Asistent trenéra Josef Zajíc přiznal, že současnost těžce prožívá. „Stejně jako ostatní fanoušci a lidi, kteří hokej tady milují a jsou ochotni pro něj udělat maximum. Čili nás to všechny trápí a hrozně rádi bychom s tím pohnuli nahoru," uvedl.

Trenér Jiří Čelanský nedávno prohlásil, že by rád přivedl do týmu hotového útočníka.

„Jednoho vytipovaného hráče jsme měli. V této fázi musím přiznat, že z toho jednání sešlo. Chtěli jsme komplexního koncového hráče. Klíčový je trh a ten takové hráče extrémně nenabízí, přitom to by se nám hodilo. Hráč, který na sebe vezme odpovědnost a dá v každém utkání dva tři góly," řekl Zajíc.

Na jednu stranu ale mají trenéři před dnešním utkáním skoro ideální stav, tedy aspoň co se týče marodky, která se vyprázdnila. Logicky se čekalo zlepšení, pokud budou hrát nejlepší.

„Když týmu chybí hráči, kteří by měli být nositeli kvality, když jsou zranění, utkání se většinou rozhoduje týmovou hrou. Tím jsme se prezentovali na začátku a my se hodně věnovali nácviku systému," přiblížil s tím, že ve fázi, kdy se vrátí hráči, kteří jsou schopni zápasy rozhodovat, tak tvář utkání vypadá trošku jinak. Rytířům to ale úspěch nepřineslo.

„My se k tomu týmovému projevu opět musíme vrátit. V této fázi jsme se rozhodli, že se vrátíme k trpělivému hokeji."

Vyjma obránce Libora Procházky, který má v loktu velký zánět, bude Kladno kompletní.

„Pro trenéry to jsou příjemné starosti, když mají plný tým připravený do bojů. Druhá záležitost je, že mužstvo nedosahuje výsledků. V této fázi máme možnost si vybírat, předpokládám že hráči znovu najdou obrovské odhodlání, kterým se prezentovali na začátku," přál si dlouholetý kapitán Kladna, jenž na vlastní zažil kůži baráž. Tudíž dobře ví, že to není jednoduchá záležitost.

„Každý trenér i hráč, který prošel takovou obrovskou zkušeností, se ponoří do toho, co mu přineslo úspěch. Je velký rozdíl vstoupit do baráže z extraligy a obhajovat svoji pozici proti týmu z první ligy," prohlásil velký srdcař a dodal, že zažil obě varianty.

„Baráž se opravdu možná blíží a my musíme brát každé střídání, každou třetinu, každé utkání jako play-off. Baráž je ale daleko těžší. To je obrovské nervové vypětí. Pokud se nepovede týmu semknout jako jeden muž, tak nemá šanci extraligu uhájit," konstatoval Zajíc.

S ubývajícími koly a rostoucí ztrátou na příčky znamenající záchranu v extralize roste psychické vypětí týmu. Načerpat fyzickou sílu je podle Zajíce nejednoduší.

„Jakmile k tomu ale není odolnost psychická, jakmile hráč tolik nespoléhá na pomoc kamaráda, tak se v utkání cítí odkázaný sám na sebe. Je důležité, aby věřil, že má fyzickou kondici a aby věděl, že tam není sám. Jsou tam v pěti, v šesti. Jeden za druhého to musí udělat, a to se jim pozitivně vrátí."

Rytíří zkouší pomoc mentálního kouče. Zajíc s ním má dvě zkušenosti. Jednou ji podstoupil jako hráč v Německu, podruhé jako sportovní manažer Českých Budějovic. Tam oslovil Dana Landu, zda by jim nepomohl pomoci překonat hranici čtvrtfinále.

Teď ji jako asistent přivedl do Kladna Kateřinu Kudláčkovou, která sportovní psychologii vystudovala na univerzitě v Kansasu.

„Mám s tím velmi dobrou zkušenost, doporučuji to všem klukům. Je to o překonání ega. Překonání toho, když se jim něco nepovede, aby se co nejrychleji vzpamatovali. Má obrovský význam být odolný a v nejtěžším okamžiku najít v sobě sílu, najít sílu pochválit kamaráda, povzbudit, jít jeden pro druhého dostat ránu. To stoji obrovské množství psychických sil a k tomu mentální koučink slouží. Aby se hráči vrátili do toho, co tomu obětují. Aby si věřili, to je základ mentálního koučinku," přiblížil Zajíc novinku.