Sparta je fenoménem sezony, tradičně největším rivalem Rytířů, a tak je pravděpodobné, že dnešní duel navštíví přece jen lepší návštěva než ty, které viděly nedávné mače s Vítkovicemi nebo Hradcem. Těší se i asistent Josef Zajíc. Koneckonců on proti Spartě odehrál obrovskou řadu vyhroceným zápasů.

Vzpomenete na nějaký speciálně?

Co si vybavím, že u nás jsou ty zápasy vždycky lepší. U nich je to moc hangár, a když tam nepřijdou lidi, není tam dobrá atmosféra. Tady zápasy bývaly jeden jako druhý: bitva na ledě i v hledišti, kde se často i rvali fanoušci. Sparta už dnes fantasticky zkorigovala svoje fandy, hodně na tom zapracovali. I většina těch našich je fajn, byť samozřejmě pořád k nějaké konfrontaci inklinují. V těch zápasech jsme je z mého soukromého pohledu dokázali přetlačit vůlí a emocemi. Sparta pro nás byla předhozenou kostičkou, což ovšem dneska nesmí platit, my naopak emoce musíme potlačit.

Jak to?

Sparta aktuálně vzbuzuje obrovský respekt. Jít do boje proti ní s krvavýma očima nejde, nejsme na férové startovací čáře. Pro nás to znamená obrovskou disciplínu ve hře dozadu, každý hráč ji musí dodržet. Když k tomu dovedou přidat trochu emoce, tak ano, ale základ je dodržet vše, co se od nich žádá. Shrnu to: k úspěchu potřebujeme disciplínu, taktiku a kousek štěstí, bez toho to nepůjde.

Ještě k minulosti. Měl jste ve Spartě nějakého speciálně vyhlédnutého hráče, s nímž byly souboje ještě nelítostnější než s jinými?

Ta jejich rudá trika nás dráždila všechna. Říkalo se vládní tým, tak jsme museli makat (smích). Ať to byl Fugas (Jan Neliba), který honil Pavla Richtra, nebo já Žemličku, Zelenku, Šreka nebo Hrbka, bylo to jedno. Vždycky jsme je chtěli porazit, seřezat. Dneska je hokej trochu jinde. Hraje se víc celoplošně, bruslí se, hraje tvrdě, ale drsných soubojů jako takových trochu ubylo. Asi je to i dobře.

Celý rozhovor s Josefem Zajícem čtěte v sobotním vydání Kladenského deníku (28.12.). 

Sbírka Rytířů pro děti

Rytíři dali vědět, že během sobotního utkání se Spartou proběhne dobročinná sbírka na podporu Dětského domova v Ledcích a Dětského domova v Unhošti. Během zápasu se budou v ochozech pohybovat mladí Rytíři v klubových dresech a vánočních červených čepicích, kteří budou libovolné částky vybírat do kasiček. Stejně jako v minulých letech probíhá tato sbírka nejen mezi fanoušky, ale také hráči A-mužstva a nově také mezi členy mládežnických celků. Výtěžek sbírky bude předán ještě během zápasu.