Zajíc nebyl v Kladně první. Už v zimě zkoušeli kickbox tehdy ještě prvoligoví fotbalisté SK Kladno. Bývalý kapitán hokejistů jel ovšem po vyzkoušené linii, bojové sporty sám už v 90. letech zkoušel. A dokonce se díky nim stal specialistou na buly. Česká televize ho vyhlásila ve své době druhým nejlepším borcem v téhle činnosti.

„Mě tehdy trenér učil, že na základě předstartovního uvolnění se mohou zrychlit reakce na start. Speciálně na buly tak musí jít hráč uvolněný a ne zapřený, protože stáhnutý sval reaguje nejpomaleji,“ vysvětluje Zajíc.

Ve svém trenérském samostudiu tedy došel k názoru, že už klukům na konci školní docházky může kickbox ordinovat a spojil se s nejznámějším a nejúspěšnějším kladenským klubem – SKS Arena. Mistr světa z roku 2008 a sedminásobný republikový šampion Jan Homolka nad malými hokejisty převzal záštitu a obě strany byly rázem spokojeny. Zajícovi se líbilo, jak hokejisté na tréninky reagují, velebil rozstřelení stereotypu přípravy i to, že si kluci mohli vyzkoušet zajímavý a dost reprezentativní sport.

Homolka je zase rád, že se o jeho sportu více mluví. „A hlavně se mi líbilo, že tihle kluci jsou zvyklí dřít, neflákají se. Měli jsme zhruba pět lekcí, kde se naučili to nejzákladnější a myslím, že hlavně v soubojích na ledě jim to může pomoci. Kickbox je sice náročným, ale hodně komplexním sportem. Kluci ho navíc vídají v televizi, takže se jim to líbilo,“ usmívá se čerstvý mistr republiky v kategorii K1 pravidla, což je po ultimátních zápasech nejostřejší disciplína kickboxu, v níž se nebojuje pouze na zemi.

Tak daleko se hokejisté zdaleka nedostali, přesto některé prvky pochytili. „Byl tam jediný problém, když někdo nemohl na některou z lekcí a přišel až na další. Ale nějakým způsobem jsme to zvládli,“ dodal Jan Homolka, jenž dříve právě k hokeji či fotbalu neměl víceméně žádný vztah. Ale už to úplně pravda není, zmíněné zapálení a poctivost ať už fotbalistů či hokejistů se mu hodně líbilo.

„Snad budeme ještě pokračovat, něco je domluveno po dovolených, i když to už kluci budou na ledě,“ plánuje drsný šampion, zatímco Josef Zajíc je trochu skeptický. „Myslím, že mém odchodu už v tom nikdo asi pokračovat nebude. Přitom je to škoda, Honza Homolka je opravdovou personou a mohl by hráčům něco dát,“ dodal někdejší kapitán Kladna.