VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deratizéři ze Slaného hrdě hlásí: Folks not dead!

Slaný – Pokud budete ve Slaném shánět hubitele hmyzu, může se vám klidně stát, že místo na hubiče hlodavců vás místní odkážou na zdejší šestičlennou kapelu s názvem Deratizéři.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Kapela Deratizéři se Slaného. Dole: Martina a Lenka. Nad nimi vlevo Sváťa Šváb, napravo RaCeK. Za nimi u bicích Franky a za rameno ho držící Knack.Foto: Foto:archiv

Vznikla vlastně náhodou a nikdo rozhodně nečekal, že to dotáhne tak daleko. První desku s názvem Slánské pověsti vydala před jedenácti lety. Koncem března spatřil světlo světa zatím poslední hudební počin skupiny, CD Folk´s not dead.

Po několikaměsíční pauze způsobené zahraničním studijním pobytem zpěvačky Martiny, jsou opět všichni pohromadě. Čekají je desítky koncertů a druhý křest jejich nové desky před domácím publikem.

S Deratizéry ve složení: Sváťa, Martina, Lenka, RaCeK, Knack a Franky, se Kladenský deník sešel a vyzvídal, co je u nich nového, jak vznikala deska Folk´s not dead a co chytají do budoucna.

Vaším kapelníkem je Sváťa Šváb, zpěvák a baskytarista punkrockové skupiny Totální nasazení. Byla pro skupinu výhoda, že byla od začátku spojena s již známou kapelou a jménem?
Tak určitě to byla vždy velká výhoda a Deratizérům to hodně pomohlo. Měli jsme to jednodušší než spousta jiných kapel. Díky tomu, že jsme skupina, v níž účinkuje frontman Totálního nasazení (TN), a že jsme jako předkapela Totáčů odehráli většinu koncertů, ostatně jinak by to ani nešlo, protože Totální nasazení hraje 100 koncertů za rok a termíny pro sólo koncerty Deratizérů už by tak skoro žádné nezbyly, odpadla spousta takových těch nezáživných hraní pro pár lidí. Díky Sváťovi jsme hráli rovnou pro stovky posluchačů a lidé nás znali. Na druhou stranu nás moc těší, že tyto doby, kdy Sváťa Deratizéry nutil na koncertech Totálního nasazení jako předkapelu, jsou už pryč. Je stále více akcí, kde už si Deratizéry žádají sami pořadatelé.

Takže dřív si Sváťa zahrál s předkapelou a pak znovu vystupoval v hlavním koncertu s Totálním nasazením?
Ano, přesně tak. A dělá to stále. Odehraje předskokanský set Deratizérů, převlékne černé deratizační tričko za bílé triko Totálního nasazení a jde hrát hlavní koncert. Společně s naším bubeníkem Frankym, který hraje už tři roky v Totálním nasazení na bicí.

Proč si člen známé kapely založí ještě jednu?
Deratizéři vznikli vlastně díky Totálnímu nasazení, či spíše díky tomu, že psal Sváťa skladby, které se pro Totáče prostě nehodily, poněvadž byly moc folk, nebo se klukům z z nějakých důvodů nelíbily. Střádal si je do šuplíku, a když už jich bylo dost, s doprovodnou partou kamarádů je nahrál. Tak vzniklo debutové a dnes už možná legendární album Slánské pověsti. A z projektu se pak stala regulérní kapela.

Nyní máte nové CD.
Vyšlo koncem března a jmenuje se Folk´s not dead. Najdete na něm jedenáct nových písní a dva bonusy. Je to, jak je naším zvykem, směska všeho, co se nám líbí, od punkrocku, přes skáčko, až po srdceryvný folk. Ovšem tentokrát je pestřejší než kdy jindy. Natáčeli jsme ho zkraje ledna. Muselo být hotové za rekordně krátkou dobu.

Proč za krátkou dobu?
Hlavní důvod byl ten, že naše zpěvačka Martina odjížděla koncem ledna studijně na čtyři měsíce do Irska, čili jsme to museli zvládnout za jediný možný týden, který byl v nahrávacím studiu Hostivař volný, tedy za pět pracovních dní.

To muselo být náročné.
Skutečně to bylo na hraně. Začínali jsme brzy ráno a končili pozdě v noci. Byla to makačka. Vše jsme měli rozplánované do posledního detailu, čili, kdo a kdy bude co nahrávat. Naštěstí se nepřihodilo nic nepředvídatelného. Docela nám to šlo od ruky a i navzdory mírnému spěchu se natáčení neslo ve skvělé atmosféře, která jen odrážela to, jak si rozumíme nejen muzikantsky, ale i lidsky, což se svým způsobem podařilo přenést i na novou desku. Jinými slovy jsme to nakonec zvládli a v pátek večer si mohli po pěti hektických dnech oddechnout. To však ještě nebylo všechno. Zpěvačka Martina sice odjela, ale v únoru se dělala finální mixáž a mastering a taky se pracovalo na obalu. U všeho byl především kapelník Sváťa, pro něhož to byl další slušný zápřah a desítky hodin práce, ale rozhodně všechna ta dřina stála za to. Poslední březnový den CD oficiálně vyšlo.

Po jaké době jste vydali desku?
Poslední studiovka Slánské pověsti, mordy a neřesti, vyšla v roce 2008. O rok později jsme ještě vydali k desátému výročí vzniku Deratizérů výběr toho nejlepšího pod názvem Bestie off.

Kdo z kapely skládá?
Dvorním autorem textů a hudby byl a je až na výjimky Sváťa. Dříve skládala některé písně i bývalá zpěvačka a saxofonistka Kolí, dnes občas napíše nějakou hudbu akustický kytarista RaCeK, ale drtivá většina pochází, jak říkáme: „Z pera našeho šéfderatizéra.“

Folk´s not dead. Proč zrovna takový název? Na albu přece není jen folk.
Byl demokraticky vybrán v kapelní anketě jako ten nejlepší z mnoha různých návrhů. Slogan jsme si, jak je vidno, částečně vypůjčili od pankáčů a přidali lehký nádech folku – takže si představte směsici hudebních stylů od punku přes ska až právě po folk, kterou naše nové CD bezesporu je. Navíc plně a věrně vystihuje nejen náš folkpunkrockový sound, ale i složení Deratizérů. Vždyť jak jinak nazvat ten mix, kdy spolu hrají dva folkáči z country-bluegrassové skupiny Minaret, dva punkrockeři z Totálního nasazení a dvě krásné zpěvačky.

Nové album jste křtili v Praze, budete desku představovat také domácímu publiku?
Ano, budeme. Druhý křest máme v plánu udělat 2. září na Masarykově náměstí ve Slaném v rámci akce Music on the Square. Spolu s námi vystoupí jako host pražská skupina Malá bílá vrána. Akce začíná ve dvacet hodin a všechny z okolí srdečně zveme.

V úvodu jsme mluvili o rozdílu mezi hudbou Totálního nasazení a Deratizérů. Stále je tak markantní?
V počátcích vzniku Deratizérů byl rozdíl hodně velký, ale pak se postupně přitvrzovalo. Akustické nástroje nahradily výhradně elektrické, a když jsme v roce 2005 vydali desku, která se jmenovala Zbloudilá, a měli v sestavě dvě elektrické kytary, blížil se náš styl už hodně punkrocku ala Totální nasazení. Některé skladby už tak skoro zněly, ba dokonce v některých písních byly chvílemi ještě tvrdší kytarové riffy, než v té době měli Totáči. Pak ale přišly velké personální změny, rozkol mezi jednotlivými členy a stará sestava se zcela rozpadla. Zůstal jen bubeník Franky a vůdčí osobnost kapely, kytarista a zpěvák a především dvorní autor – Sváťa.

A šli jste jiným směrem?
Potom už ano. Přišli noví členové, úžasná a jedinečná zpěvačka, saxofonistka a flétnistka Martina a dva výborní muzikanti z bluegrassového Minaretu, kontrabasista Knack a kytarista RaCeK. Rrázem to bylo o něčem jiném. Celkový sound se sice zjemnil, ale neskutečně zpestřil. Vznikly nové písně, některé se přearanžovaly, a hned to bylo něco trochu jiného než Totální nasazení, byť tam jsou prvky punkrocku přirozeně pořád slyšet. Ostatně aby ne, když Franky se Sváťou hrají v Totálním nasazení. Finální vizáž pak dostali Deratizéři před necelými dvěma lety, kdy do kapely nastoupila skvělá druhá zpěvačka Lenka, jejíž příchod náš soubor neuvěřitelně oživil.

Myslíte si, že není možné, aby v horizontu třeba desítek let vznikla z Totálního nasazení a Derazitérů jedna kapela?
Určitě ne. Spojit se nemohou, už jsou moc daleko od sebe. Jejich pomyslné linie jdou každá někam jinam. Tak, jak to funguje teď, je to ideální. Obě kapely mají něco společného a přesto se liší. Když spolu hrají na koncertě, kdy samozřejmě s Deratizéry předskakujeme Totálnímu nasazení, je to velmi dobrá kombinace. Publiku se toto spojení, podle četných ohlasů, očividně líbí. Ostatně, přijďte se sami přesvědčit, společných hraní máme na podzim požehnaně.

Autor: Daniela Řečínská

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol a učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka ZŠ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme splnění kvalifikačních předpokladů dle §7 zákona č. 563/2004 Sb. ve znění novějších předpisů, nebo zahájené studium k dosažení potřebné kvalifikace. Uvítáme alespoň částečnou znalost Aj., Příjemné rodinné prostředí pavilonové školy, příspěvek na školní stravování., , Telefonický kontakt možný od 8:00 do 16:00 hod.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kladno, jiráskova 457, Jiráskova, č.p. 457, 273 09 Kladno 7. Informace: Petr Novák, +420 777 574 085,+420 312 273 342.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 000 Kč

Řidiči tahačů Řidiči sk. C + E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, ŘP sk. C + E, karta řidiče, profesní průkaz., Pracovní náplň:, cesty po Evropě v délce cca 3 týdny, potom cca 4 dny volno., Nabízíme:, slušné jednání, k uvedené mzdě jsou diety. Pracoviště: Stl express s.r.o., V Bažantnici, č.p. 2636, 272 01 Kladno 1. Informace: Mykola Kuzmyk, +420 774 499 890.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 120 Kč

Úředníci ve skladech Přejímač materiálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - vzdělání: min. výuční list; SŠ, - pečlivost, - zkušenosti v oblasti hutní/šrotařské výhodou, ale nikoli podmínkou, - znalost obsluhy VZV výhodou, - osobní přístup, loajalita, zodpovědnost, - flexibilita, aktivní přístup k práci, vysoké pracovní nasazení, - bezúhonnost, , náplň:, - přejímka materiálu od zákazníků, - posouzení, třídění a zadruhování materiálu. Pracoviště: Kovošrot group cz s.r.o., provozovna kladno - dubí, U Borovin, č.p. 1003, 272 03 Kladno 3. Informace: Hana Novotná, +420 606 790 093.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 180 Kč

Odborní účetní všeobecní Finanční účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: , - práci na HPP, DPP, - pružnou pracovní dobu , - přátelské zázemí v naší kanceláři ve Stochově , , Požadujeme: , - min. SŠ vzdělání s maturitou , - min. 3 roky praxe na obdobné pozici , - dobrou znalost účetní a daňové problematiky a související účetní legislativy , - znalost zákona o DPH a aplikovaných předpisů , - znalost práce v účetních programech ÚČTO, POHODA , - znalost práce s MS Office , - ochotu a chuť k dalšímu vzdělávání, - samostatnost a zodpovědnost, - flexibilita a odolnost vůči stresu, - smysl pro pečlivost a přesnost, , V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: libuse.choloniewska@gmail.com nebo volejte na tel. číslo 605 950 164. Pracoviště: Libuše choloniewská s.r.o., kancelář, Mírové náměstí, č.p. 261, 273 03 Stochov. Informace: Libuše Choloniewská, +420 605 950 164.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničkami nově onemocněli tři dospělí a dítě

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Příbram – Dlouhé čekání je u konce a zraky všech fotbalových fanoušků nyní směřují do Příbrami, kde už v neděli vypukne dlouho očekávaná exhibice odchovanců 1. FK Příbram. Akce, jejímž účelem je pobavit, ale především pomoci, se zúčastní řada fotbalových hvězd, nejen z Příbrami, ale z celé České republiky.

Studenti kladenské biomedicíny získali k výuce plastinovaná lidská těla

Kladno - Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze otevřela v pátek slavnostně v budově kladenské fakulty novou Laboratoř anatomických modelů, která je v rámci České republiky ojedinělým vysokoškolským pracovištěm.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně. V pátek se již situace zklidnila a hladiny pomalu klesají, stav hladin je však nadále bedlivě monitorovaný.

Do lesa jen na procházku, na košíky to zatím není

Střední Čechy – Vydat se do lesa na procházku, při níž třeba něco najedete, je možné, radí milovníkům hub Vladimír Štibinger z houbařského sdružení v Čelákovicích na Praze-východ. „Aby to ale bylo na košík, to určitě ne,“ řekl ve čtvrtek Deníku. S tím, že bohužel bylo hodně sucho, což poznamenalo vývoj podhoubí – a i když nyní někde sprchlo, na zlepšení to nestačí. Předpovědi meteorologů navíc houbařům nepřejí. Místo vydatnějších dešťů trvajících přinejmenším několik dnů se očekávají tropická vedra.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT