„Nijak extra jsem nad tím nepřemýšlel a hned po sezoně vyrazil s přítelkyní na dovolenou. Deset dní jsme byli na Maledivách a dalších pět v Dubaji," prozradil 23letý útočník, jenž novináře překvapil nezvykle krátkým sestřihem.

Jakube, co všechno chcete během dovolené po návštěvě kadeřnictví stihnout?
Teď mě čeká týdenní natáčení Babovřesek 2. Jsem docela zvědavý, může to být zajímavá zkušenost. A spousta srandy. Příští víkend jedu do Uherského Hradiště na benefici Karla Rachůnka a před odletem za moře bych ještě rád stihl výlet s klukama na Mácháč.

V sobotu se vyhlašuje Zlatá hokejka a vy patříte mezi favority. Komu byste přisoudil první místo?
Napadá mě David Krejčí, který měl během výluky v Pardubicích bod na zápas a potom v NHL vlastně taky. Navíc v play-off rozhoduje zápasy a vede bodování. Mrzí mě, že se do první desítky nedostal Jirka Tlustý, který dal v základní části NHL 23 gólů. Připadá mi to nedůstojné.

Pojďme k finále Stanley Cupu. Sledujete bitvy mezi Bostonem a Chicagem naživo?
Dívám se jen na sestřihy, vstanu až na rozhodující šestý nebo sedmý zápas.

A komu přejete vítězství?
Těžká otázka. Jsem rád, že ať vyhraje kdokoliv, Stanley Cup skončí u nás v Kladně. A kdo vyhraje? Myslím, že Boston. Ale je to pro mě složité. Froldu (Michaela Frolíka z Chicaga) znám odmala, je mu pětadvacet a šancí vyhrát bude mít ještě dost. A Jarda Jágr? Je skvělé, že má příležitost získat Stanley Cup, byla by to pro něj perfektní tečka za kariérou.

Tečka? Myslíte, že Jágr po sezoně skončí?
Kdepak, podle mě ještě v NHL zůstane. A jestli vyhraje Stanley Cup, tak po něm všichni půjdou mnohem víc, protože Jarda je pro tým hodně platný hráč a skvělý prvek do kabiny.

Kdy dá konečně gól?
To samozřejmě nevím, i když bych mu to moc přál. Je na něm vidět, jak moc maká a pracuje pro tým. Ale taky ví, že není důležité, jestli dá gól právě on. Sám říkal, že je to takhle lepší, než aby v play-off nastřílel deset branek a jeho Boston vypadl ve druhém kole.

Jste s Jágrem v kontaktu?
Řekl bych, že teď moc nekomunikuje. Spíš se soustředí na sebe a svoji hru, aby odvedl nejlepší možnou práci. Nedávno jsem si ale psal s Míšou Frolíkem z Chicaga, hezky jsme si finále probrali.

Říkal jste, že podle vás vyhraje Boston. Jaké jsou jeho trumfy?
Začíná to skvělou defenzivou. Podívejte se třeba na Zdena Cháru, proti kterému je na malém hřišti hrozně těžké hrát. Sám o sobě je obr, a když k tomu ještě rozpřáhne ruce, dokáže být hodně nepříjemný. Ale není to jen o něm. Boston má výborného gólmana, šikovné útočníky, kteří zvládají i bránit… Dobře poskládaný tým.

Je výhodou Bostonu, že se jeho tým od posledního triumfu ve Stanley Cupu tak moc nezměnil, zatímco chicagský ano?
Samozřejmě. V prvním kole s Torontem byl Boston kousek od vyřazení, deset minut před koncem rozhodujícího zápasu prohrával 1:4. Řekl bych, že žádný jiný tým by to už neobrátil. Jenže kluci z Bostonu jsou tak silní, že dokážou otočit zápas za jakékoliv situace. V tom jsou výjimeční.

Těšíte se na kladenské oslavy se Stanley Cupem?
Záleží, kdy budou, protože už 9. července letím do Ameriky. Asi vás nepřekvapí, že se chci hlavně soustředit na trénink, abych byl dobře připravený na sezonu.

Zase budete mít v Montrealu českou tréninkovou skupinu?
Rýsuje se to tak. Bude tam Ondra Pavelec, Frolda, Martin Havlát, bráchové Michálkové a s Jirkou Hudlerem bydlím na baráku. Pro mě je tahle forma přípravy nejlepší. Na dva měsíce se zavřu a pořádně se nachystám na novou sezonu, abych třeba mohl pomoct reprezentaci k úspěchu na olympiádě.