. Jeho nejdůležitějším mužem je zatím skvěle chytající brankář Lukáš Cikánek, jenž má v play off úspěšnou přes 94 procent. Nutno ale dodat, že také Jihlava našla v bráně velkou jistotu. Trenéra Petra Vlka možná ještě teď mrzí, že v pátek dal před Davidem Honzíkem přednost Švédu Lundströmovi. Honzík je ve skvělé formě, navíc se mu proti Kladno daří dlouhodobě, už když chytal ve Slavii.

V poli mají Rytíři také velkou sílu. Kromě Vampoly jsou to ještě slavnější odchovanci klubu Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec. Zatím se prosazuje hlavně ten mladší (v play off už 3+7), zatímco Jágr je cítit zejména v přesilovkách. Při hře pět na pět je znát, že mu schází rychlost a často fauluje (v play off pět trestů). „Bez Jágra je Kladno silnější,“ prohlásil při čtvrtfinále přerovský kouč Vladimír Kočara, do něhož si ale vzápětí rýpl ex-kladenský, nyní hradecký útočník Radek Smoleňák. „Je to nějaký Vendelín, který deset let nesledoval televizi ani internet. Měl by si vymýt pusu,“ hájil Smoleňák Jágra.

Ukáže téměř padesátiletý Jaromír Jágr, že do starého železa ještě zdaleka nepatří? Či ho zastoupí jiná hvězda, třeba už pětigólový obránce s jihlavskou minulostí Jiří Říha?

Nebo uspěje Dukla s Davidem Honzíkem, tradičním tahounem Tomášem Čachotským a trenérským drsňákem Petrem Vlkem?

V úterý i středu to každopádně budou před našlapaným ČEZ stadionem veliké bitvy.