Na Kladensku a Slánsku se koledy zpívaly v šesti místech. Těmi byly kladenské volnočasové středisko Labyrint Kladno, Základní škola v Rabasově ulici ve Slaném, prostranství před Centrem služeb Slunce všem v Unhošti, parčík u Základní školy ve Zlonicích, Vysoká škola manažerské informatiky a práva v Bezručově ulici v Kladně a Masarykovo náměstí v Lánech.

Další lidé zpívali doma nebo na svých zahradách v rodinném kruhu.

A všude panovala báječná atmosféra. Pil se horký čaj a svařák, jedli se adventní dobroty, například vánočky, lidé si přáli klidné a spokojené prožití blížícího se Štědrého dne a vánočních svátků.

Už v sedmnáct hodin začal program akce Česko zpívá koledy v kladenském volnočasovém středisku Labyrint. Na děti tu čekala mimo jiné nebeská pošta, malování na obličej nebo zdobení perníčků.

Atmosféru na zahradě, kde se v 18 hodin všichni sešli ke společnému zpívání dokreslovaly vedle vánočního stromku i zapálené louče. Ve vzduchu voněl čerstvý trdelník.

„Jsem ráda, že jsme se stali místem, kde jsme mohli společně s celou republikou koledy zpívat. Akce se vydařila, všichni jsme si krásně zanotovali. Po trochu nesmělém začátku se účastníci rozjeli. Věřím, že zde vznikla nová tradice a už se těšíme na příští rok," prozradila ředitelka Labyrintu Marie Vacková.

Chvíle napětí i těšení prožívali už před šestou večerní také malí a velcí před 3. základní školou ve Slaném. Zde se projekt Česko zpívá koledy uskutečnil podruhé.

Voněl svařák, kouřilo se z čaje, k zakousnutí byly lahodné muffiny, vánočky i zdobené perníčky. Vše pro příchozí zdarma. Díky tomu, že škola je velmi aktivní a sama se v předstihu přihlásila ke koledám, byl dostatek času na propagaci, což se odrazilo i na hojné účasti. Hlavní koordinátorka akce – sekretářka školy Ivana Češková, nenechala ani letos nic náhodě a pro společné zpívání přichystala s kolegy hudební základy a ozvučení.

Stejně jako loni klaplo, hlavně díky ní, vše na jedničku a Slaňáci se připojili k republice přesně v osmnáct hodin.
Zpěváky poté přivítala ředitelka školy Miroslava Bicencová a popřála všem krásné Vánoce. "Jsem ráda, že se vás tu sešlo tolik. Věřím, že přijdete i příští rok a zpívání koled se stane tradicí," dodala.

Nečekaným vyvrcholením akce ve Slaném byl ovšem závěrečný ohňostroj. K překvapení všech ho přichystal školník Petr Volf. „Nikdo z nás o tom nevěděl. Bylo to milé," uzavřela Ivana Češková.

S příjemnými pocity opouštěly parčík u Památníku Antonína Dvořáka ve Zlonicích téměř čtyři stovky těch, kteří si nenechali ujít podvečer, jenž měl potvrdit, že Vánoce jsou opravdu za dveřmi.

Spokojená byla i Hana Vacková ze Zlonic: „Líbilo se nám tady. Zazpívali jsme si a před Vánoci bylo pěkné, že se zde lidé takto sešli," uvedla. Podobně hovořil Jan Poselt: „Bylo to milé, vánoční. Budu rád, když se to bude za rok opakovat," řekl.

Zřejmě jeho malá dcerka se o pocity podělit nechtěla, jako zpěvačka ale před mikrofonem nezklamala. V ruce ho držel ředitel zdejší základky Jan Tůma, duše zlonického zpívání, jenž uměl přítomné naladit na správnou notu a s elegancí vyřešit, když se něco úplně nepovedlo.
„Každý učitel je tak trochu herec. Musí umět zaimprovizovat jako ve škole před dětmi," usmál se.

S kolegy ze školy si šikovně poradili i s osvětlením parčíku. Využili k tomu projektor a plátno, na které byly promítány texty koled, tudíž se nikdo z čtení znalých zpěváků neztratil.
Konečný počet účastníků byl vyčíslen na 367. „Je to úžasné. Trošku jsem si dělal obavy, i když jsem měl zprávy, že lidé dorazí," přiznal Tůma, jehož potěšilo, že přijeli i z okolních vesniček.

V komornější, ale přátelské a milé atmosféře se neslo setkání v kladenské vysoké škole v Bezručově ulici. Koledy zde předzpívávala účastnice soutěže SuperStar Aneta Salačová spolu se svou sestřenicí Zuzanou Klasovou, která je studentkou školy. K občerstvení bylo vánoční pečivo, pil se čaj, grog a punč.

Včera večer zněly koledy také Unhoští. Zde se zhruba 150 lidí sešlo před Centrem služeb Slunce všem. Nechyběla ani starostka Unhoště Lenka Mazuchová. „Je to fantastická věc a je potřeba, aby lidé v dnešní hektické a politicky nestabilní době k sobě měli blíže," uvedla Mazuchová.

Ačkoliv jí, jak sama říká, hudební výchova vždy kazila vysvědčení, ráda si ve středu večer zazpívala. Její nejoblíbenější koleda je Narodil se Kristus pán.

Desítky zpěváků doprovázel na klávesy skvělý nevidomý klávesista Ládík, klient zařízení Slunce. Kromě místních si přišly zazpívat také děti z unhošťského dětského domova.

Ilustrační foto.