Velice zajímavé a pro někoho možná šokující téma si vybralo ke zpracování Městské divadlo v Kladně. Nastudovalo hru současného irského autora Ch. O´ Reillyho Bavíme se o sexu. Autor přijel do Kladna na českou premiéru osobně.

Je to dílo mnohovrstevnaté, zábavné i poučné, určitě ne vulgární a zcela jistě pravdivé. Ve hře jsou vztahy dvou dvojic a jedné sólo dívky, kde téma sexu je jen povrchním záměrem, aby se rozkryly složité cestičky problémů a pocitů, nálad i skrytých tužeb aktérů spletitého příběhu. Přestože je na scéně neustále verbálně i neverbálně přetřásán sex, nezazní zde jediné vulgární slovo a prudérní povahychci ujistit, že mohou představení navštívit beze strachu, že je pohorší. Pohoršit by mohlo leda pokrytce, který sám sobě nalhává, že takové ani jim podobné problémy nezažil on nebo někdo jemu blízký.

Daniel miluje svoji ženu Kay tak neskonale, že pro ni udělá, co jí na očích vidí, ba ještě více. Snaží se i v sexu, ale není mu to nic platné, protože… Kay se cítí provinile, že nemůže Paulovi jeho city a vášeň vrátit, tak se přejídá.

Paula a Cathy mají problémy zcela opačné. Ona má zájem, cítí se odstrčena, odmítána, sama. V jedné situaci se potkají Daniel a Cathy. A začne příběh o sexu v prvním plánu. Důležité jsou však i hlubiny tématu. A pak je tu Angela, která nikoho nemá.

Na scéně se zcela otevřeně o sexu hovoří, dochází ke komickým situacím, někdy až černohumorným. A za tím vším je nitro postav,jež se před námi pomalu otevírá.

Celkový dojem z uspěchaného života umocňuje minimalistická scéna na točně.

Autor byl inscenací potěšen. “Jsem spokojený, jak byla moje hra pojata. S vtipem a dobrým tempem. Herci byli výborní,“ řekl po premiéře Ch. O´ Reilly, který se narodil v roce 1968 v Londýně, ale poté vyrůstal v Irsku. Je nejen dramatikem, ale i úspěšným filmovým a televizním scénáristou. Do uměleckého světa vstoupil hrou Právě vyšlo najevo,jež uvedla společnost Druid. Píše i pro rozhlas. Patří k uznávaným současným světovým dramatikům.

Autor: Olga Fikrlová