VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deratizéři ze Slaného hrdě hlásí: Folks not dead!

Slaný – Pokud budete ve Slaném shánět hubitele hmyzu, může se vám klidně stát, že místo na hubiče hlodavců vás místní odkážou na zdejší šestičlennou kapelu s názvem Deratizéři.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Kapela Deratizéři se Slaného. Dole: Martina a Lenka. Nad nimi vlevo Sváťa Šváb, napravo RaCeK. Za nimi u bicích Franky a za rameno ho držící Knack.Foto: Foto:archiv

Vznikla vlastně náhodou a nikdo rozhodně nečekal, že to dotáhne tak daleko. První desku s názvem Slánské pověsti vydala před jedenácti lety. Koncem března spatřil světlo světa zatím poslední hudební počin skupiny, CD Folk´s not dead.

Po několikaměsíční pauze způsobené zahraničním studijním pobytem zpěvačky Martiny, jsou opět všichni pohromadě. Čekají je desítky koncertů a druhý křest jejich nové desky před domácím publikem.

S Deratizéry ve složení: Sváťa, Martina, Lenka, RaCeK, Knack a Franky, se Kladenský deník sešel a vyzvídal, co je u nich nového, jak vznikala deska Folk´s not dead a co chytají do budoucna.

Vaším kapelníkem je Sváťa Šváb, zpěvák a baskytarista punkrockové skupiny Totální nasazení. Byla pro skupinu výhoda, že byla od začátku spojena s již známou kapelou a jménem?
Tak určitě to byla vždy velká výhoda a Deratizérům to hodně pomohlo. Měli jsme to jednodušší než spousta jiných kapel. Díky tomu, že jsme skupina, v níž účinkuje frontman Totálního nasazení (TN), a že jsme jako předkapela Totáčů odehráli většinu koncertů, ostatně jinak by to ani nešlo, protože Totální nasazení hraje 100 koncertů za rok a termíny pro sólo koncerty Deratizérů už by tak skoro žádné nezbyly, odpadla spousta takových těch nezáživných hraní pro pár lidí. Díky Sváťovi jsme hráli rovnou pro stovky posluchačů a lidé nás znali. Na druhou stranu nás moc těší, že tyto doby, kdy Sváťa Deratizéry nutil na koncertech Totálního nasazení jako předkapelu, jsou už pryč. Je stále více akcí, kde už si Deratizéry žádají sami pořadatelé.

Takže dřív si Sváťa zahrál s předkapelou a pak znovu vystupoval v hlavním koncertu s Totálním nasazením?
Ano, přesně tak. A dělá to stále. Odehraje předskokanský set Deratizérů, převlékne černé deratizační tričko za bílé triko Totálního nasazení a jde hrát hlavní koncert. Společně s naším bubeníkem Frankym, který hraje už tři roky v Totálním nasazení na bicí.

Proč si člen známé kapely založí ještě jednu?
Deratizéři vznikli vlastně díky Totálnímu nasazení, či spíše díky tomu, že psal Sváťa skladby, které se pro Totáče prostě nehodily, poněvadž byly moc folk, nebo se klukům z z nějakých důvodů nelíbily. Střádal si je do šuplíku, a když už jich bylo dost, s doprovodnou partou kamarádů je nahrál. Tak vzniklo debutové a dnes už možná legendární album Slánské pověsti. A z projektu se pak stala regulérní kapela.

Nyní máte nové CD.
Vyšlo koncem března a jmenuje se Folk´s not dead. Najdete na něm jedenáct nových písní a dva bonusy. Je to, jak je naším zvykem, směska všeho, co se nám líbí, od punkrocku, přes skáčko, až po srdceryvný folk. Ovšem tentokrát je pestřejší než kdy jindy. Natáčeli jsme ho zkraje ledna. Muselo být hotové za rekordně krátkou dobu.

Proč za krátkou dobu?
Hlavní důvod byl ten, že naše zpěvačka Martina odjížděla koncem ledna studijně na čtyři měsíce do Irska, čili jsme to museli zvládnout za jediný možný týden, který byl v nahrávacím studiu Hostivař volný, tedy za pět pracovních dní.

To muselo být náročné.
Skutečně to bylo na hraně. Začínali jsme brzy ráno a končili pozdě v noci. Byla to makačka. Vše jsme měli rozplánované do posledního detailu, čili, kdo a kdy bude co nahrávat. Naštěstí se nepřihodilo nic nepředvídatelného. Docela nám to šlo od ruky a i navzdory mírnému spěchu se natáčení neslo ve skvělé atmosféře, která jen odrážela to, jak si rozumíme nejen muzikantsky, ale i lidsky, což se svým způsobem podařilo přenést i na novou desku. Jinými slovy jsme to nakonec zvládli a v pátek večer si mohli po pěti hektických dnech oddechnout. To však ještě nebylo všechno. Zpěvačka Martina sice odjela, ale v únoru se dělala finální mixáž a mastering a taky se pracovalo na obalu. U všeho byl především kapelník Sváťa, pro něhož to byl další slušný zápřah a desítky hodin práce, ale rozhodně všechna ta dřina stála za to. Poslední březnový den CD oficiálně vyšlo.

Po jaké době jste vydali desku?
Poslední studiovka Slánské pověsti, mordy a neřesti, vyšla v roce 2008. O rok později jsme ještě vydali k desátému výročí vzniku Deratizérů výběr toho nejlepšího pod názvem Bestie off.

Kdo z kapely skládá?
Dvorním autorem textů a hudby byl a je až na výjimky Sváťa. Dříve skládala některé písně i bývalá zpěvačka a saxofonistka Kolí, dnes občas napíše nějakou hudbu akustický kytarista RaCeK, ale drtivá většina pochází, jak říkáme: „Z pera našeho šéfderatizéra.“

Folk´s not dead. Proč zrovna takový název? Na albu přece není jen folk.
Byl demokraticky vybrán v kapelní anketě jako ten nejlepší z mnoha různých návrhů. Slogan jsme si, jak je vidno, částečně vypůjčili od pankáčů a přidali lehký nádech folku – takže si představte směsici hudebních stylů od punku přes ska až právě po folk, kterou naše nové CD bezesporu je. Navíc plně a věrně vystihuje nejen náš folkpunkrockový sound, ale i složení Deratizérů. Vždyť jak jinak nazvat ten mix, kdy spolu hrají dva folkáči z country-bluegrassové skupiny Minaret, dva punkrockeři z Totálního nasazení a dvě krásné zpěvačky.

Nové album jste křtili v Praze, budete desku představovat také domácímu publiku?
Ano, budeme. Druhý křest máme v plánu udělat 2. září na Masarykově náměstí ve Slaném v rámci akce Music on the Square. Spolu s námi vystoupí jako host pražská skupina Malá bílá vrána. Akce začíná ve dvacet hodin a všechny z okolí srdečně zveme.

V úvodu jsme mluvili o rozdílu mezi hudbou Totálního nasazení a Deratizérů. Stále je tak markantní?
V počátcích vzniku Deratizérů byl rozdíl hodně velký, ale pak se postupně přitvrzovalo. Akustické nástroje nahradily výhradně elektrické, a když jsme v roce 2005 vydali desku, která se jmenovala Zbloudilá, a měli v sestavě dvě elektrické kytary, blížil se náš styl už hodně punkrocku ala Totální nasazení. Některé skladby už tak skoro zněly, ba dokonce v některých písních byly chvílemi ještě tvrdší kytarové riffy, než v té době měli Totáči. Pak ale přišly velké personální změny, rozkol mezi jednotlivými členy a stará sestava se zcela rozpadla. Zůstal jen bubeník Franky a vůdčí osobnost kapely, kytarista a zpěvák a především dvorní autor – Sváťa.

A šli jste jiným směrem?
Potom už ano. Přišli noví členové, úžasná a jedinečná zpěvačka, saxofonistka a flétnistka Martina a dva výborní muzikanti z bluegrassového Minaretu, kontrabasista Knack a kytarista RaCeK. Rrázem to bylo o něčem jiném. Celkový sound se sice zjemnil, ale neskutečně zpestřil. Vznikly nové písně, některé se přearanžovaly, a hned to bylo něco trochu jiného než Totální nasazení, byť tam jsou prvky punkrocku přirozeně pořád slyšet. Ostatně aby ne, když Franky se Sváťou hrají v Totálním nasazení. Finální vizáž pak dostali Deratizéři před necelými dvěma lety, kdy do kapely nastoupila skvělá druhá zpěvačka Lenka, jejíž příchod náš soubor neuvěřitelně oživil.

Myslíte si, že není možné, aby v horizontu třeba desítek let vznikla z Totálního nasazení a Derazitérů jedna kapela?
Určitě ne. Spojit se nemohou, už jsou moc daleko od sebe. Jejich pomyslné linie jdou každá někam jinam. Tak, jak to funguje teď, je to ideální. Obě kapely mají něco společného a přesto se liší. Když spolu hrají na koncertě, kdy samozřejmě s Deratizéry předskakujeme Totálnímu nasazení, je to velmi dobrá kombinace. Publiku se toto spojení, podle četných ohlasů, očividně líbí. Ostatně, přijďte se sami přesvědčit, společných hraní máme na podzim požehnaně.

Autor: Daniela Řečínská

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: Vzdělání je možno nahradit praxí., , Telefonický kontakt: Po - Pá od 10:00 do 12:00 hod.. Pracoviště: A.b.b. - top trend s.r.o., prac. aerosol, Družstevní, č.p. 2, 273 51 Unhošť. Informace: Vasyl Ahopshuk, +420 775 266 555.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Lakýrník - obsluha zařízení na stříkání laků a barev, vypalovací pece. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lakýrník, , Náplň práce: , - Základní znalost práce v informačním systému dle procedury (Vyhledání pracoviště, vyhledání aktuálních zakázek, započetí + ukončení operace), - Čtení technických výkresů., - Organizace práce – správné vedení výrobní dokumentací, samostatná příprava stroje i komponent pro výrobu., - Znalost druhů používaných barev a jejich mísících poměrů , - Znalost použité technologie – použití a údržba stříkací pistole, tlakových hadic a tlakové nádoby., - Znalost ovládání a údržby lakovacích boxů., - Znalost ovládání vypalovacích pecí., - Znalost základních lakovacích struktur A, B, C, D (dle schválených vzorů), schopnost lakovat tyto struktury., - Schopnost samostatně určit dle výkresové dokumentace a porovnávacího modelu požadovanou strukturu a dle toho jí dosáhnout., - Schopnost samostatně lakovat všechny výrobky., , Požadujeme: , - Vzdělání základní nebo SOU , - Manuální zručnost, praxe ve výrobní společnosti výhodou , - Zkušenosti s lakováním , , Nabízíme:, - Zázemí stabilní společnosti , - Místo výkonu práce Kladno , - Práce na HPP, stálá ranní směna , - hrubá měsíční mzda 20 000 – 25 000 Kč, - podnikové stravování , - 5 týdnů dovolené, stravenky, docházkový bonus, - termín nástupu ihned , , V případě zájmu pište na: marcela.benesova@c-mec.cz nebo volejte 724 333 576.. Pracoviště: C-mec kladno s.r.o., Billundská, č.p. 2756, 272 01 Kladno 1. Informace: Marcela Benešová, +420 724 306 189.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič s ŘP sk. B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Řidičský průkaz skupiny B., Spolehlivost, dochvilnost, dobré sebeovládání v zátěžových situacích., Slušné vystupování, schopnost dobře reprezentovat společnost., Znalost anglického jazyka výhodou., Čistý trestní rejstřík., , Nabízíme:, Pracovní doba pondělí – pátek od 8:00 do 16:30., Pracovní cesty pouze po ČR, převážně Středočeský kraj, Praha. (za účelem např. Dopravy osob na/z letiště Praha, dovoz zboží, drobného materiálu a krmiv pro zvířata,..), Práce na plný úvazek., 10 dní sick days., 20 dní dovolené., , Nástup: možný ihned.. Pracoviště: Nature resource network s.r.o., pobočka, 273 72 VM Šlapanice. Informace: Marija Duranska, +420 734 230 159.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příprava a čištění materiálu, údržba nástrojů a svařovacích přístrojů, řezání kovových materiálů na řezacích strojích, - provádění svařovacích rpací, vyrovnání a úprava svaru, , Požadujeme: , - zručnost, soustředěnost, obratnost, - technické myšlení, prostorovou představivost, - platný svářečský certifikát, , Nabízíme:, - možnost stravování a jiné zaměstnanecké výhody, , Prosíme o zaslání životopisu na uvedený email, telefonický a osobní (po domluvě) kontakt přednostně v pátek.. Pracoviště: Servis jeřábů, a.s., Netovická, č.p. 374, 274 01 Slaný 1. Informace: Thao Ngo, +420 770 678 789.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipliga čtenářu regionálního Deníku

Tip liga začíná dříve. Hrajte o televizi a sud piva

Požár výrobní haly areálu Ravak je vidět z velké dálky.
AKTUALIZOVÁNO

V Příbrami hoří výrobní hala. Kouř je vidět až z Prahy

Jágr byl proti Kazachům hodně cítit. A naznačil posílení kádru

Kladno – Druhý přípravný zápas vyšel Jaromíru Jágrovi mnohem lépe než úterní v Ústí nad Labem. Proti Karagandě si vyhověl s oběma spoluhráči z útoku, Petrem Vampolou a Jakubem Strnadem, který také po Jágrově nádherném pasu dal jediný gól Kladna.

Jágrova asistence nestačila, Rytíři Karagandě podlehli

Kladno – Hokejové Kladno dál počítá v přípravě hlavně porážky, naposledy podlehlo kazašské Saryrce Karaganda na domácím ledě 1:2. Pozitivní zprávou je, že Jaromír Jágr už byl na ledě hodně cítit a připravil jasně nejlepšímu střelci přípravy Jakubu Strnadovi jediný gól.

Písničky Karla Kryla zazní na výročí srpnové okupace ve Slaném

Slaný - V úterý 21. srpna si připomeneme kulaté výročí jedné z nezapomenutelných událostí v dějinách našeho státu, a to 50 let od invaze spojeneckých armád tehdejšího mocenského paktu s názvem „Varšavská smlouva“, čímž začala vojenská okupace tehdejšího Československa, která trvala přes dvacet let.

Kam o víkendu na fotbal

Kladensko - Skladba víkendových fotbalových zápasů na Kladensku je pestrá i tentokrát. Hrají se zajímavé mistráky i turnaje a přípravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT