VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deratizéři ze Slaného hrdě hlásí: Folks not dead!

Slaný – Pokud budete ve Slaném shánět hubitele hmyzu, může se vám klidně stát, že místo na hubiče hlodavců vás místní odkážou na zdejší šestičlennou kapelu s názvem Deratizéři.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Kapela Deratizéři se Slaného. Dole: Martina a Lenka. Nad nimi vlevo Sváťa Šváb, napravo RaCeK. Za nimi u bicích Franky a za rameno ho držící Knack.Foto: Foto:archiv

Vznikla vlastně náhodou a nikdo rozhodně nečekal, že to dotáhne tak daleko. První desku s názvem Slánské pověsti vydala před jedenácti lety. Koncem března spatřil světlo světa zatím poslední hudební počin skupiny, CD Folk´s not dead.

Po několikaměsíční pauze způsobené zahraničním studijním pobytem zpěvačky Martiny, jsou opět všichni pohromadě. Čekají je desítky koncertů a druhý křest jejich nové desky před domácím publikem.

S Deratizéry ve složení: Sváťa, Martina, Lenka, RaCeK, Knack a Franky, se Kladenský deník sešel a vyzvídal, co je u nich nového, jak vznikala deska Folk´s not dead a co chytají do budoucna.

Vaším kapelníkem je Sváťa Šváb, zpěvák a baskytarista punkrockové skupiny Totální nasazení. Byla pro skupinu výhoda, že byla od začátku spojena s již známou kapelou a jménem?
Tak určitě to byla vždy velká výhoda a Deratizérům to hodně pomohlo. Měli jsme to jednodušší než spousta jiných kapel. Díky tomu, že jsme skupina, v níž účinkuje frontman Totálního nasazení (TN), a že jsme jako předkapela Totáčů odehráli většinu koncertů, ostatně jinak by to ani nešlo, protože Totální nasazení hraje 100 koncertů za rok a termíny pro sólo koncerty Deratizérů už by tak skoro žádné nezbyly, odpadla spousta takových těch nezáživných hraní pro pár lidí. Díky Sváťovi jsme hráli rovnou pro stovky posluchačů a lidé nás znali. Na druhou stranu nás moc těší, že tyto doby, kdy Sváťa Deratizéry nutil na koncertech Totálního nasazení jako předkapelu, jsou už pryč. Je stále více akcí, kde už si Deratizéry žádají sami pořadatelé.

Takže dřív si Sváťa zahrál s předkapelou a pak znovu vystupoval v hlavním koncertu s Totálním nasazením?
Ano, přesně tak. A dělá to stále. Odehraje předskokanský set Deratizérů, převlékne černé deratizační tričko za bílé triko Totálního nasazení a jde hrát hlavní koncert. Společně s naším bubeníkem Frankym, který hraje už tři roky v Totálním nasazení na bicí.

Proč si člen známé kapely založí ještě jednu?
Deratizéři vznikli vlastně díky Totálnímu nasazení, či spíše díky tomu, že psal Sváťa skladby, které se pro Totáče prostě nehodily, poněvadž byly moc folk, nebo se klukům z z nějakých důvodů nelíbily. Střádal si je do šuplíku, a když už jich bylo dost, s doprovodnou partou kamarádů je nahrál. Tak vzniklo debutové a dnes už možná legendární album Slánské pověsti. A z projektu se pak stala regulérní kapela.

Nyní máte nové CD.
Vyšlo koncem března a jmenuje se Folk´s not dead. Najdete na něm jedenáct nových písní a dva bonusy. Je to, jak je naším zvykem, směska všeho, co se nám líbí, od punkrocku, přes skáčko, až po srdceryvný folk. Ovšem tentokrát je pestřejší než kdy jindy. Natáčeli jsme ho zkraje ledna. Muselo být hotové za rekordně krátkou dobu.

Proč za krátkou dobu?
Hlavní důvod byl ten, že naše zpěvačka Martina odjížděla koncem ledna studijně na čtyři měsíce do Irska, čili jsme to museli zvládnout za jediný možný týden, který byl v nahrávacím studiu Hostivař volný, tedy za pět pracovních dní.

To muselo být náročné.
Skutečně to bylo na hraně. Začínali jsme brzy ráno a končili pozdě v noci. Byla to makačka. Vše jsme měli rozplánované do posledního detailu, čili, kdo a kdy bude co nahrávat. Naštěstí se nepřihodilo nic nepředvídatelného. Docela nám to šlo od ruky a i navzdory mírnému spěchu se natáčení neslo ve skvělé atmosféře, která jen odrážela to, jak si rozumíme nejen muzikantsky, ale i lidsky, což se svým způsobem podařilo přenést i na novou desku. Jinými slovy jsme to nakonec zvládli a v pátek večer si mohli po pěti hektických dnech oddechnout. To však ještě nebylo všechno. Zpěvačka Martina sice odjela, ale v únoru se dělala finální mixáž a mastering a taky se pracovalo na obalu. U všeho byl především kapelník Sváťa, pro něhož to byl další slušný zápřah a desítky hodin práce, ale rozhodně všechna ta dřina stála za to. Poslední březnový den CD oficiálně vyšlo.

Po jaké době jste vydali desku?
Poslední studiovka Slánské pověsti, mordy a neřesti, vyšla v roce 2008. O rok později jsme ještě vydali k desátému výročí vzniku Deratizérů výběr toho nejlepšího pod názvem Bestie off.

Kdo z kapely skládá?
Dvorním autorem textů a hudby byl a je až na výjimky Sváťa. Dříve skládala některé písně i bývalá zpěvačka a saxofonistka Kolí, dnes občas napíše nějakou hudbu akustický kytarista RaCeK, ale drtivá většina pochází, jak říkáme: „Z pera našeho šéfderatizéra.“

Folk´s not dead. Proč zrovna takový název? Na albu přece není jen folk.
Byl demokraticky vybrán v kapelní anketě jako ten nejlepší z mnoha různých návrhů. Slogan jsme si, jak je vidno, částečně vypůjčili od pankáčů a přidali lehký nádech folku – takže si představte směsici hudebních stylů od punku přes ska až právě po folk, kterou naše nové CD bezesporu je. Navíc plně a věrně vystihuje nejen náš folkpunkrockový sound, ale i složení Deratizérů. Vždyť jak jinak nazvat ten mix, kdy spolu hrají dva folkáči z country-bluegrassové skupiny Minaret, dva punkrockeři z Totálního nasazení a dvě krásné zpěvačky.

Nové album jste křtili v Praze, budete desku představovat také domácímu publiku?
Ano, budeme. Druhý křest máme v plánu udělat 2. září na Masarykově náměstí ve Slaném v rámci akce Music on the Square. Spolu s námi vystoupí jako host pražská skupina Malá bílá vrána. Akce začíná ve dvacet hodin a všechny z okolí srdečně zveme.

V úvodu jsme mluvili o rozdílu mezi hudbou Totálního nasazení a Deratizérů. Stále je tak markantní?
V počátcích vzniku Deratizérů byl rozdíl hodně velký, ale pak se postupně přitvrzovalo. Akustické nástroje nahradily výhradně elektrické, a když jsme v roce 2005 vydali desku, která se jmenovala Zbloudilá, a měli v sestavě dvě elektrické kytary, blížil se náš styl už hodně punkrocku ala Totální nasazení. Některé skladby už tak skoro zněly, ba dokonce v některých písních byly chvílemi ještě tvrdší kytarové riffy, než v té době měli Totáči. Pak ale přišly velké personální změny, rozkol mezi jednotlivými členy a stará sestava se zcela rozpadla. Zůstal jen bubeník Franky a vůdčí osobnost kapely, kytarista a zpěvák a především dvorní autor – Sváťa.

A šli jste jiným směrem?
Potom už ano. Přišli noví členové, úžasná a jedinečná zpěvačka, saxofonistka a flétnistka Martina a dva výborní muzikanti z bluegrassového Minaretu, kontrabasista Knack a kytarista RaCeK. Rrázem to bylo o něčem jiném. Celkový sound se sice zjemnil, ale neskutečně zpestřil. Vznikly nové písně, některé se přearanžovaly, a hned to bylo něco trochu jiného než Totální nasazení, byť tam jsou prvky punkrocku přirozeně pořád slyšet. Ostatně aby ne, když Franky se Sváťou hrají v Totálním nasazení. Finální vizáž pak dostali Deratizéři před necelými dvěma lety, kdy do kapely nastoupila skvělá druhá zpěvačka Lenka, jejíž příchod náš soubor neuvěřitelně oživil.

Myslíte si, že není možné, aby v horizontu třeba desítek let vznikla z Totálního nasazení a Derazitérů jedna kapela?
Určitě ne. Spojit se nemohou, už jsou moc daleko od sebe. Jejich pomyslné linie jdou každá někam jinam. Tak, jak to funguje teď, je to ideální. Obě kapely mají něco společného a přesto se liší. Když spolu hrají na koncertě, kdy samozřejmě s Deratizéry předskakujeme Totálnímu nasazení, je to velmi dobrá kombinace. Publiku se toto spojení, podle četných ohlasů, očividně líbí. Ostatně, přijďte se sami přesvědčit, společných hraní máme na podzim požehnaně.

Autor: Daniela Řečínská

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 25 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Strojírenský technik technolog. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nákup materiálu, zpracovávání technologických postupů v kovárně., , Pracoviště je v Kladně, ul. Dubská - vrátnice PH2 (ul. Průmyslová je pouze korespondenční adresa). Pracoviště: Pbk zk s.r.o. provoz kladno, Průmyslová, č.p. 1343, 272 01 Kladno 1. Informace: Hana Jouglíčková, +420 312 645 128. Administrativa - Administrativa Recepční 13 500 Kč Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační přepoklady , - praxe v oboru výhodou, není však podmínkou, - SOU/SŠ, , Požadujeme: , - zájem o dlouhodobou spolupráci, - pozitivní vztah k seniorům, empatie, - pracovní nadšení, flexibilita, - schopnost týmové spolupráce, - komunikativní schopnosti, , Nabízíme:, - zdravotní volno, - možnost dalšího vzdělávání, - příspěvek na dopravu, - příspěvek na penzijní připojištění, - nárok na zvýšení mzdy po prvním roce, - odměna za dosažení životního jubilea, - možnost hlídání dětí (skupina dětí 1rok - 6 let), , , Pracovní doba pondělí - neděle ranní 5,00 - 13,30hod, odpolední 13,30hod - 22,00hod., , Mzda je uváděna ve výši, které dosahuje po zkušební době.. Pracoviště: Centrin cz s.r.o. - unhošť, Tyršovo náměstí, č.p. 211, 273 51 Unhošť. Informace: Kamila Filipová, +420 725 292 767. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 30 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Operátor výroby slévárenských slitin. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup do pracovního poměru možný okamžitě, , Rádi byste okusili práci v zahraničí? Splňujete naše požadavky? Zaškolíme Vás v našem výrobním závodě ve Velvarech. Po zapracování Vám nabídneme práci v naší pobočce Oetinger Aluminium v Německu., , Požadujeme:, , SŠ vzdělání s maturitou, technické zaměření (obor strojírenský, metalurgický, stavební apod.), Znalost německého jazyka na základní komunikativní úrovni - schopnost domluvit se, Ovládání PC na uživatelské úrovni, Schopnost pracovat ve směnném provozu, Spolehlivost, zodpovědnost, loajalita, Vítány základní znalosti metalurgie neželezných kovů, Vítán průkaz řidiče VZV či jeřábnický průkaz, Nabízíme:, , Práci v moderním závodě ve Velvarech a v Německu, Pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr, Náborový příspěvek 3.000 Kč, Nástupní mzdu 30.000 Kč, po zaučení možnost vyjíždět pracovat do Německa mzda až 50.000 Kč(zajištěno pracovní povolení, doprava, ubytování, lekce němčiny), 13. plat, 5 týdnů dovolené, Odměnu za 100 % docházku v měsíci, Věrnostní odměnu za odpracovaná léta, Příspěvek na rekreaci dětí do 15 let věku, Finanční prémii k životnímu jubileu 50 let a při odchodu do důchodu , Příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, Dotované závodní stravování v místě pracoviště, Firemní společenské akce. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 17 360 Kč Úředníci v oblasti daní Referent/ka Oddělení vymáhacího. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti:, jednání s daňovými dlužníky, písemná a ústní komunikace se soudy, soudními exekutory, notáři, bankami, zaměstnavateli, apod., protokolace ústních jednání, vymáhání nedoplatků zejména exekučními příkazy, srážkami ze mzdy a přikázáním pohledávky z účtu, převádění vymožených finančních prostředků na úhradu příslušných nedoplatků, zřizování zástavních práv k majetku dlužníků, odepisování nedobytných nedoplatků, vyhledávání majetku dlužníků ve veřejných i neveřejných registrech a rejstřících, kontrola platební morálky dlužníků, Přihlášky do výběrového řízení, společně se strukturovaným profesním životopisem zaměřeným na předchozí praxi, a motivačním dopisem zasílejte, do 29.10.2018 na e-mail: Jaroslava.Vrtilkova@fs.mfcr.cz, do předmětu e-mailu uveďte: VŘ 211499 (PP), , nebo na adresu:, VŘ 211499 (PP), Finanční úřad pro Středočeský kraj, k rukám Jaroslavy Vrtílkové, Územní pracoviště v Kladně, Leoše Janáčka 3181, 272 80 Kladno. Pracoviště: Finanční úřad pro středočeský kraj, územní pracoviště v kladně, Osvoboz. pol. vězňů, č.p. 3181, 272 01 Kladno 1. Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První republika na zámku. Bučovičtí uspořádali kloboukové odpoledne ve stylu dvacátých a třicátých let.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

Ilustrační foto.

Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

OBRAZEM: Návštěvníci obdivovali hasiče i jejich techniku

Kladno - Pracoviště kladenských hasičů, stejně jako další služební prostory na různých místech ve Středočeském kraji, si mohli prohlédnout všichni malí i velcí zájemci, kterým se v uplynulých dnech otevřely brány hasičských záchranných stanic.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT