Mladík ze země vycházejícího slunce se od listopadu připravuje s jeho týmem a denně dokazuje, že při jeho cílevědomosti, píli, zápalu a talentu to může dotáhnout daleko. Byť je zatím subtilnější postavy, tvrdě pracuje také na síle.

Yuki se do Kladna dostal přes Vejvodova kolegu Novu Yanamaku z klubu Furukawa Denko, kde s ním působil a který ho doporučil. Na zimním stadionu v Kladně se objevil na tři týdny už v srpnu, pak se musel vrátit domů, aby si vyřídil odklad školy. Tak o svůj hokejový růst stojí.

Kladenský klub ho přitáhl z vyloženě praktického důvodu. „Z Kladna je hodně hráčů, kteří hrají v NHL. Myslím, že odtud je tam blíž. Jsem šťastný, že tu mohu být," tvrdil sedmnáctiletý hokejista, jenž v první řadě očekává, že se bude zlepšovat. „Jednou bych si rád zahrál za Kladno extraligu," uvedl s tím, že za možnost připravovat se s mladými Rytíři je rád.

S hokejem začal v Yamatu, západní čtvrti Tokia, už v pěti letech. Pro českého hokejového fanouška je zajímavé, že jeho otec hrál za japonský národní tým na olympiádě v Naganu, kde naši slavili nejcennější primát v naší hokejové historii. Prý byl z Japonců nejlepší.
„Byl jsem tam jako dvouletý, nic si toho ale pochopitelně nepamatuji. Znám to jen z vyprávění," usmál se Yuki. Samozřejmě ví, že u toho byla řada Kladeňáků.

Co ho mrzí je, že nemůže nastupovat na svém oblíbeném postu středního útočníka do utkání juniorské extraligy, jelikož se do Česka vrátil až po přestupním termínu. Nezbývá mu, než třeba dvakrát denně trénovat s juniory a dorostenci. „Chtěl bych hrát, ale překousnu to a vydržím," prohlásil.

V úvahu přichází možnost, že by se po Novém roce pokusil prosadit do sestavy druholigových Řisut. Předběžná jednání s Buldoky už proběhla. Dobře však ví, že i tam jsou kvalitní hráči, takže by to neměl snadné. „Snad na to bude stačit," poznamenal Vejvoda, jenž na Yukim oceňuje dokonalý herní přehled, čteni hry a odebírání puku holí. Nebojí se ani tvrdé hry.

Předtím testem v Řisutech ho ale čeká soustředění japonské dvacítky a pak také světový šampionát divize I v Manchesteru, kde budou mít ve skupině B za soupeře Ukrajinu, Francii, Itálii, Kazachstán a Anglii. Sám přiznává, že jeho mnohem starší spoluhráči jsou zatím hokejově dál.

Překladatelem rozhovoru byl trenér Vejvoda, jenž v Japonsku strávil pár let. Yuki tvrdil, že až bude hrát za první tým Kladna, povedeme rozhovor v češtině! Se spoluhráči se zatím domlouvá anglicky, trošinku česky a také rukama.

Ví také, že za Kladno kdysi hrál jeho krajan Murakamí, takže by nebyl prvním Japoncem v kladenském dresu. A co se staršímu bratru mladé judistky v Česku líbí? No jasně, že holky!