Opuštěný ostrov, luxusní, chladná vila, tajemné okolí a hlavně - není tu domácí pán… Jen přes agenturu najatí manželé, kteří připravují pohoštění pro hosty a dělají zde pořádek. Postupně sem vchází, vpadává, vplouvá, podle toho jak kdo, deset cizích lidí. Dostali pozvánku od známého na příjemný víkend na ostrově, který spojuje s pevninou jedna lodˇ ráno, když to dovolí počasí. Není tu telefon… Hostitelé se omluvili dopisem, že prý přijedou ráno. A tajemný hlas oznámí, že…

Znalcům detektivek slavné Agáty nemusíme příběh dále vyprávět, ani by to nebylo vhodné. je napínavý, noblesní a vtipný zároveň. Středočeské divadlo Kladno ji nastudovalo a premiéra se konala nyní v dubnu.

Hra se jmenuje Deset malých… aneb Nezbyl tu už ani jeden. Původní název Deset malých černoušků musel být z etických důvodů změněn na Deset malých vojáčků. Slovo černoušek je v anglicky mluvících zemích vnímáno jako pejorativní. V roce 1943 vytvořila podle knížky autorka divadelní hru s názvem Deset malých indiánů. V současné době autorská práva povolují pouze neproblematické názvy A nezbyl tu už ani jeden nebo Deset malých vojáčků.

Na první pohled zaujme jednoduchá scéna, a přesto noblesní scéna Petra B. Nováka, která nechává hodně na divákově fantazii. Ze zdi postupně mizí obrazy vojáčků a vždy pak je nalezen někdo mrtvý. Návštěvníci jsou zcela odlišné typy lidí, jak vizuálně, tak vnitřně. A přesto je jedno spojuje – někdo je chce trestat za jejich dávná provinění. A ta mají. Nebo si myslí, že nemají, záleží na úhlu pohledu.

Představení je dynamické, chvílemi strhující svou tajemností, režisér i herci si dobře poradili s využitím prostoru, protože samotný děj byl mohl také vyznít velmi nudně.

Režie: Ondřej Lážnovský, hrají: Barbora Janatková, Jaroslav Slánský, Zdeněk Dolanský, Jan Krafka, Miroslav Večerka, Jana Jiskrová, Radim Jíra, Veronika Pavlasová, Marcel Rošetzký, Štěpán Benoni a Karel Sekyrka. Autor: Olga Fikrlová