„Buddhismus přináší prověřené metody, díky nimž můžeme rozpoznat všudypřítomný potenciál naší mysli. Právě proto jej mohou využívat lidé po celém světě,“ říká pětatřicetiletý Trachta pocházející z Liberce. V současné době žije v Praze.

Jak jste se dostal k buddhismu? Co vás k tomuto učení přivedlo?
Přečetl jsem si knihu Jízda na tygrovi od dánského učitele buddhismu Oleho Nydahla, který již déle než třicet let předává buddhistické učení v západních zemích. Krátce poté jsem se seznámil s jeho žáky i s lamou Olem a začal meditovat.

Dnes působíte jako cestující učitel. Co to znamená a kdo vás k tomu pověřil?
Byl to právě lama Ole Nydahl, jenž mě po nějaké době požádal, abych vysvětloval základy buddhismu a praxe Diamantové cesty. Pokud mě někdo pozve, abych někde přednášel, snažím se ostatním předat nejen svoje znalosti, ale především svoje zkušenosti.

Co osobně vám přináší buddhismus?
Buddhismus mi dává klíč ke všemu! Buddhovy metody fungují a přináší užitek. Poznal jsem spoustu zajímavých lidí, kteří je používají, a jsou opravdu inspirativní.

Jaké je vaše civilní povolání?
V současné době pracuji jako technický vedoucí odstřelů a architekt. Za přednášky o buddhismu nebo vedení meditačních kurzů ale neberu žádné peníze.

Jací lidé k vám většinou chodí?
V České republice funguje přibližně padesát meditačních center, kde se schází několik stovek příznivců buddhismu Diamantové cesty. Praktikujeme takzvaný laický styl buddhismu, jenž vyhovuje nezávislým, moderním lidem. Většina z nich studuje nebo pracuje a praktikování buddhismu se věnuje ve volném čase. Najdete mezi nimi lidi z celého spektra společnosti, například ekonomy, lékaře nebo překladatele.

Co může buddhistické učení vlastně nabídnout lidem na Západě?
Buddhismus je pohled na svět, který ukazuje, že my i svět kolem nás v sobě skrývá mnohem více svobody a radosti, než vůbec tušíme. A současně je to praktická metoda jak něco takového uskutečnit a prožít. Už se nemusíme brát tak vážně, můžeme se zcela uvolnit. Díky tomu získáme skutečný prožitek radosti, neohroženosti a soucitu. (pov, rob)