Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Jeden svět je letos speciální i bohatým doprovodným programem

Kladno – Pátý ročník festivalu Jeden svět se v Kladně 
koná ve dnech 29. až 31. března. Kladenský deník položil jeho organizátorce Vendule Karasové několik otázek.

16.3.2012
SDÍLEJ:

Vendula Karasová se podílí na organizaci festivalu.Foto: Archov

Kdy jste začala spolupracovat na pořádání festivalu?
Před necelými pěti lety jsem začala pracovat v kladenské pobočce Člověka v tísni, v té době se zrovna řešilo, jestli festival v Kladně chceme organizovat. V roce 2008 tak proběhl první ročník. Na přípravách jsem se každý rok podílela o něco více a vloni jsem organizaci festivalu převzala úplně. Ale nejsem na to sama. S kolegy Karolínou a Martinem tvoříme festivalový mini tým.

Jste přímo z Kladna?
Ano, i to je důvod, proč mě příprava a realizace festivalu tak baví. Myslím, že sedmdesátitisícovému městu by prospělo více kultury. Cokoli podobného se děje a navíc se na přípravách mohu aktivně podílet, je pro mě lákavé.

Co je na organizaci nejtěžší?
Zajistit financování.

Je něco, čím je letošní ročník speciální?
Letošní ročník je již pátým ročníkem festivalu Jeden svět v Kladně, speciální je bohatým doprovodným programem. Od prvního března do třetího dubna probíhá ve Středočeské vědecké knihovně 
v Kladně výstava výrobků a fotografií z chráněné dílny Namibie, kterou doplní přednáška Karolíny Fojtové Cestování po Namibii a nahlédnutí do chráněné dílny 21. března od 17 hodin v knihovně. Výstavu poslední den zakončíme prodejem výrobků, ale i v průběhu festivalu si mohou diváci některé koupit.

Speciální jsou vždy i hosté, které zveme k debatám s diváky. V letošním roce nám předběžně přislíbili účast režiséři českých dokumentů Láska v hrobě a Film jako Brno. Po filmu Černobyl 4ever by měl na diskuzi s diváky přijet Petr Toman, který se o tuto problematiku dlouhodobě zajímá a získal cenu Czech Press Foto 2011 za portrét Likvidátoři z Černobylu.

Vyhovuje salonek Pod Vobrazem nebo byste v budoucnosti potřebovali jiný prostor?
S prostorem jsme moc spokojení, myslím, že přesně odpovídá našim potřebám. Nekuřácký salonek je příjemné a neformální místo, kde si diváci mohou dát při projekci něco k pití, v takovém prostředí se pak i lépe diskutuje. Kapacita sálu nám vyhovuje. Jen vloni při projekci filmu Vše pro dobro světa a Nošovic salonek trochu praskal 
ve švech.

Kolik diváků přišlo v předchozích letech?
Vloni, možná také díky změně prostoru, přišlo na večerní projekce téměř 160 diváků, což byl velký úspěch oproti roku 2010, kdy festival trochu skomíral a diváků bylo asi o polovinu méně. Festival doprovází také dopolední projekce pro školy, které jsou každoročně navštěvovány  žáky a studenty kladenských základních a středních škol. 
Promítání se účastnilo více než 600 mladých diváků.

Jaký je zájem o předprojekce?
Uvidíme. Poprvé budeme mít předprojekcí několik. Dvacátého března promítáme Vnoučata kubánské revoluce v České Čajovně v Novém Strašecí a 16. března film Solartaxi v kladenském pubu Auto Da Fé, kde bude po projekci následovat afterparty.  Diváky můžeme nalákat na vstupné zdarma.

Plánujete pro příští roky nějaké změny v organizaci?
Po každém festivalu řešíme, jak se povedl, a jestli je potřeba něco změnit. Zpětnou vazbu nám také mohou dát diváci na webových stránkách festivalu nebo na Facebooku Jeden svět Kladno .

Autor: Sandra Bejšáková

16.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

Fotbalisté rezervy Tatranu Rakovník zničili Zlonice 6:0.
47

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení