Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskutečnil o uplynulém víkendu v Kladenském divadélku.
Za deset let své existence se festival organizovaný společností Člověk v tísni vyvinul v největší lidskoprávní festival v Evropě a stal se jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky.


Jedenáctý ročník odstartoval již 11. března v Praze a odtud putuje do dalších 29 českých měst. Na rozdíl od loňského roku se v Kladně letos představil v komornějším prostředí Kladenského divadélka. Od čtvrtka do neděle měli návštěvníci možnost zhlédnout osm snímků.


„Převážně se jednalo o dokumentární filmy točené skrytou kamerou, které přinášejí svědectví ze zemí, kde se normálně natáčet nedá. Diváci tak zhlédli například film o Íránu, který byl původně natáčen jako propaganda, ale výsledek je přesný opak,“ uvedl nový projektový manažer kladenské pobočky Člověk v tísni Milan Greineder.


Nosnými tématy letošního ročníku jsou voda, plyn, energetika, oteplování, ekonomika a finanční krize. Kladenští diváci tak měli možnost vidět například britský snímek Čas hlupáků. „Je to velmi zajímavé ekologické sci-fi, které pohlíží z budoucnosti zpět do současnosti, tedy do doby, kdy lidé ještě měli možnost změnit své chování vůči přírodě a mohli tak zabránit katastrofám,“ řekl Greineder.


Kromě toho byly na programu samozřejmě i filmy ukazující lidské osudy, jako například René Heleny Třeštíkové, nebo japonský snímek vypovídající příběh dvou lidí naprosto jiného věku, kteří museli spojit své síly a finance, aby přežili krizi. Promítány byly také dokumenty s politickou tematikou jako Barma VJ o předloňských demonstracích barmských mnichů a jejich boji proti totalitě.


Současně s festivalem pro veřejnost jsou od 23. března až do dneška promítány filmy také pro žáky a studenty základních a středních škol.
„Festival není jen o filmech samotných. Obzvláště u dětí jsou zásadní debaty, které se konají po každém promítání. Pomáhá jim to vstřebat mnohdy otřesné zážitky, které viděly na plátně. Pro dospělé je to možnost vidět se a pohovořit si se zajímavými lidmi,“ sdělil kladenský projektový manažer.