Tradiční výstava výtvarných prací pod širým nebem – Kladenské dvorky, se přiblížila. Bude se konat v sobotu 6. a neděli 7. června. Pro letošek mají organizátoři připravenou bombu! Výstava bude zahájena vernisáží děl špičkových umělců Jitky Válové a Olbrama Zoubka, a to v sobotu ve 13 hodin na dvorku u Jedličků. Celkem se budou letos vystavovatelé prezentovat na pětadvaceti místech, včetně hřiště Bukovka.

Válová a Zoubek už kdysi, v dobách, kdy zde byla k vidění převážně kvalita, na dvorkách vystavovali. Shodou okolností na tehdejší zahradě Kladenského deníku.

„Zájem vystavovatelů narůstá, proto jsme všem nemohly vyhovět. Došlo nejen k vyřazení některých z nich, ale nemohly jsem jim vyjít vstříc ani co se týče umístění jejich děl,“ informovaly pořadatelky z magistrátu Šárka Netrvalová a Lenka Cibochová.

Pravda je taková, že řada odborníků i lidí z laické veřejnosti upozorňovala na to, že někteří takzvaní umělci jsou nesoudní a snažili se zde prezentovat hodně nekvalitní práce, často až kýčovité.

Významná malířka Jitka Válová žije v Kladně a mnohokrát zde již vystavovala. Jméno její i zemřelé sestry Květy je skloňováno ve významných uměleckých a sběratelských kruzích doma i v zahraničí.

Sochař Zoubek patří k nejuznávanějším současným tvůrcům ve svém oboru. Zasloužil se o rozvoj české jednoduché plastiky, jeho figurální díla jsou redukovaného výrazu a kladou důraz na kvalitu, Je mimo jiné autorem posmrtných masek Jana Palacha a Jana Zajíce. Autor: Olga Fikrlová

Sedmadvacátý ročník

Výstava Kladenské dvorky slaví letos sedmadvacáté narozeniny. Jejími spolupořadateli jsou město Kladno a Spolek Podprůhon. Právě ve stejnojmenné čtvrti se akce tradičně koná.

„Tuto kooperaci vnímám velmi pozitivně. Záleží nám na udržení svébytné kladenské tradice, přičemž spolupráce se Spolkem Podprůhon vnáší do procesu příprav specifický rozměr invence a přístupu,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

Kromě řady amatérských i věhlasných výtvarníků se na letošním ročníku představí také jeden ze zakladatelů tradice dvorků, Viktor Stříbrný. „Představí tu svá díla rovněž studenti ateliéru Kurta Gebauera,“ sdělil Petr Lukáš, předseda Spolku Podprůhon, jenž zároveň zmínil, že na dvorku u Maninů si budou moci návštěvníci vyzkoušet svou invenci a zručnost s výtvarnou dílnou Maříž.

Jako každý rok je i pro letošek přichystán skutečně bohatý doprovodný hudební program na hřišti Bukovka.

„Sobota je zaměřena na rock a blues a jejím vrcholem budou bezpochyby vystoupení kapel Krausberry a Blue Effect. Neděle bude spíše folková. Návštěvníci se mohou těšit na poctu Zuzaně Navarové v podání členů skupiny Nerez a Kláry Vtiskové, či na Jarmilu Šulákovou a Fleret,“ sdělil mluvčí radnice Libor Kasík, do jehož kompetencí organizace celé akce spadá.

V rámci jednolivých dvorků se budou konat i další doprovodná vystoupení, třeba Jazzkabaretu Jany Koubkové nebo pouličního Divadla Dell´arte, literárně-hudební pásmo přednesou Václav Fikrle s Janem Paulíkem.
Mediálním partnerem akce je Kladenský deník. (rob)