Pamětníci už přesně neví, kdy vlastně masopustní průvod obcí procházel naposledy. Myšlenka pokusit se vzkřísit staré tradice vznikla v hlavě zastupitelky Petry Vagenknechtové, která na sebe v sobotu oblékla kostým smrtky. Ani další zastupitelé se nenechali zahanbit a v kostýmech doplnili řady masek.

Nesnadný úkol měla švadlena Alena Provazníková, která kostýmy vymýšlela a hlavně šila. Starostka Jaroslava Štancová coby jedovatá houba, Petr Tláchač v kostýmu lehké ženy či cikánská rodinka v podání manželů Hurdálkových.

Sobota byla jako stvořená pro konání masopustu. Sice bez sluníčka, zato s teplotou nad nulou. Pár desítek masek, převážně dětí, prošlo vesnicí a byli i zvědavci, kteří přišli obhlédnout, jak se průvod vydařil. Po cestě obcí doprovázený skromnou muzikou vezenou na kočáru tažených párem žlutých haflingů se vrátil zpět do kulturního domu. Tam nastalo pravé řádění masek.

Večer patřil dospělým, účast na zábavě ale byla už slabší. V nedalekých obcích, jako je Brandýsek nebo Buštěhrad, je masopust tradicí. Stehelčevští mají v tomto směru ještě co dohánět.

Pranostika říká: „Krátký masopust – dlouhá zima." Tak doufejme, že tentokrát to platit nebude. Autor: Břetislav Kostka