Atmosféra divadelních pohádek a příběhů hraných mimo tradiční prostor divadla předčila v červnu očekávání jak herců, tak diváků, a proto se i po prázdninách odehraje několik představení v zámecké zahradě.
Série pohádek pod širým nebem je připravena na neděli 9. září jako divadelní ohlédnutí za prázdninami a uvítání dětí a žáků v novém školním roce. Příchozí prvňáci proto dostanou malý dárek spolu s přáním, aby pro ně byla školní léta příjemným a veselým obdobím. V programu akce nazvané Lampion v zámecké zahradě uvidí diváci v 10 hod. Poklad baby Mračenice, tedy loutkářský bestseller L. Dvorského. Příběh prince Jirky, jeho kamaráda draka Ťuňti a vypečené baby Mračenice je plný honiček, kouzel i písniček a děti se při něm přesvědčí, že krást cizí poklady se nevyplácí.
K nejznámějším a nejoblíbenějším pohádkám mnoha generací patří příběh Jeníčka a Mařenky. Perníková chaloupka Divadla Lampion, kterou diváci uvidí v neděli 9. září v 15 hodin, je příběhem osamělého kluka, jenž se nudí uprostřed hraček a nemá žádné kamarády. Až se jednoho dne objeví Jeníček s Mařenkou…
Na 17 hodin bude v zahradě připraven příběh na motivy Rudyarda Kiplinga Slůně aneb Proč mají sloni dlouhé choboty. Pohádka zachycuje dobrodružnou pouť zvědavého slůněte, které obtěžuje své okolí otázkou: „Co jí krokodýl k večeři?“
Večer v zámecké zahradě završí Lampion výletem pro starší děti i dospělé. Časoprostorem se diváci v 19 hodin dostanou do desátého století za svatým Václavem, jenž se podle legend učil knihám latinským na nedaleké Budči. Představení původně vzniklo přímo pro prostor před rotundou sv. Petra a Pavla na Budči, která je nejstarší stojící stavbou v České republice a patří tudíž k našim význačným místům.
Loni zhlédla představení Nesmírná dobrodružství aneb Václav – to byl ale svatoušek celá řada návštěvníků Budče v rámci Dnů evropského dědictví. V neděli 9. září mohou diváci zažít příběh svatého Václava od jeho školních let do tragického konce ve Staré Boleslavi přímo v kladenské zámecké zahradě. Představení připomene humorným způsobem i vztah kněžny Drahomíry a svaté Ludmily, včetně její násilné smrti provedené vrahy Tunnou a Gommenem na Tetíně.
Kromě jednotlivých představení chystá Lampion na září speciální akci, která se koná v rámci mezinárodního bienále Industriální stopy v týdnu od 17.9. Herci divadla, spolu se svými kolegy z amatérského divadla V.A.D. Kladno, pozvou návštěvníky na nevšední výlet hornickou rivierou z Kladna až na Mayrovku. Vyrazit můžete s „cestovními kancelářemi“ Vados a Lampos po perlách zdejší černouhelné deprese.