Fotogalerie objektivy redaktorů Kladenského deníku a jeho dopisovatelů Jany Jiráskové, Milana Petriščáka, Břetislava Kostky, Jana Hájka, Kateřiny Černé a dalších.

Pálení čarodějnic patří do dnešních dnů k velmi populárním lidovým zvykům. Lidé, ale hlavně děti se scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

Buštěhrad

Na mnoha místech se staví májka. Buštěhrad také drží tuto tradici. Městský úřad společně s Junáky připravil pro ty nejmenší čarodějnice pásmo písniček a tanečků.

Na Babkách mezi rybníky vzplála mohutná hranice a začal večer pro ty odrostlejší. "O zábavu se postaraly kladenské kapely – country popová Z.E.M., bluesová The Fernitures a program ukončil Rock and Roll Fido. Počasí přálo a tak několik stovek přítomných se dobře bavilo," říká externista Kladenského deníku Břetislav Kostka.

Družec

V Družci byl program zahájen v podvečer ve škole, kde členové kroužku Pididivadla sehráli představení O nosaté čarodějnici.

"Následovaly čarodějnické zkoušky, pasování nejlepších masek čarodějnic a čarodějů a průvod obcí do sportovního areálu, kde byl zapálen oheň. Vyhrávala k tomu skupiny New Rebels, k dobré náladě přispělo i podávané občerstvení, stejně jako počasí, které vydrželo," popsal družeckou slavnost Vladimír Drvota.   

Vyfotografovali jste oslavy pálení čarodějnic ve vašem městě nebo vesnici? pošlete je na e-mail redakce.kladensky@denik.cz, rádi je do galerie přidáme.

Pohledem středočeských záchranářů

"Filipojakubská noc se každý rok pro záchranáře nese ve znamení zvýšeného počtu výjezdů, a to především k popáleným a intoxikovaným osobám. Při noční směně ze 30. 4. na 1. 5. středočeští záchranáři vyjeli ve 201 případu, z nichž dle odhadu zdravotnického operačního střediska byl zhruba ve 40 % událostech spoluviník alkohol. A že u ohňů nepily jen osoby zletilé je nasnadě," sdělila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Posádky při náročné směně zažily i alkoholem posilněné jedince s agresivním jednáním, kteří neváhali naše záchranáře fyzicky napadnout a vyplnit pak čas transportu do zdravotnického zařízení nevybíravým verbálním projevem.

Na Kladensku zasahovali u dítěte

Při pálení čarodějnic si malé dítě způsobilo popáleninu dlaně. Po ošetření ho odvezli do kladenské nemocnice.

Praha - východ

Jesenická posádka rychlé lékařské pomoci vyjela na Praze-východ k 14leté osobě, která byla silně intoxikována alkoholem. Po zajištění byla přepravena do krčské nemocnice na dětské oddělení.

Další z výjezdů na Praze-východ byl k mladistvému pacientovi, který si v alkoholovém opojení způsobil úraz hlavy. Říčanská posádka rychlé
zdravotnické pomoci mu poskytla nezbytné ošetření a transportovala ho do Thomayerovy nemocnice na chirurgické oddělení.

Berounsko

K opilému dospělému muži na Berounsku, který spadl do ohně a způsobil si popáleniny II. stupně na 15 % povrchu těla, musela být pro jeho agresivitu přivolána policie.

Ta ho po ošetření spolu se záchranáři transportovala do hořovické nemocnice, protože pro jeho stoupající agresivitu ho nebylo možno převézt do vinohradské nemocnice na kliniku popálenin.