Diváky čeká dobrodružná výprava tajemnou Středozemí, na níž se potkají s trpaslíky, elfy i skřety a stanou se svědky bojů o úžasný poklad draka Šmaka.

Inscenováním Hobita se režisér Marek Bečka vrací ke spolupráci se souborem Divadla Lampion už podruhé. V roce 2005 zde vytvořil inscenaci Dobyvatel, inspirovanou životními osudy slavného vojevůdce H. Cortéze. I nyní je v centru jeho zájmu zpracování témat dobrodružných výprav za tajemstvím, vykreslení střetu civilizací a zdůraznění významu jednotlivce pro osudy celých národů.
Marek Bečka Hobita režíruje spolu s Vítem Bruknerem, s nímž kdysi založil nezávislé divadelní uskupení Buchty a loutky.

Tvůrčí tým kladenského Hobita doplňuje scénografka, kostýmní výtvarnice a vizuální umělkyně Marie Jirásková, která spolupracuje s mnoha českými divadly, muzei či galeriemi a dlouhodobě se zaměřuje na českou loutkářskou tradici.

Nesmrtelný Tolkienův román obdivovali režiséři kladenské inscenace už od dětství: „Je úžasné, že je to příběh primárně určený pro děti, ale přitom v něm zbývá ještě mnoho pro dospělé. Toho dobrodružství a tajemství! Člověk cítil, že za drakem, pokladem, trpaslíky a čarodějem Gandalfem vykukuje nějaké další, mnohem vážněji pojaté dobrodružství. A taky že ano!" shodují se.

Ani Hobit v Divadle Lampion by tak neměl být prvoplánovou pohádkou pro děti, spíše veselou a napínavou výpravou do světa fantazie a kouzel, který má ale s naším skutečným světem společného více, než se na první pohled může zdát.  (svo)