Jeden svět se konal začátkem března v Praze a následně zavítal do dalších třiatřiceti měst po celé České republice. V Kladně bude program 
k vidění až do soboty. Kromě Pohostinství Pod Vobrazem jsou neoddělitelnou součástí festivalu také projekce pro školy v klubu Spirála. Letos se jich účastnilo 423 žáků a studentů z kladenských základních i středních škol.

„Nově divákům nabídneme tři prostory, kde promítneme sedmnáct českých i zahraničních dokumentů," zdůraznila první lákadlo akce Vendula Karasová z Člověka v tísni Kladno, který zdejší festival tradičně pořádá.

„Poprvé jsme se kromě dvou vnitřních promítacích místností rozhodli využít netradičně venkovní zahrádku s kapacitou třicet diváků. Zimy se není třeba obávat, vzhledem k březnovému počasí budeme tento prostor vytápět pomocí plynového topení. Návštěvníkům navíc budou k dispozici teplé nápoje. Venkovní projekce jsou unikátní také tím, že se diváci připojí k wifi a zvuk si pustí přes svůj mobilní telefon do sluchátek, v rámci těchto tichých projekcí budeme promítat filmy Lovu zdar, Bugarach a Je nám spolu dobře," vyložila Vendula Karasová.

Nedílnou součástí kladenského festivalu jsou debaty 
s hosty po projekcích filmů. Pozvání přijali například režiséři českých dokumentů Benjamin Tuček po dnešním snímku Plán, Andrea Culková po filmu Cukr blog a Tomáš Kudrna po filmu Zatajené dopisy.

„Co se týče konkrétních snímků, očekáváme zájem o filmy, o kterých se mluví například Danielův svět nebo Cukr blog. Mým soukromým tipem je citlivě natočený příběh Zatajených dopisů, po kterém si mohou diváci popovídat s jeho režisérem," dodala Vendula Karasová.

O Jeden svět mají Kladeňáci zájem. Svědčí o tom rostoucí návštěvnost. „Vloni přišlo na projekce pro veřejnost více než tři sta diváků. I z tohoto důvodu se snažíme rozšířit filmovou nabídku a využít všechny prostory. Mám radost, že si Kladeňáci našli cestu k dokumentárním filmům," uzavřela Karasová.

Středeční zahájení

Prvním filmem letošního festivalu je snímek Plán. Dokument režiséra Benjamina Tučka odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky i vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných a ukazuje nesčetné změny pražského územního plánu. Po projekci bude následovat panelová debata s režisérem filmu, zástupci kladenského magistrátu a sdružení Klad on – off.

Film Plán začíná už v 19 hodin v altánu. Od 20 hodin mohou diváci v suterénu zhlédnout snímek Stále spolu. Ten zachycuje rodinu Mlčochových, kteří se rozhodli svých devět dětí vychovávat na šumavských stráních, bez výdobytků moderní civilizace, ve jménu svobody, v souladu s přírodou, volně a nezávazně.

Další program lidé najdou na webových stránkách www.jedensvet.cz/2015/kladno.