Proč se vlastně v Kladně koná akce jako je festival Děti na srdci?

Od neděle 4.října až do soboty 10. října se koná mezinárodní týden nošení dětí. Vzhledem k tomu, že v Kladně počet nosících rodičů narůstá, nemůžeme zůstat pozadu, proto jsem připravili pár akcí. Jedná se o kurz nošení dětí v šátku, téma kontaktního rodičovství, kurz látkových plen, bosé chůze, či cvičení s dětmi. Vstupné je dobrovolné. Ve středu chceme uspořádat průvod nosících rodičů městem.

Kolik je v Kladně nosících maminek?
Podle skupinky na Facebooku Nosíme děti v Kladně je nás 141, i když podle toho se to špatně odhaduje, ne každý má Facebook. Když jsem začala před rokem nosit, myslela jsem si, že jsem tu snad sama. Ovšem nyní je to takový celorepublikový trend, stejně jako kontaktní rodičovství.

Jaké má nošení výhody?
Je to psychologická věc, miminka jsou historicky a geneticky naprogramovaná k nošení. Kočárek je výdobytek posledních několika sta let, ale podle evoluce mají být miminka na těle matky. Odložené dítě znamená nebezpečí a ony ten strach v sobě stále mají.

Jak jste k nošení dospěla?
Asi jako většina maminek, i když jsou i takové, které už před narozením prvního dítěte, vědí, že budou nosit. Rodila jsem císařským řezem. Tomáš byl po porodu separovaný a nemohla jsem ho mít hned u sebe. Po příjezdu z porodnice jsme s manželem neznali nic jiného než pláč. Pořád jsme hledali řešení. O kontaktním rodičovství jsem do té doby moc nevěděla. Vzpomněla jsem si, že má spolužačka, která rodila nedlouho přede mnou, měla podobné problémy a doporučila mi šátek. Od pátého týdne jsem začala šátkovat a nastala veliká změna. Když jsem si Tomáše dala na sebe, tak do minuty spokojeně usnul. Pak jsem si začala zjišťovat stále více.

Co řeči, že bude syn rozmazlený?
Ty jsem poslouchala celkem dlouho, ale Tomášek ukázal, že je to přesně naopak. Kontakt je jedna ze základních potřeb miminek a pokud jsou tyto potřeby naplněné, je dítě sebevědomé a samostatné. Jsem velmi aktivní a hodně chodím mezi lidi a tím, že mám Tomáška u sebe, má stejný styk s lidmi jako já. Vůbec nemá problém. Není to závislák, rád se nechá pohlídat.

Doporučila byste to všem matkám?
Rozhodně. Biologicky i etologicky je dítě nošenec. Mají po narození i reflexy k tomu, aby se udržely na těle matky.

Budete ukazovat, jak se váže šátek, vy máte nějaký kurz na to?
Mám lektorský kurz, který jsem si udělala v červu u Aničky Pohořálkové, což je významná etoložka a jedna z předních propagátorek nošení dětí. Čili teď jezdím individuálně za maminkami, nebo dělám i skupinové kurzy.

Do kolika let se dají děti nosit?
Záleží na šátku. Pro novorozence se dělají tenčí šátky. S pokročilým věkem se dělají šátky s příměsí lnu nebo konopí, které prakticky unesenou i dospělého člověka.

Šátek se dá vázat na zádech i na břiše?
Úvazů existuje nepřeberné množství a jsou různě dlouhé šátky. Začíná to být i módní záležitost, kdy už nejde jen o materiál, ale i vzhled. Dnes už si maminka může vybrat šátek jako kabelku. Chtěli bychom představit také nosící oblečení na zimu.

PROGRAM FESTIVALU

V pondělí 5. října do 10 hodin se koná kurz vázání dětí do šátku v Centru pro rodinu Vega.
V úterý 6. října od 10 hodin začíná cvičení s dětmi na těle u hlavní brány Sletiště.
Ve středu 7. října od 10 hodin je sraz nosících rodičů a průvod městem. Místo setkání je na náměstí Starosty Pavla.
Ve čtvrtek 8. října od 16 hodin se uskuteční Barefoot workshop o bosé chůzi a barefootových botách. Konají se bosé dílny pro děti i dospělé. Místo akce je Go Kids Kladno.
V pátek 10. října od 10 hodin začne v Centru pro rodinu Vega seminář o látkových plenách.