V režii Ondřeje Lážnovského a samotných herců vzniklo divadelní dílo určené divákům, kteří se rádi baví, očekávají neočekávané a nebrání se novému podání. V Kabaretu se spojila díla dvou autorů Huberta Krejčího a Pierra-Henriho Cami, která společně utvořila celek složený ze šesti minipředstavení. Diváci je přitom budou sdílet s herci přímo na jevištní točně, kde se budou moci zároveň občerstvit. Herci sami je dokonce budou obsluhovat.

„Jedná se o žánr, který se na prknech Středočeského divadla ještě nikdy neobjevil. Místní divák má rád hudební představení, a proto tímto navazujeme na již dříve uvedená a úspěšná jako byla třeba Šakalí léta. Tohle má ale jinou formu. Bude to něco nového jak pro diváka, tak i herce. Kabaret je hodně o improvizaci a asociacích. Čerpali jsme z individuálních dispozicí herců a sami si hru částečně tvořili. Tady se nemají za co schovat, mizí alibismus a kontury klasického představení,“ přiblížil hru režisér a umělecký šéf divadla Ondřej Lážnovský.

Do hereckého obsazení byli vybráni Veronika Pavlasová, Lukáš Homola, Jan Krafka, Jaroslav Slánský, Miroslav Večerka a Zdeněk Velen. Každého z nich návštěvníci uvidí hned v několika rolích rozdílných jak povahou postav, tak i věkem. „Tyto herce jsme vybrali zejména proto, že jsou pohybově nadaní a každý jiný, což bylo důležité především proto, že se jedná o směsici žánrů. Bude to hodně dynamické,“ přiblížil Lážnovský.

Vytvoření samotné hry tedy nebylo jednoduché jak pro režiséra, tak pro herce. „Skutečně se tu není moc o co opřít. Hra pojednává o mezilidských vztazích a ukazuje, kam až se dá zajít. Bylo velice nesnadné propojit vše, aby to vypadalo snadně a lehce. Spousta textů je dvojsmyslných, nejsou vulgární, ale nahlas vyjadřují to, co prožíváme uvnitř a navenek to ventilujeme pomocí vtipů a gagů,“ popsal herec Zdeněk Velen.

Dlouholetou snahou kladenského divadla je prolomit hranice mezi hledištěm a jevištěm a při tomto představení tomu tak je doslova. Zkoušet písně se začaly již v červnu a představení samo asi od poloviny srpna. „Jednu aktovku jsme zkoušeli na několik způsobů, než jsme dostali finální podobu,“ upřesnil režisér.

Neobvyklé ve hře budou i kostýmy. „Použili jsme střihy ze začátku dvacátých let a propojili je s moderními prvky jako zipy nebo igelitové límce. Kostýmy se dají upravovat, a tak s nimi herci při představení budou i trochu kouzlit.

A proč by diváci měli tohle představení navštívit? „Bude to velká legrace. Uvidí něco jiného než na co jsou zvyklí. Zažijí vyšší stupeň otevřenosti a blízkosti k hercům samotným, ale zároveň je do hry nezatahujeme, protože to většina z nich nemá moc ráda,“ doplnil Zdeněk Velen.
Premiéry této inscenace budou kvůli omezené kapacitě rovnou dvě a to již tuto sobotu a neděli od 19. 30 hodin. Patronem představení je primátor Kladna Dan Jiránek.