Když už jsme si vyvzpomněli se vzpomínkovým seriálem týkajících se zápasů hokejového Kladna, tak trochu jsme uvědomovali, že někteří sokové nehrají v soutěži dlouho. Patří mezi ně i Karlovy Vary, přesto i na ně se v paměti něco vyšťárat dá. Mě napadl návrat do sezony 2000–01, která byla pro Západočechy v extralize zatím nejhorší.

Jiní Kladeňáci měli ten rok příjemnější starosti než mužstvo s čerstvým názvem Vagnerplast. Hnilička, Patera, M. Procházka či F. Kaberle na MS v Německu slavně dovršili zisk zlatého hattricku, Jarda Jágr vyhrál v dresu Pittsburghu popáté cenu Arta Rosse. Tu dají v Kanadě jen tomu, kdo má nejvíc bodů – Jára jich nasbíral 121. A při tom všem se ještě stihl postarat o záchranu svého Kladna. Přihrál mu totiž nevídanou posilu, Slováka Róberta Dömeho. Borec, který se v dresu Tučňáků nechytil a v kariéře určitě nedokázal tolik, čeho byl schopen. Povídalo se o něm, že má bohatého ocka a že mu na volajakom tom doláriku až tak nezídě. Najednou přistál v Ruzyni a přesunul se do kladenské kabiny!

Döme byl pro diváky atrakcí. Hodně bruslil, byl ho plný led, krásně se na něj koukalo. Lidi mu fandili, neváhal se porvat ve Vsetíně s Dopitou. Přišel až v průběhu špatně rozehrané sezony, sehrál pouhých 32 zápasů a dal devět gólů. Dva v nezapomenutelném zápase ve Varech, jimž se nedařilo jako Kladnu, a přestože měly kádr naládovaný drahými posilami v čele s Liborem Procházkou, skončily až za ním a šup do baráže.

Poslal je tam právě Döme. V pověstné karlovarské králíkárně, v jejímž specifickém prostředí, kde si i stojící diváci hlídali léta svoje místo, byla tehdejší Becherovka silná. Döme jí dal jeden gól, Plekanec druhý. Chvíli před koncem to bylo 2:2, což Kladeňákům docela stačilo. Domácím nikoliv, a tak jedna z drahých posil Chlubna rozjela útok. Proti se vyřítil divoký Slovák, nevídaným hmatem Chlubnu o puk obral a uklidil ho do brány.

Západočeské publikum jen heklo, zato kladenský kotlík byl slyšet až ke třináctému pramenu. Vary se nakonec zachránily a od té doby urazily větší kus cesty než Kladno, získaly i titul. Jenže tehdy jsme se smáli my a já na to nikdy nezapomenu.