Přinesl pro vás post manažera velkou změnu?

Změna je to velká a zatím ještě není definitivní, protože v roli spolukomentátora ještě dojíždím mistrovství světa. Navíc jsem přišel v době, kdy už devadesát procent záležitostí ohledně hráčského kádru bylo rozhodnutých. Přišel jsem vlastně k už připraveným záležitostem a teď se snažím absorbovat změny, které jsou v mém povolání.

Kádr týmu je v současné době uzavřený, nebo ještě pracujete na nějakých posilách?

Kádr se uzavírá až těsně před začátkem extraligy. Tam se definitivně rozhodne o pěti útocích a osmi obráncích, kteří budou mít místo v kádru. Momentálně si necháváme ještě jedno místečko pro některého levého obránce, který by se mohl do týmu přiřadit. Může se jednat o hráče, který se třeba neprosadí do zahraničí. Jinak je ale tým de facto připraven.

Jaká je podle vašeho názoru jeho aktuální síla?

Je celkem jedno, co k tomu teď budeme říkat. Síla mužstva se vždycky ukáže až na ledě. V letním období se tým musí dát v českých podmínkách především dohromady. Považuji za výhodu, že se trénuje pohromadě. V mužstvu se vytvoří vztahy, kdy jeden respektuje druhého. To je důležitý prvek. Samozřejmě kromě získávání kondice.

Nemrzí vás, že opouštíte svou práci v televizi? Bylo to pro vás těžké rozhodování?

Rozhodoval jsem se asi třicet vteřin. Práci v televizi považuji za takovou třešničku na dortu. Bral jsem to jako odměnu za roky v hokeji a schopnost říkat i svým nadřízeným věci, které neradi slyšeli. Bylo to hrozně příjemné. Odchodu jsem ale nelitoval, protože mám rád hokej a v televizi to bylo už pouze jeho hodnocení. Jako manažer jsem pořád u kluků a v kolektivu lidí, kteří se o chod týmu starají. Je to akční práce, které jsem dal okamžitě přednost.

Jste při přímých televizních přenosech nervózní?

Hrozně. Při svém prvním živém vysílání jsem si vzal do úst Waldemara Jiruše. Musel jsem točit kolečkem, kde si vracíte pohyb televize, kreslit a zároveň mluvit. Pracovat se jménem Waldemar Jiruš mi nejde dodnes… Nervózní jsem byl asi rok. Je to zvláštní pocit, když na vás namíří pět kamer a k tomu neuvěřitelně silná světla. Někdy se jede naostro, takže tam musí být co nejméně přebreptů.

Potkalo vás někdy klasické okno?

Já jsem nikdy neměl nějaké textové úkoly. Vždycky jsem jenom reagoval na moderátory. Hodnotil jsem, popisoval a vyjadřoval se o hráčích. Nebo jsem dával k lepšímu historky, proč se co stalo. Okno jsem nikdy neměl. Spíše byl problém, když jsem se chtěl vyjadřovat přehnaně spisovně. To jsem se většinou zamotal tak, že jsem řekl úplný nesmysl.

Kolik času vám zabere příprava na jeden zápas?

Připravují se moderátoři. U nás to není tak nutné, protože mi reagujeme na situace na ledě. Třeba proč nedal někdo nedal gól. Na to se nedá připravit. Hlavní je dávat pozor, když zápas běží. Statistické údaje o hráčích jsem já vůbec neříkal. To je práce moderátorů.

S řadou hráčů jste se potkával ještě na ledě. Jaký je ohlas z jejich strany na vaše komentování?

Vždycky negativní. Když takhle někam vlezete a děláte chytrého, tak na vás hráči koukají jako na blbce. Jsem původem z Kladna a vrchol byl, když jsem dělal zápas, ve kterém Kladno prohrálo doma s Třincem 0:7. Hrálo otřesně. Já jsem to komentoval a rozebíral v elektronické tužce. Nenašel jsem tam ani jedinou dobrou věc. Šéf sportu v České televizi Ota Černý mi vynadal a nařídil, že už nikdy nesmím komentovat Kladno. Na Kladně na mě byli také naštvaní. Byl to tlak z obou stran. Jak ale říká Robert Záruba: Když jsou na vás naštvané obě strany, tak je to dobré. Reakce ze strany hráčů je vždycky negativní.

Vy jste byl vždycky považován za ortodoxního Kladeňáka. Jak se vám líbí na jihu Čech?

Kladno a Budějovice, to jsou úplně jiná města. Kladno je specifické v tom, že lidé tam mají ohromně tvrdou skořápku. Pokud už vás ale do té skořápky pustí, tak vás vezmou za svého. V Budějovicích jsou lidé vstřícní a milí. Jaká tady ale je mentalita, na to teprve čekám. Dostal jsem nabídku na práci v Budějovicích a nic mě na Kladně neudrželo. Nechci říkat, že je to pro mě výzva, ale chci tady něco dokázat. Udělám všechno pro to, abych v nové funkci uspěl.

Už znáte termíny, kdy půjde mužstvo poprvé na led a s kým bude hrát přípravné zápasy?

Na led se půjde poprvé 19. července. Pořad přípravných zápasů se ještě dolaďuje. Měli bychom hrát patnáct zápasů. Záležet bude také na tom, jak budeme postupovat v letním Tipsport Cupu. Extraliga bude začínat 17. září.