Vzhledem k tomu, že zásah probíhal v silném kouři, byl na místo vyslán i protiplynový vůz k zajištění obnovy dýchací techniky zasahujících hasičů. Nasazena byla také Chemická laboratoř Kamenice, která zabezpečovala monitoring nebezpečných látek v ovzduší. Na základě provedených měření bylo doporučeno obyvatelům v okolí nevětrat. K tomu také vyzval mluvčí kladenského magistrátu Vít Heral a město na situaci upozornilo také na svém facebookovém profilu.

"Kvůli k silnému větru došlo k rozšíření požáru na přilehlé budovy autoservisu a stavebnin, a tak byl stupeň požárního poplachu zvýšen na třetí a následně na nejvyšší možný – zvláštní stupeň," popsal postup ohně Ladislav Holomčík z HZS Středočeského kraje.

Podívejte se na záběry z dronu:

| Video: Youtube

Ve spolupráci s policií a strážníky byly uzavřeny okolní ulice, aby byl usnadněn průjezd pro zásahová a další nezbytná vozidla, kterých se k požáru sjelo přibližně padesát. "K hašení byla mimo jiné použita pěna a speciální systém Cobra pro hašení a prostup střešní konstrukcí. Na jednom z úseků probíhala ochrana okolních objektů, a podařilo se tak uchránit několik dalších budov, včetně jednoho ze skladů autoservisu," upřesnil Holomčík.

Voda byla na místo dopravována kyvadlově cisternami ze dvou čerpacích stanovišť: u hydrantu v Americké ulici a v průmyslové zóně. Kolem třinácté hodiny na místě zasahovalo 110 hasičů z 21 jednotek požární ochrany, z toho bylo sedm profesionálních a 16 dobrovolných. Požár se podařilo dostat pod kontrolu a vyhlásit lokalizaci chvíli před druhou hodinou odpolední. Následně začala probíhat redukce sil a prostředků, některé jednotky se tak mohly vrátit na své základny.

S plameny bojovalo přes sto hasičů:

Fotogalerie: Hasiči bojovali s plameny, které zachvátily haly v Kročehlavech několik hodin

"Předběžná škoda byla vyšetřovatelem HZS Středočeského kraje vyčíslena na 40 milionů korun, vznikla především na halách, uskladněném materiálu a na obytné části jedné z budov. Požárním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši 40 milionů korun," dodal Ladislav Holomčík s tím, že příčina vzniku požáru je předmětem vyšetřování v součinnosti s policií.

Podle policejní mluvčí Michaely Richterové, zahájili kladenští kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Společně s hasiči budou policisté zjišťovat příčinu tohoto rozsáhlého požáru, nicméně v současné době pracují se dvěma verzemi, kterými jsou nedbalostní či úmyslné jednání," uvedla Richterová.

Při požáru byl zraněn jeden muž, který se snažil oheň uhasit a nadýchal se u toho zplodin.

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje
Beroun, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Rakovník, Slaný, Stochov a Chemická laboratoř Kamenice

JSDHO Středočeského kraje
Brandýsek, Braškov, Braškov – Valdek, Buštěhrad, Dřetovice, Hostouň, Hřebeč, Chyňava, Lhota, Pchery, Pletený Újezd, Smečno, Stehelčeves, Středokluky, Unhošť a Vinařice

Krajské ředitelství HZS Středočeského kraje
Řídící důstojník, spojový vůz, tiskový mluvčí

Generální ředitelství HZS ČR
Dokumentační skupina, operační výjezd

Zdroj: HZS Středočeského kraje