Tradiční výstava výtvarných prací v kladenském Podprůhonu, která se konala o víkendu, měla letos smůlu na počasí. V sobotu vydatně pršelo. Přesto na Kladenské dvorky zamířila spousta lidí.

Přišli si pod deštníky prohlédnout výtvarné práce, které vystavující umělci ještě nestihli schovat. Zejména fotografiím a obrazům mohly kapky deště uškodit. Neděle byla milosrdnější, počasí se umoudřilo. Akci provázel velice kvalitní kulturní program,

Výstava byla zahájena vernisáží děl významných umělců, malířky Jitky Válové a sochaře Olbrama Zoubka. Na dvorku číslo 8 U Jedličků zahájila výstavu folková kapela Knezaplacení a recitátor Václav Fikrle.

Přítomně přivítal primátor Dan Jiránek. Příští rok projde Podprůhon celkovou rekonstrukcí, takže je konání této výstavy nejisté. Postupně se zde budou budovat inženýrské sítě.

Výstava se konala na 24 dvorcích a zahrádkách. K vidění letos byla díla na vysoce profesionální úrovni, i odpočinková neprofesionální. Ale o tom Kladenské dvorky vždy byly, nelze porovnávat, je hezké, že se akce vůbec koná. Všichni zájemci však vystavovat nemohli, protože byl učiněn výběr.

K vidění byly malby, kresby, fotografie, grafiky, užitá tvorba, malované hrnečky, keramika, různé textilní techniky.

Přestože sobotu provázel déšť, kulturní program na Bukovce se konal. Kvalitní sérii koncertů završily v sobotu kapely Krausberry a poněkud od tradiční látky odkloněný Blue Efect. Faktem je, že s původní nositelkou jména má kapela společného jen Radima Hladíka. Ale to posluchačům na přeplněné Bukovce evidentně nevadilo a vesele tančili.

„Je dobře, že se takováto akce vůbec koná. Tady by nemělo jít jen o prezentaci profesionálů, ale o to, že se sejdou lidé, kteří rádi tvoří. Připadá mi, že letos jsou zde vystavené práce na vyšší úrovni než loni,“ uvedl básník a malíř Michal Matzenauer, který se přijel podívat z Prahy.

„Jsem ráda, že je tu tolik lidí, měla jsem strach z počasí, ale ani déšť zájemce neodradil, já jsem vyrazila s deštníkem,“ řekla návštěvnice výstavy Alena Dvořáková.

Nedělní dopolednebylo k milovníkům kultury příznivé, svítilo sluníčko a lidí se zde sešlo ještě více než v sobotu. Pořadatelé z oddělení kultury města Kladna a Spolku Podprůhon mohou být spokojeni a doufejme, že příští rok se akce bude alespoň na určitých místech konat. Určitě nebude rekonstrukce inženýrských sítí probíhat na celém území najednou.

Olga Fikrlová