Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morávková: Už léta si píšu básničky

Kladno-Pochází z vesničky Bečváry u Kolína, vystudovala DAMU, začínala v Dejvickém divadle a prošla mnoha alternativními projekty, včetně Kratochvílení divadla Continuo. Zita Morávková je v současnosti herečkou kladenského Divadla Lampion a v těchto dnech režíruje pohádku Čert a Káča, která bude mít premiéru 1. února 2008.

16.12.2007
SDÍLEJ:

Zita MorávkováFoto: Michal Drtina

Herectví jste začala studovat na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka. Jakou zkušenost jste tam získala?
Potkala jsem se tam s alternativním divadlem a improvizacemi, které vedli Jaroslav Dušek a Jana Hrabová. Původně jsem byla docela stydlivá a uzavřená, rodiče mi říkali, že nemůžu být herečka, protože nemám komediální talent. Jak Dušek, tak Hrabová, mě naučili zbavit se ostychu.
Dělali jsme různá improvizační cvičení a já jsem najednou neměla problém zapomenout, že jsem Zita Morávková. Naučila jsem se blbnout a hrát si. Bez této zkušenosti bych přijímačky na DAMU nikdy neudělala.

Na DAMU jste vystudovala katedru alternativního a loutkového divadla u Miroslava Krobota. Co vás naučil on?
Především přemýšlet nad textem, což jsem na konzervatoři nepotřebovala, takže jsem s tím neměla žádnou zkušenost. Miroslav Krobot mě naučil pracovat na roli. Na DAMU vzpomínám moc ráda, byl to pro mě takový pětiletý mejdan… Na druhou stranu jsme byli hodně pracovitý a soudržný ročník, měli jsme se rádi, dělali jsme zajímavé inscenace a dodnes se scházíme. Nezapomenutelná byla naše závěrečná práce Kennedyho děti pojatá jako muzikál z 60. let, právě v režii M. Krobota. Ráda vzpomínám i na Lysistrátu, kterou režírovala Lucie Bělohradská. A díky Juanovským variacím, jež nastudovala Markéta Schartová, si dodnes pamatuji všechny árie Dona Juana v italštině.

Zajímaly vás v době studia i loutky?
Bavilo mě především alternativní divadlo a loutky, to byl takový bonus. Ale teď mě hodně baví, protože umí mnoho věcí: dá se s nimi dělat i to, co je v činohře nemožné. Loutky, to je velká imaginace!

Co vás přivedlo k režírování?
Náhoda! Už léta si píšu básničky a hlavou mi stále běhají různé příběhy. Když jedu tramvají nebo autem, nechávám se inspirovat tím, co vidím, a v hlavě mi nabíhají celé dialogy. Když se mi narodily děti, napadl mě příběh, jenž jsem zpracovala nejprve jako filmový scénář, ale pak jsem ho přepsala na divadelní text. Dala jsem ho přečíst režisérovi Jiřímu Havelkovi, který se o něm zmínil produkčním tehdy ještě fungující Damúzy a ti mě požádali, abych ho zkusila nastudovat. Sehnala jsem si tedy herce i scénografku a připravili jsme docela úspěšnou inscenaci s názvem Hromádkáři.
Když jsem pak na základě toho dostala příležitost nastudovat pohádku pro Divadlo Gong, ráda jsem jí využila. Udělala jsem nejprve Strašidlo Bublifuk a potom Čertova švagra. Baví mě totiž vytvářet a ovlivňovat vznikající inscenaci.

V Lampionu teď zkoušíte pohádku Čert a Káča, kterou pojmete tak trochu ´jako z Divadla Matěje Kopeckého´, přičemž ale loutky budou hrát herci… Jak jste na tento princip přišla?
Jednak jsem chtěla dělat pohádku o nadpřirozených bytostech, i když jsem původně hledala něco o vodnících, případně vílách či strašidlech, zvolila jsem nakonec čerty. Četla jsem starou verzi Čerta a Káči, kde vystupoval Kašpárek, a hned na začátku jsem si představila loutkové divadlo Matěje Kopeckého. A pak mi přišlo, že by mohlo být zajímavé, kdyby loutky nebyly loutky, ale hráli by je lidé. Takže herci dostanou na hlavu vahadla a vodit je bude čert s andělem. Jak to dopadne, uvidí diváci v únoru.

16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení